Prezidentské volby 2018: Ve druhém kole nás čeká drama, Zeman to bude mít těžké | info.cz

Články odjinud

Prezidentské volby 2018: Ve druhém kole nás čeká drama, Zeman to bude mít těžké

Prezidentské volby 2018: Ve druhém kole nás čeká drama, Zeman to bude mít těžké
 

Po sečtení poloviny hlasů z prvního kola prezidentské volby jsou jisté dvě základní věci: Miloš Zeman nevyhraje v prvním kole, a jak jsme psali v předvolební analýze, v tom druhém ho čekají těžkosti. Přestože za ním Jiří Drahoš podstatně zaostává, součet hlasů pro občanské kandidáty, tedy nejen pro Drahoše, ale také pro Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera dělá přes padesát procent hlasů.

Pokud tedy Drahoše všichni zmínění poražení občanští kandidáti před druhým kolem podpoří a pokud zároveň jejich voliči dorazí v hojném počtu ke druhému kolu voleb, má bývalý šéf Akademie věd slušnou šanci uspět. Otázka samozřejmě je, zda vůbec a jakým způsobem se v mezičase před druhým kolem pokusí mobilizovat své příznivce Miloš Zeman. Předběžný závěr je tudíž zřejmý: čeká nás drama.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

„Jedna věc je již zřejmá. Miloš Zeman nezvítězí v prvním kole a občanští kandidáti zaujali,“ glosuje výsledek voleb politolog Milan Znoj. Zeman podle něj sice dosáhl toho, že se politické strany neodvážily postavit protikandidáta a vyklidily mu pole, avšak zároveň se tím otevřel prostor právě pro občanské kandidáty.

Povzbuzující podle Znoje je, že se jich objevilo několik, kteří obstáli. „Z prezidentské volby udělali politické drama, v němž ani není Miloš Zeman favoritem pro rozhodující druhé kolo,“ zdůraznil Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ.

Třeba Michal Horáček již v přímém přenosu ČT24 zdůraznil, že aktivně podpoří protikandidáta Miloše Zemana. Prý mu je ochoten poskytnout třeba i prostor na billboardech, které má zaplacené.

Mirek Topolánek, který se pohybuje kolem čtyř procent hlasů, už vyzval své voliče, aby ve druhém kole podpořili Jiřího Drahoše. Naopak Pavel Fischer na dotaz reportéra ČT24 řekl, že si ještě musí rozmyslet, jak se svojí pozicí naloží a koho případně ve druhém kole podpoří.

Ostatní poražení kandidáti se zatím nevyjádřili, čekají nás ale s největší pravděpodobností mimořádně zajímavé dva týdny a především druhé kolo přímé volby prezidenta.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Bartoš: Babiš má jen EET, to je sakra málo. Čas ukáže, že kecy nemaj cenu, chci být premiér

Předseda Pirátů Ivan Bartoš počítá s tím, že po příštích volbách bude jedním z adeptů na předsedu vlády. Lídr Pirátů je potenciálním kandidátem na premiéra. A já lídrem být chci, tvrdí v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Současný kabinet Andreje Babiše prý zatím hlavně slibuje a provádí nesystémová opatření. Bartoš odmítá roli uřvané opozice, jednání ve sněmovně dle jeho názoru ukazují opak. Kauzu Čapí hnízdo označuje za toxickou, poslední prohlášení prezidenta Miloše Zemana o případné Babišově abolici je podle něj další šťourání a veřejné ovlivňování celého případu. Bartoš má za to, že je potřeba zlepšit zákon o státním zastupitelství, aby nebyla ještě víc nabourána důvěra v justici. V čem se Babiš chová jako faraón? Je potřeba v Praze zvyšovat daně z nemovitosti? A jak je to se zvyšováním důchodů o 900 korun? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku. 

LinkLink