Předčasné volby nebudou, ČT manipuluje. Zemanovo vánoční poselství v 9 bodech | info.cz

Články odjinud

Předčasné volby nebudou, ČT manipuluje. Zemanovo vánoční poselství v 9 bodech

Kritika migračních kvót, kopanec do expremiéra Bohuslava Sobotky, obvinění veřejnoprávních médií z manipulování, ale také výzvy k vyšším investicím do dopravní infrastruktury nebo většímu sebevědomí. Takové bylo poselství prezidenta Miloše Zemana. 

Úspěchy Česka

Prezident v letošním poselství vyzdvihl, že Česko je šestá nejbezpečnější země na světě. Má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Ekonomika roste, zadluženost je nízká, tak na co si máme stěžovat? Měli bychom být hrdí, vzkázal občanům.

České neúspěchy

Máme nedostatky v růstu investic, zejména do dopravní infrastruktury, řekl Zeman s tím, že je třeba omezit sociální dávky lidem, kteří odmítají nabízenou práci. Máme 150 tisíc státních úředníků, alespoň část z nich by se měla uvolnit, protože si jenom vymýšlejí práci, dodal.

Důchody

Protože je prezident Zeman sám starobní důchodce, chtěl by starobním důchodcům popřát výraznou valorizaci důchodů.

Evropská unie a NATO

Zeman uvedl, že jsme součástí EU a NATO a v obou organizacích bychom se měli chovat jako sebevědomý partner, kterému když se něco nelíbí, dá to najevo. EU dle jeho názoru nedokáže chránit své hranice. NATO by zase mělo být daleko aktivnější v boji proti islámskému terorismu.

Migrační kvóty

Nejbolavější problém jsou dle Zemana migrační kvóty. Prezident je přesvědčen, že naším národním zájmem je zachování suverenity, nikdo nám nesmí diktovat, koho umístíme na svém území. Migrační kvóty prý patří na smetiště dějin.

Vánoční poselství Miloše Zemana (26. 12. 2017)

Zeman přednesl své poslední vánoční poselství: Rýpl si do Sobotky a kvót autor: TV NOVA

Strany na kraji propasti

Povolební vyjednávání jsou dle Miloše Zemana vedena chybně, strany nemají sedět jako panenka v koutě, ale být iniciativní. Mají hledat kompromisy. Prezident míní, že ČSSD a KDU-ČSL jsou na kraji propasti.

Babišova vláda

Babišovu vládu Miloš Zeman jmenoval proto, aby tu měsíce nevládl Bohuslav Sobotka v demisi. Prezident uvedl, že vytvoří časový prostor pro jednání tak, aby se v únoru uskutečnil druhý pokus o ustavení vlády s důvěrou. Dle jeho názoru vznikne patrně menšinová vláda.

Předčasné volby? Nikdy!

Miloš Zeman nikdy nevypíše předčasné volby. Bylo by to prý výsměchem občanům, kteří šli k řádným volbám. Nepřeji nikomu být v opozici, ale demokracie určitou opozici potřebuje, řekl Zeman.

Kdo manipuluje

Tvrzení, že volby byly zmanipulovány zahraničními rozvědkami, je ubohé. Blbá nálada skončila, nemáme se za co stydět. Zdvihněme hlavu, buďme sebevědomí, spoléhejme na svůj rozum, nenechme se manipulovat Českou televizí, vzkázal prezident.

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Tichá revoluce v arabském světě: Porodnost žen dramaticky klesá

Tichá revoluce v arabském světě: Porodnost žen dramaticky klesá

Arabské ženy mají stále méně dětí. A arabští rodiče mnohem častěji preferují podobně jako obyvatelé Západu život v tzv. nukleární rodině, tedy nikoli v té širší, tradiční. Navzdory častým představám tak některé země regionu nedosahují ani porodnosti nutné k prostému zachování počtu obyvatel – aby k takové reprodukci došlo, musí index dosahovat úroveň 2,1 (statistického) dítěte na jednu ženu.

Je jí dvacet a studuje žurnalistiku. Hledá dobrou i zajímavou práci a chce být osobně, tedy i finančně nezávislá. Po skončení střední školy pečlivě docházela na přípravné kurzy, nic tedy neponechala náhodě a na vysněnou univerzitu se opravdu dostala. Vdávat se ještě nechce, potřebuje přece profesně vyspět…

Banální? Ano, dokonce i v arabském Kataru. Nicméně, ještě matka Mirjam Badrové, kterou jako typickou příslušnici své generace vyzpovídala tamní stanice Al-Džazíra, přemýšlela jinak. Sám jsem byl poněkud překvapen poznámkou mé zhruba padesátileté známé ze Spojených arabských emirátů, která se mi před několika lety pochlubila deseti potomky. Vlastně jen v rámci konverzace jsem nadhodil, že to ani v místních poměrech není úplně málo. „Jde o jistotu, co kdyby některé z nich umřelo,“ konstatovala bez rozpaků.

Link

Kdy přišla změna?

„Dnes arabské páry preferují nukleární rodinu se dvěma, nebo třemi dětmi. Nejde o úplnou novinku: dostupné antropologické studie ukazují, že Arabové začali k této formě rodiny směřovat už v 80. letech minulého století,“ píše ve svém loni zveřejněném textu s příznačným názvem „Nenápadná reprodukční revoluce v arabském světě“ americká badatelka Marcia C. Inhornová z Yaleovy university. Podle dostupných výzkumů je za poklesem nejen změna rodinného uspořádání, ale také ekonomický růst, v některých zemích historicky nová možnost společenského uplatnění žen a v neposlední řadě nástup antikoncepce. Ta je řadě arabských zemí nejen dostupná, ale také společensky akceptovaná i díky osvětě, kterou místy podpořily přímo vlády a úřady.

Pokles počtu narozených potomků je přitom až dramatický. Kuvajt, Katar, Libanon s Spojené arabské emiráty nedosahují ani dvou (statistických) dětí na ženu. Bahrajn je přesně na této hranici, Tunisko vykazuje index ve výši 2,15, Libye pak 2,21.

Nejvyšší data naopak z arabského světa nikoli překvapivě vykazují dlouhodobě nejchudší i nejméně stabilní země regionu: Súdán (4,43), Irák (4,27), Jemen (3,84) a Egypt (3,15). I v těchto zemích ale došlo k demografickému propadu: ještě v první polovině 70. let minulého století se Súdán počítal se sedmi potomky na jednu ženu, stejně jako Jordánsko, Alžírsko nebo Sýrie. A egyptská vláda pracovala s poměrem 5,5 dítěte na jednu svoji občanku. Saúdky tehdy měly v průměru 8 dětí, dnes se dostaly na statistickou úroveň 2,48.

Link

Pro srovnání: svět jako celek hlásí 2,47 potomka na jednu rodičku. Česká republika, která patří k zemím s vůbec nejnižší porodností, v roce 2016 udávala údaj 1,57. Jak již bylo řečeno, prostou reprodukci obyvatel podle expertů zajistí dosažení indexu 2,1.

Výše uvedené ovšem neznamená, že by arabský svět nezažíval nárůst obyvatel a jako celek nemládl. Právě tato tendence byla jedním z důvodu tzv. arabského jara, během kterého mladí a zároveň vzdělaní Arabové protestovali proti diktátorským, nepotickým a příslovečně zkorumpovaným vládám. Oproti roku 1988 se kupříkladu počet obyvatel Egypta, který je nejlidnatější arabskou zemí, takřka zdvojnásobil (z 50,7 na 97,6 milionu). V případě Emirátů je nárůst ještě dramatičtější, totiž z 1,7 na 9,4 milionu lidí.