Prezidentské volby bez stranických kandidátů? Vlastního nejspíš nepostaví ani lidovci | info.cz

Články odjinud

Prezidentské volby budou nejspíš bez stranických kandidátů. Vlastního nepostaví ani lidovci

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek nepředpokládá, že by sjezd KDU-ČSL nominoval vlastního kandidáta na prezidenta republiky. Lidovci se na sjezdu sejdou poslední květnový víkend. KDU-ČSL se nechystá navrhovat ani emeritního předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který o nominaci od politiků nestojí. Nebrání se ale tomu, aby mu jednotlivé strany vyslovily podporu.

Bělobrádek řekl, že lidovci nejspíš počkají, kteří kandidáti podmínky registrace splní a pak vyberou osobnost, která jim bude nejbližší. Učinit by tak mohlo předsednictvo strany. Kandidáti na prezidenta musí sehnat buď podporu 20 poslanců či deseti senátorů, nebo získat podpisy 50 000 občanů.

Někteří lidovci označují za blízkého kandidáta právě Jiřího Drahoše. Například místopředseda strany Jiří Mihola ČTK řekl, že Drahoše poznal jako vynikajícího odborníka, vědce a považuje ho za velmi kvalitního kandidáta. Nepochybuje, že by byl skvěle schopen reprezentovat Českou republiku.

Jiří Drahoš k Jiřímu Ovčáčkovi autor: Pavel Otto

Favoritem lidovců by za jiných okolností pravděpodobně byl bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart. Jeho kandidatura se ale momentálně nezdá pravděpodobná.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Situace momentálně spěje k tomu, že se o Hrad utkají nadstraničtí kandidáti. Je totiž pravděpodobné, že ani hnutí ANO a ČSSD nepostaví vlastní tvář a spíše nakonec podpoří Miloše Zemana. Hlasy z TOP 09 nebo z hnutí STAN, které jde do voleb spolu s lidovci, zase volají po podpoře Drahoše – stejně jako to dělá KDU-ČSL.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Funkci prezidenta bude obhajovat Miloš Zeman. Jako protikandidáti se zatím přihlásili kromě Drahoše textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer nebo podnikatel Igor Sládek. Zájem o účast ve volbách projevil také bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl či aktivistka Jana Yngland Hrušková.

Kroměřížská výzva navrhuje také europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera. Jako o možném kandidátovi se mluví i o ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO).

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Muž, který zažehnal skandál Čechů na Bali: Bez turismu bychom byli kaput

Indonéský diplomat I Ketut Sukiasa byl jednou z ústředních postav skandálu, který na Bali vyvolala česká influencerka Sabina Doležalová se svým partnerem. Podle něj si Balijci na podobné excesy zvykají, turismus se totiž pro ostrov v posledních desetiletích stal hlavním zdrojem příjmu. „Bez něj bychom byli kaput,“ tvrdí muž přezdívaný Suki. V rozhovoru s Pavlem Štruncem také popisuje nepříjemnosti spojené s plasty a vysvětluje i další kulturní rozdíly, se kterými se Evropané na Bali potýkají. Co dělá více než 500 Čechů, kteří na Bali trvale bydlí? Jaká je místní filozofie? Jakou funkci plní chrámy a jaká je obecně zdejší kultura? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

LinkLink