Prezidentské volby 2018: Připomeňte si to nejlepší z prvního dne | info.cz

Články odjinud

Prezidentské volby přehledně. Připomeňte si to nejdůležitější z prvního dne

Prezidentské volby přehledně. Připomeňte si to nejdůležitější z prvního dne
 

Češi rozhodují o tom, kdo se stane příštím prezidentem, respektive kteří dva kandidáti postoupí do druhého kola prezidentské volby. Místnosti jsou otevřené do 14 hodin, hned poté vám INFO.CZ nabídne průběžné výsledky. Připomeňte si mezitím souvislosti a události prvního volebního dne v našich textech.

Reportéři INFO.CZ pro vás volební dění mapují přímo v terénu stejně jako včera. Úvodní den volby proběhl vesměs hladce s jednou velkou výjimkou, kterou byl výpad polonahé aktivistky proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavu státu nazvala "Putinovou děvkou". Reportér Adam Kotrbatý byl přímo u toho. Připomeňte si klíčové okamžiky v jeho reportáži a koukněte na video.

Protestní akce prominentní členky hnutí Femen byla jednoznačně nejvýraznějším okamžikem prvního dne. Kdo jsou členky provokativní skupiny? Zeptali jsme se novinářky Adély Dražanové. „Na jednu stranu mi přišly velmi statečné (...) Na druhou stranu říkaly, že chtějí osvobodit ženy celého světa, nejen Ukrajinky. Z toho jsem měla smíšené pocity,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ. několik let staré setkání.

Nehledě na incident byl zájem Čechů o volby během prvního dne poměrně vysoký.  „Dá se předpokládat, že volby budou z velké části referendem o výkonu mandátu Miloše Zemana v uplynulých pěti letech. To může mobilizovat příznivce i odpůrce Miloše Zemana,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka.

A náš politický reportér Vratislav Dostál ve svém komentáři dodává, že ať se stane cokoli, Zemanovi to neublíží. Uplynulých pět let lemovaných skandály a kontroverzemi budiž toho důkazem. Zavzpomínejte si zde.

Fenoménu Zeman si v souvislostech všímá taky komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. Byl hostem Pavla Štrunce, koukněte na rozhovor:

O prvním kole voleb je rozhodnuto, Zeman může vyhrát už teď, říká Pečinka autor: INFO.CZ

Pokud patříte mezi ty, kdo hlasování nechali na dnešek, možná pro vás bude užitečný náš stručný průvodce volební rutinou. Víte, že i volby mají svého druhu dress code? A co až vás za plentou chytne potřeba pořídit si selfie?

A pokud snad potřebujete poradit se samotným výběrem, stále je vám k dispozici přehled jednotlivých kandidátů a jejich kompletní profily stejně jako naše kalkulačka.

Nebo si přečtěte, jak by volili lidé, jejichž jména poutají pozornost na sociálních sítích.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Plná Letná a prázdná opozice. Ani pusa na Národní Kalouska a spol. nespasí

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Spolek Milion chvilek pro demokracii o víkendu podruhé zaplnil Letnou. Tentokrát kromě premiéra Andreje Babiše zaúkoloval i opozici a vlastně i celý parlament, po němž chce změnu volebního zákona.

Pro opozici to byl velký den, kdy se i všechny její poslední volební prohry najednou zdály jako vítězství. Třeba bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z toho musel na twitter, kde „uzdravoval naši nemocnou demokracii“. Problém je, že plná Letná také nebezpečně klame. Spolek Mikuláše Mináře, z něhož se stává profesionální agentura na protesty, vytáhl na pražskou pláň dvakrát krátce po sobě zhruba čtvrt milionu lidí, které přinejmenším pojí „neláska“ k Babišovi, jak by pravil klasik. Čtvrt milionu lidí je hodně a samozřejmě slušně zaplní Letnou i televizní obrazovku, ale na vítězné politické tažení to fakt nestačí.

6020148:article:false:false:false

Ironií je, že zatímco nenávist k Babišovi opakovaně přitáhne čtvrt milionu lidí, opozice současně upadá: podle všech posledních průzkumů totiž po zastavení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo výrazně stouply volební preference ANO i osobní popularita jeho šéfa, zatímco ODS, pomyslnému lídrovi opozice, spadly zpátky blízko k přibližně 11procentnímu zisku ze sněmovních voleb v roce 2017. A tři další tradiční strany – lidovci, STAN a TOP 09 – stabilně okupují pětiprocentní „předpeklí“.

Link

Pokud se do voleb nezvednou, vážně těmto třem stranám podle průzkumů hrozí život mimo sněmovnu. Zvlášť TOP 09 perfektně ilustruje paradox situace. Kometa sněmovních voleb v roce 2010 a poté vládní strana se už nějaký čas nachází v kómatu. Brzy ji čeká volební sjezd, který ovšem dávno nepoutá takovou pozornost jako kdysi, protože TOP 09 už neslibuje žádné drama. Její zakladatel, bývalý stínový i skutečný šéf a stále něco jako „guru“ Miroslav Kalousek se přesto stal mediálním „hrdinou“ letošních oslav sametové revoluce – nejen „uzdravoval“ demokracii na Letné, ale druhý den ještě dostal na Národní třídě pusu.

„Mirek na Hrad! Ať žije Míra!“ vyslechl si Kalousek na Národní a neskrýval dojetí. Nejspíš to na dlouho naposled. Právě Kalousek totiž z průzkumů veřejného mínění dlouhodobě vychází jako jeden z nejméně populárních politiků. Je tu ale ještě jiná ironie. Plná Letná sice budí dojem, že celé Česko znovu vře, nejen z posledního velkého průzkumu STEM ovšem vychází spíš opak: plných 72 procenta lidí nyní vyjadřuje spokojenost s kvalitou života. Jen je neuvidíte na Letné.

Link

Demonstrace určitě k demokracii patří, bez nich jde o totalitu. Před pár lety lidé houfně demonstrovali proti vládě ODS a TOP 09, dnes si tohle privilegium demokracie „užívá“ Babiš. Problém Milionu chvilek i opozice, jíž Minář taky začíná diktovat program, ale je, že zatímco zaplní Letnou, nedokáže už nějaký čas zaplnit sněmovnu, kde se diktuje reálná politika.

Do roka a do dne, vzkázal Minář opozici, po níž chce jasnou vizi, jak porazit Babiše. Být šéfy ODS, TOP 09, STAN a lidovců, jimž je podle řady volebních výsledků tahle vize spíše cizí, začnu se Milionu chvilek pro demokracii bát víc než Babiše. Do roka a do dnes se totiž může terčem spolku na Letné klidně stát právě opozice, pokud nesplní Minářovy požadavky. Ostatně všechny „revoluce“ začnou dřív nebo později požírat vlastní děti.

Link