Prezidentovi věří každý druhý Čech, se současnou politickou situací je ale spokojeno jen 14 % lidí

Lidé v Česku nadále věří z ústavních institucí nejvíce obecním zastupitelům a starostům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Představitelům obcí věří kolem 60 procent Čechů. Druhou největší míru důvěry má prezident, kterému věří přesně polovina dotázaných. Důvěra v prezidenta po zářijovém mírném růstu v říjnu stagnovala.

Obecním zastupitelstvům vyjádřilo důvěru 61 procent dotázaných a starostům 60 procent lidí. Vedení obcí se stabilně drží v těchto průzkumech na prvním místě, důvěra v zastupitele i starosty se v posledních měsících výrazněji neměnila.

Útoky na Zemana jsou špína a eklhaft, týráme starého nemocného člověka, říká Zábranský

Důvěra v prezidenta se letos v květnu v souvislosti s tehdejší vládní krizí a událostmi, které ji doprovázely, propadla z dubnových 55 na 41 procent. Růst v dalších měsících část propadu umazal, ale v říjnu již důvěra v hlavu státu stagnovala. V září činila 51 procent a v říjnu rovných 50 procent.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Končící vláda a Sněmovna měly i v aktuálním průzkumu spolu se senátory tradičně nejnižší míru důvěry. Poslancům vyjádřilo důvěru 23 procent účastníků průzkumu a vládě i Senátu shodně 29 procent. Vyšší důvěru mají krajští politici, krajským zastupitelům vyslovilo důvěru44 procent lidí a hejtmanům 42 procent.

Pracovníci CVVM se také veřejnosti ptali na spokojenost se současnou politickou situací v Česku. Spokojenost vyjádřilo pouze 14 procent lidí, což bylo přibližně stejně jako v předchozích měsících. Nespokojených je 53 procent lidí a 30 procent zaujímá neutrální postoj.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

CVVM provádělo průzkum od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

SDÍLET
sinfin.digital