Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha versus zbytek republiky. Zemanovi na metropoli nestačí síly, bodoval tu jen pod Královickou tvrzí

Praha versus zbytek republiky. Zemanovi na metropoli nestačí síly, bodoval tu jen pod Královickou tvrzí

Už tradičně zajímavý pohled nabízí mapa volebních výsledků, ze které vystupuje Praha jako ostrov, který volí jinak než zbytek republiky. Metropole byla jediným krajem, kde v prvním kole prezidentských voleb vítězil Jiří Drahoš. I když našly se i výjimky.

Bývalý šéf akademie věd v hlavním městě přesvědčil 35,03 procenta voličů. Hlasovalo pro něj tedy 216 167 Pražanů. Miloš Zeman na druhé příčce dosáhl na 22,43 procenta hlasů. To znamená podporu od 138 437 lidí.

Na třetím místě se v Praze umístil diplomat Pavel Fischer s 13,53 procenta hlasů, čtvrtý skončil textař a podnikatel Michal Horáček s 11,16 procenta hlasů a pátý lékař Marek Hilšer, kterému voliči dali 9,42 procenta hlasů.

Záhada jménem Královice

Při bližším pohledu se najdou i jiné konstelace. V několika pražských okrscích se totiž výsledné pořadí kandidátů liší. Jedná se o Prahu 1, Křeslice či Tróju – všude tam byl Zeman až třetí.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Naopak naprostou výjimku tvoří Praha-Královice, 12 ulic a 120 adres podél koryta Rokytky a ve stínu tvrze ze 14. století. „Do dnešní doby si Královice zachovaly původní vesnický ráz,“ dočte se čtenář na příslušné stránce Wikipedie. V polovině 15. století na tvrzi pobýval Jan Chyba z Chlumu, dnes je okrsek pomyslnou „chybou“ v jinak homogenním chování voličů na území hlavního města.

V Královicích Miloš Zeman Jiřího Drahoše porazil poměrem 65:56 hlasům.

Výsledky z volebního okrsku Praha-KráloviceVýsledky z volebního okrsku Praha-Královiceautor: ČSÚ

Ještě jedna zajímavost voleb v Praze: Výsledky za okrsek v Bohnicích, který byl ve 20:00 zpracován jako poslední v ČR, ukázal 100,91 procenta odevzdaných hlasů. Počet odevzdaných hlasů tam o pět převyšoval počet odevzdaných obálek.

Český statistický úřad na nesrovnalost upozornil volební komisi, podle ní ale příčinu chyby nelze zpětně dohledat. V okrsku zvítězil Miloš Zeman s 34,29 procenta před Jiřím Drahošem s 31,59 procenta.

V hlavním městě v prvním kole hlasovalo 67,56 procenta voličů. Nejnižší účast byla v Praze 14 s 62,13 procenta, naopak nejvyšší byla v Přední Kopanině - 83,46 procenta.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz