Hannig chce psát zákony, Topolánek se přirovnal ke Gandalfovi. Prezidentský tweet pro INFO.CZ | info.cz

Články odjinud

Hannig chce psát zákony, Topolánek se přirovnal ke Gandalfovi. Prezidentský tweet pro INFO.CZ

Odsouzení rasismu, posílení prezidentských pravomocí a vzpomínka na veterány - prezidentští kandidáti shrnuli současné dění různě. Redakce oslovila všech devět mužů, kteří se chtějí utkat o post hlavy státu, aby každý týden poslali zprávu čtenářům INFO.CZ. Aby to neměli tak lehké, musí se vždy vyjádřit pouze ve 140 znacích, což je původní délka příspěvku na twitteru. Účast odmítl pouze Miloš Zeman, podle kterého by to bylo formou kampaně, kterou dle svých slov nevede. Zde je první díl pravidelné rubriky, se kterou se na strákách budete setkávat každý týden až do lednových voleb.

autor: Info.cz

Od verbálních útoků může být k těm fyzickým velmi blízko. http://bit.ly/2zCEr1P

Twitterový účet Jiřího Drahoše naleznete zde.

autor: Info.cz

70 let máme mír. Málokdo si uvědomuje, jak dobře se máme. Budiž nám 11. listopad připomínkou 700 000 našich padlých ve světových válkách.

Twitterový účet Pavla Fischera naleznete zde.

autor: Info.cz

Prezident by měl mít zákonodárnou iniciativu. Není součástí stranických šarvátek v Parlamentu a navrhoval by zákony ve prospěch občanů.

Twitterový účet Petra Hanniga naleznete zde.

autor: Info.cz

Země EU se dohodly, že budou o imigračních kvótach rozhodovat jednomyslně. Diktát Bruselu se nekoná, jak se nám někteří snaží vnutit.

Twitterový účet Marka Hilšera naleznete zde.

 Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

autor: Info.cz

Vyzývám ostatní kandidáty: zveřejněte svá majetková přiznání a zdravotní zprávy jako já. Bez transparentnosti korupci neporazíme. 

Twitterový účet Michala Horáčka naleznete zde.

autor: Info.cz

Svoboda a bezpečí nepadají z nebe a nejsou zadarmo. Máte v těchto dnech připnuty květy vlčích máků? Váleční veteráni si naši úctu zaslouží.

Twitterový účet Jiřího Hynka naleznete zde.

autor: Info.cz

Je důležitější, kolik kandidát utratil za kampaň, jestli je pro adopci dětí páry stejného pohlaví, anebo jaký je to člověk a čeho dosáhl?

Twitterový účet Vratislava Kulhánka naleznete zde. 

autor: Info.cz

autor: Mirek Topolánek

 

Twitterový účet Mirka Topolánka naleznete zde.

Vše o prezidentských volbách naleznete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Spory o audit: Evropská komise nemůže vykládat české právo, říká profesor Tomášek

Audit Evropské komise, který řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše, se pojí s celou řadou právních otázek. Je finální, nebo není? Může Evropská komise vykládat české právo? A nemá přece automaticky přednost to evropské? Na zásadní souvislosti celé kauzy upozorňuje v rozhovoru pro INFO.CZ vedoucí katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy a její proděkan profesor Michal Tomášek.

Je audit Evropské komise, rozebírající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, pohledem evropského práva finální? Je tomu z pohledu českého práva jinak?

Evropská komise sama potvrdila, že finální je. Je sice finální, ale v exekutivním smyslu. Příslušná tvrzení se mohou stát předmětem soudního projednávání buď z iniciativy České republiky, anebo, pokud by například Česká republika požadavky EU neplnila, z iniciativy Evropské komise. 

Posuzuje se aktuální problematika evropských dotací a jejich vracení na základě evropského, nebo českého práva? ​Respektive je v těchto pohledech zásadní rozdíl?

Problematika je podrobně upravena evropským unijním právem, které musí české právo respektovat. V daném kontextu se jeví jako zásadní nařízení EU č. 2018/1046, zejména jeho článek 61, podle něhož se osoby s vlivem na rozpočet a dotace zdrží jakéhokoli jednání, kdy by z důvodu jejich osobního hospodářského zájmu mohl být ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí.

Takové dotace neměly být dotčeným podnikům podle Evropské komise poskytnuty a Evropská komise může uložit České republice, aby je vymohla zpět třeba i procesní formou podle českého práva.

6061319:article:false:true:true

Má tedy v tomto ohledu přednost evropské, nebo české právo?

Evropské právo má aplikační přednost, zvláště jde-li o nařízení, které přímo zavazuje všechny jednotlivce bez transpozice do vnitrostátního práva členského státu.

Link

Premiér Andrej Babiš argumentuje tím, že Evropská komise nemůže vykládat české zákony. Jak je to vaším pohledem?

Je škoda, že si auditní zprávu nemůžeme přečíst, abychom posoudili, jakých hanebností se v ní Evropská komise dopouští. Připomíná mi to dobu mého mládí, kdy jsme se také nesměli seznámit s textem Charty 77, oficiální místa ji odsuzovala a lid obecný si myslel své.

Z první verze jejího textu, který pronikl na veřejnost v létě, se mi zdá, že zaujetí Evropské komise českým právem je skutečně masivní. Ona ho opravdu nemůže vykládat, to by měly české soudy, ale ve světle práva unijního. Je otázka, zda tak ve zprávě skutečně Evropská komise činí, anebo zda popisuje jeho aplikaci.

Citat

Jde v rámci Evropské unie o bezprecedentní situaci, nebo již Evropská komise srovnatelné audity vydala?

Takové audity jsou standardní součástí postupů Evropské komise. Méně standardní je, aby v nich figuroval tak vysoký činitel, jako je člen Evropské rady. Ostatně v tradičních demokraciích by každý politik i při daleko méně závažných podezřeních na svoji funkci rezignoval. Jen namátkou mě napadá příklad německého prezidenta, který odstoupil proto, že měl údajně přijmout darem automobil Škoda Yetti. To není otázka presumpce viny nebo neviny, ale dobrého vychování – noblesse oblige.

Link

-1