Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezidentské volby a vypárování voličů. I rozum k politice potřebujete. Komentář Petra Kolmana

Prezidentské volby a vypárování voličů. I rozum k politice potřebujete. Komentář Petra Kolmana

Česko žije prezidentskými volbami. Celá republika řeší – v nadsázce řečeno – Bimbo, nebo Fíkus na Hrad?

Současně naši malou zemi opět napadla chřipková epidemie. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou již tisíce nemocných. Logicky nemožno vyloučit, že další se nakazí při návštěvě volebních místností. Lékárníci a farmaceutické koncerny si již tiše a spokojeně mnou ruce. Nemocnice a domovy pro seniory už napříč republikou zakazují návštěvy.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Se zajímavým návrhem řešení přišel můj takřka osmdesátiletý soused z ulice: „Tak jsem se vypároval s jedním voličem Miloše Zemana, takže už nemusím jít k volbám… Ještě bych tam chytl chřipku nebo potkal tu strašnou bábu odvedle, která mě před třiceti lety nahlásila, že poslouchám Svobodnou Evropu.“

Možná se u příštích voleb setkáme s oznámením: „Ministerstvo zdravotnictví varuje: je tu chřipková epidemie, občané, radši se demokraticky vypárujte a zůstaňte doma v bezpečí.“

Když se můžou párovat poslanci, kteří jsou za svou činnost královsky placeni, tak proč by se nemohli párovat i občané-voliči? U všech profesorů politologie, dle Úútavy jsme si přece rovni, ne?

Připomeňme si ústavní pravidlo — pro nás, hrdé české a moravské občany a občanky, na rozdíl od úřadů platí, že co není zakázáno, je dovoleno!

Další rozměr: kandidáti s oblibou tvrdí, že je jim trapné volit sebe samé. Takže pan Jiří Drahoš by se mohl vypárovat s panem Milošem Zemanem, aby nemuseli se sebezapřením volit sami sebe. A bude vymalováno!

Navrhované párování (nezaměňovat, prosím s PíáRováním) by také pomohlo částečně setřít prohlubující se majetkové a sociální rozdíly mezi lidmi.

Máme, jak známo, rovnost hlasů, tedy se klidně může vypárovat uklízečka s ústavním soudcem či prodavačka ze supermarketu s chirurgem, či dokonce se zubařem.

Taktéž by návrh mohl snížit mezigenerační napětí – seniorka se klidně může vypárovat se studentem z opačného tábora – a taktéž rasovou a národnostní nesnášenlivost – například Vietnamec se může vypárovat s Romkou či Ukrajincem. Anebo dokonce Češka s Moravákem.

Myslím, že druhé kolo prezidentských voleb (vzhledem k počtu kandidátů) je pro párování ideální, u jiných typů voleb by to bylo organizačně náročnější, patrně by muselo docházet k vícesměnám à la smoljakovský Kulový blesk. Což vzhledem k dlouholeté nepovinné maturitě z matematiky nemožno seriózně doporučit.

Autor je právník a publicista. Jeho další komentáře najdete na webu Reflexu

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek