Prezidentské volby 2018: Prezidentští kandidáti by protikorupční zákony většinou nevetovali. Pro největší transparenci jsou Hilšer s Hannigem | info.cz

Články odjinud

Prezidentští kandidáti by protikorupční zákony většinou nevetovali. Pro největší transparenci jsou Hilšer s Hannigem

Prezidentští kandidáti by protikorupční zákony v případě, že by byli do nejvyšší ústavní funkce, většinou nevetovali. Vyplývá to z ankety, kterou mezi nimi uspořádala nezisková organizace Rekonstrukce státu. Kandidáti odpovídali, jak by se ve funkci postavili ke schválení devíti důležitých protikorupčních opatření. Ty zahrnují větší otevřenost státní správy, účinnější kontrolu státních podniků, větší transparentnost veřejných zakázek, uchování nezávislosti státního zastupitelství, nebo ochranu oznamovatelů korupce.

Uchazeči o prezidentské křeslo se mohli v anketě vyjádřit, zda by ve funkci prezidenta vetovali návrhy zákonů, které představuje devět konkrétních opatření pro boj s korupcí. Jde například o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo o dvě důležitá opatření pro průhlednost obchodních společností čerpajících veřejné prostředky – veřejnou evidenci skutečných majitelů firem a povinnost uzavírat dotační smlouvy ve všech případech, kdy dochází k přidělení dotací.

„Tyto zákony prosazují protikorupční organizace pro příští 4 roky ve sněmovně a část z nich ve svém programovém prohlášení uvádí i vláda,” říká právník Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu.

Zákony proti korupci by nevetoval Hilšer ani Hannig

Kandidáti mohli vybírat mohli mezi odpovědmi „vetoval bych”, „nevetoval bych” anebo „nejsem rozhodnutý.” Všechny návrhy pro boj s korupcí by bez výhrad podpořil jen lékař Marek Hilšer a producent Petr Hannig. „Souhlasím na 100 % s otevřeným přístupem k datům. Tajnosti umožňují, aby finance utíkaly do daňových rájů,” vzkázal Petr Hannig.

Fisher a Kulhánek by zákony až na jeden podepsali

Bývalý diplomat Pavel Fischer by svůj prezidentský podpis bez váhání dal pod všechny návrhy zákonů, až na nový zákon o ochraně oznamovatelů korupce. Tam zatím nemá jasný názor. „Posvítil bych si na systém veřejných zakázek. Postupem let totiž zbytněl do takové míry, že z řízení už předem odstavuje množství firem a úředníky zahání do úzkých.

„Stát nutně potřebuje pevné strategické řízení, které umožní zadávat klíčové zakázky včas,” doplnil obecně k protikorupčním tématům Fischer. Bývalý manažer Vratislav Kulhánek by pak vetoval pouze novelu zákona o registru smluv, která by nařídila zveřejňovat smlouvy také státním podnikům jako je Česká pošta, České dráhy nebo ČEZ. Jinak by do schvalování zákonů nezasahoval.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Horáček a Drahoš jsou opatrnější

Trošku rezervovanější přístup má textař Michal Horáček i akademik Jiří Drahoš. Horáček by většinu opatření nevetoval, u tří z nich ale nemá jasno. Není rozhodnutý v tom, jestli by vetoval konkrétní podobu zákona o ochraně oznamovatelů korupce, novou úpravu zákona o státním zastupitelství, a vytvoření nominačního orgánů pro členy dozorčích rad státních podniků.

„Co se týká těchto bodů, tak jde vždy o věci, kde dobrý úmysl může vést ke špatným koncům. Potřeboval bych vidět konkrétní paragrafové znění takového zákona a promluvit si o něm s dalšími odborníky,” říká Michal Horáček. Současně ale připomněl svou dřívější podporu zákona o registru smluv. „Když byla demonstrace proti záměru osekat registr smluv, neváhal jsme ji podpořit osobní účastí.”

Jiří Drahoš se jasně přihlásil k podpoře transparentnosti státní správy i územní samosprávy, a tudíž i práva na informace o činnosti orgánů veřejné správy. Jinak však odpověděl souhrnně na všech 9 protikorupčních opatření: „Prezidentské veto chápu jako silný nástroj, který by měl být používán skutečně ve výjimečných případech. Zpravidla v situaci, kdy prezident na základě podrobného odborného zkoumání dospěje k názoru, že dotyčný zákon porušuje některé principy právního státu. Nepředpokládám tedy, že bych veto používal z důvodu nesouhlasu s věcným obsahem zákona - snad jen s výjimkou případů, kdy by zákon výrazněji vedl ke koncentraci moci, nebo by vážně porušoval podstatná pravidla rovnosti práv.”

Zeman, Topolánek a Hynek neodpověděli

Ankety se zúčastnilo 6 z 9 kandidátů. Své odpovědi i před opakované urgence nedodal bývalý premiér Mirek Topolánek. Současný prezident Miloš Zeman a šéf Asociace zbrojního průmyslu Jiří Hynek sice reagovali, ale odmítli odpovídat na položené dotazy. „Předvolebních dotazníků se v zásadě neúčastníme,” odůvodnil postup tiskový mluvčí prezidenta Zemana, Jiří Ovčáček. „Chci se svými příznivci komunikovat přímo, ne prostřednictvím veřejných deklarací organizovaných třetími stranami,” vzkázal po své tiskové mluvčí Jiří Hynek.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Pospíšil z kola ven. Prahu si rozdělili Michálek s Čižinským

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nikdy v politice nic není tak věčné jako dočasná řešení, jak se stále víc přesvědčují i Spojené síly pro Prahu. Spolek TOP 09, STAN a lidovců, který do voleb vedl Jiří Pospíšil, uzavřel pražskou koalici s Piráty a Prahou Sobě s tím, že aspoň jednu z těchto nevyzpytatelných part brzy vymění za spolehlivějšího politického partnera, který nedělá politiku na Facebooku. Jenže teď zjistili, jak šeredně se spletli.

Piráti a Praha Sobě totiž v Praze odstavili Pospíšila a spol. na třetí kolej, i když je právě bývalý ministr, co navíc prošel vedením dvou vládních stran, z celé koalice politicky nejzkušenější. Spojené síly se už nějaký čas marně snaží vystrčit hlavu z koaličního chomoutu, a proto různě vyjadřují nedůvěru pirátskému primátorovi Zdeňku Hřibovi nebo vyhlašují „dohodovací“ řízení, o němž i jejich politici mimo záznam říkají, že je „trapné“. Vše totiž končí buď fraškou s Hřibovými „komunikačními diagramy“, díky nimž znovu nabyl důvěru, anebo ničím.

I hlasy ze Spojených sil přiznávají, že „dohodovací“ řízení, vyhlášené letos v lednu, brzy skončí další tiskovkou, na níž se novinářům předhodí pár naoko „dohodnutých“ bodů, aby nejen Pospíšil neodcházel bez další tváře. V lednu přitom nešlo o žádnou maličkost: Spojené síly chtěly s koaličními partnery řešit dopravu a bydlení, dvě největší bolesti Prahy. K těm se navíc přidala ještě megazakázka dopravního podniku na servis souprav metra, kterou bez veřejné soutěže získala Škoda Transportation a o níž Spojené síly nevěděly.

Link

Pospíšil kvůli tomu dokonce žádal hlavu ředitele dopravního podniku Petra Witowského i náměstka primátora za Prahu Sobě Adama Scheinherra, znovu se ale nic nestane. Šéf Prahy Sobě a poslanec Jan Čižinský, jenž mimochodem zmínil, že je připravený být premiérem, kdyby náhodou bylo potřeba, se totiž ve sněmovně domluvil s šéfem pirátských poslanců Jakubem Michálkem, který si vzal Prahu na triko za méně schopného Hřiba, že si vzájemně nebudou komplikovat život: Čižinský si prostě osobně bačuje pražskou dopravu včetně dopravního podniku, zatímco Piráti upírají svou transparentnost jinam.

Michálek proto řekl radní Spojených sil Haně Marvanové, ať dá od dopravního podniku ruce pryč, protože v koalici patří Čižinskému. A stejně to funguje i jinde: Piráti s Prahou Sobě v koaliční radě Spojené síly přehlasují a těm tak zbývá maximálně „dohodovací“ řízení, které v různých formách nejspíš potrvá až do dalších voleb. Radní Spojených sil teď sice brečí, jakou například udělali chybu, když dopravu v Praze svěřili levicové partě, co ve městě nechce auta, to je ale asi tak vše, co s tím můžou dělat. I oni budou nejspíš brzy jezdit do práce na koloběžkách. 

Link

Navíc Spojené síly na rozdíl od Pirátů i Prahy Sobě sužuje vnitřní nejednota, klasická nemoc všech koalic slepených dohromady jen kvůli volbám. Nejen Pospíšil i Marvanová, jež se po necelém roce a půl existence pražské koalice oddělila i od vlastního hnutí STAN, by sice z koalice nejradši odešli, jenže na to mezi sebou nemají dost hlasů. „Snažili jsme se to změnit první půlrok, teď už se ale asi nic nestane,“ popisuje situaci na magistrátu člen pražské koalice. 

44440