Prezidentské volby 2018 skončily, je čas začít myslet na ty, které budou možná už za rok | info.cz

Články odjinud

Prezidentské volby 2018 skončily, je čas začít myslet na ty, které budou možná už za rok

Miloš Zeman obhájil prezidentský mandát. Teoreticky by měl na Pražském hradě úřadovat ještě pět let. Není ale důvod brát tento předpoklad jako hotovou věc, prezident chátrá a nelze vyloučit, že svůj mandát z jakéhokoliv důvodu a v jakékoliv konstelaci nedokončí. V tom případě by letošní volby byly jen předkolem těch nadcházejících. A dopředu si řekněme, že nikdo z kandidátů vzoru 2018 v nich, nebude mít šanci.

Tezi o tom, že by Miloš Zeman svůj druhý mandát nemusel dokončit, nemám z vlastní hlavy. Tímto směrem uvažovali například lidé okolo Mirka Topolánka. Úvaha byla jednoduchá: Topolánek si měl v roce 2018 vylízat negativní ohlasy spojené s jeho dřívějším politickým angažmá a do předpokládané další kampaně nastoupit jako favorit s relativně čistým štítem. Stopku tomuto plánu vystavili voliči, kteří Topolánka odmítli.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Stejné úvahy jsem zaznamenal z kruhů blízkých Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi. Zejména u Pavla Fischera, překvapivého třetího na pásce, úvaha o volební kampani 2018 coby předkole té budoucí dává smysl. Jak ale ukazuje výsledek voleb a Zemanovo vítězství, ten smysl má svoje limity.

Vytyčil je Jiří Drahoš, kterého o volební vítězství připravila sázka na to, že by razancí mohl přebít Miloše Zemana a přetáhnout jeho voliče. Nasazení, příprava, odhodlaný tým – to všechno Drahoš měl. Ve srovnání se Zemanem mu ale chyběla vlastnost, která dnes vyhrává volby. Autenticita.

Miloš Zeman autentický je. Nelze si ho splést s nikým ze současné české politické garnitury a za nikoho z ní jej také nelze zaměnit. To ho mimochodem spojuje se všemi současnými politiky, které lze v Česku označit za úspěšné. Andrej Babiš, Tomio Okamura, Ivan Bartoš. Tak se jmenují.

Otázka samozřejmě je, jak dlouho dokáže Miloš Zeman plnit svoje prezidentské pravomoci. Ve srovnání s Václavem Klausem i Václavem Havlem je z hlediska agendy vyžadující přímou účast mimo skleníkové prostředí Hradu prokazatelně pasivnější. Je očividné a nezpochybnitelné, že fyzicky chátrá. Vypětí volební kampaně navíc ukázalo, že se Zemanovi přestává dostávat i mentálních sil, jeho řeč už není tak ostrá, jak bývala. Opakuje se, zapomíná, ztrácí nit – a tady připomeňme, že reálně z celé volební kampaně absolvoval jednu jedinou debatu. Sil mu přibývat nebude.

Opakuji: úvaha o tom, že v Česku právě skončilo jakési volební předkolo, není nesmyslná. Ukázalo se, že občanští kandidáti na prezidenta České republiky dokázali dát dohromady velmi iniciativní a akceschopné jádro lidí. Ti by mohli vytvořit základ nějaké politické nebo aktivistické organizace, která by poskytovala servis budoucímu kandidátovi na prezidenta republiky. Vzhledem k nechuti, která v Česku panuje vůči aktivismu, bych doporučoval, aby tato servisní organizace měla politický charakter. Místa je na politické scéně dost, liberální strany prakticky zmizely z politické mapy.

Budoucí kandidát na prezidenta by už neměl zopakovat chyby téměř všech minulých. Mělo by jít o silnou, nezaměnitelnou osobnost. Ať si má nějakou vlastnost, která bude lidi rozčilovat nebo jim bude k smíchu. Musí ale vzbuzovat emoce, jinak ničeho nedosáhne. Taková je přímá většinová volba: připomíná reality show a na argumenty se v ní nehraje, alespoň v první řadě ne.

Lidé, kteří stáli za občanskými kandidáty, by teď neměli propadnout depresi a nečinnosti. Čas začít něco dělat právě přišel. Jinak se nejpozději v roce 2023 dočkáme prezidenta Tomia Okamury.

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Teroristka na cele i šmírování. Terezu H. čeká přeplněný pákistánský kriminál, míní Novotný

Přeplněné cely, hygiena na štíru, tuberkulóza i spoluvězenkyně teroristky. Novinář Pavel Novotný v rozhovoru s Pavlem Štruncem popisuje žalář, do kterého pravděpodobně zamíří Češka Tereza Hlůšková. Mladá žena si včera vyslechla verdikt, podle kterého bude ve vězení 8 let a 8 měsíců. Šance na snížení trestu je přitom malá, v úvahu připadá spíše možná amnestie. Kde přesně káznice leží a jaká jsou svědectví zatčených? Bylo Terezino vzlykání po verdiktu hrou pro média? Bude její případ důvodem pro uzavření mezinárodní smlouvy mezi Českem a Pákistánem? Je její trest adekvátní v porovnání s podobnými případy? Podívejte se na rozhovor. KLIKNUTÍM NA TENTO ODKAZ si můžete přehrát další interview Pavla Štrunce.

Link

Link

Link