Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběh dvojích Staňkovic: Ty na konci světa ovládl Drahoš, v druhých volí kvůli euru Zemana

Příběh dvojích Staňkovic: Ty na konci světa ovládl Drahoš, v druhých volí kvůli euru Zemana

V jedněch žije necelá tisícovka obyvatel, v druhých jen čtyřicet tři lidí. Od sebe je dělí pouhých šedesát šest kilometrů. První leží v Lounském kraji, druhé kousek nad Litoměřicemi. V jedněch volí většina Miloše Zemana, v druhých vyhrál první kolo bezkonkurenčně Jiří Drahoš. Tohle je příběh dvojích Staňkovic.

Obě obce, které se od sebe v mnohém liší, spojuje stejný název. A tak starosta Staňkovic u Žatce musí občas zmateným novinářům, kteří mu volají do kanceláře, vysvětlovat, že toto není vesnice, kde dosáhl bývalý šéf Akademie věd úplně nejlepšího výsledku v rámci celého Česka. Převedeno na čísla: 75 procent. V celostátním průměru získal Drahoš necelých 27 procent.

„Vím, že v tamtěch Staňkovicích to tak vyšlo. Pletou si nás. Volají mi novináři a ptají se, čím jsem si tak naklonil Drahoše. A já se ptám: 'Proč? Vždyť tady měl 13 procent. Si nejdříve ověřte, kam voláte, říkám jim',“ vypráví starosta obce poblíž Žatce, když mu neohlášeně vejde novinářská návštěva do kanceláře.

Vladimír LibichVladimír Libichautor: Michael Tomeš

Vladimír Libich podle svých slov také volil Miloše Zemana, který zde zvítězil s převahou téměř 64 procent. „Nikde jsem to ale předem neprezentoval, aby si lidi nemysleli, že když tak volí starosta, tak oni musí taky. To je můj osobní názor a nikomu ho nevnucuju,“ dušuje se starosta.

A místní podle něj neměli ani žádný další zvláštní důvod, proč se přiklonit na stranu současné hlavy státu. „Nebyl tu žádný mítink, osobně tu nebyl ani jeden z kandidátů. Ani tu neměl nikdo své agitátory. Není to ani tak, že by tu měl Zeman třeba chatu,“ vyvrací všechny možné příčiny šedovlasý muž v pruhované košili.

Podobný výsledek ukazují podle starosty i vesnice v okolí. „Nejsme žádnou výjimkou. Vůbec ne. Navíc se i tady děje to, že se manželé hádají mezi sebou, že jeden bude volit Drahoše a druhý Zemana. Někteří mají doma peklo, nemohou spolu vyjít,“ vypráví, jak prezidentská volba vyvolává v některých domácnostech ostré hádky. „O prezidentské volby byl docela velký zájem. Účast byla vyšší než u voleb do Poslanecké sněmovny. Asi 65 procent. Dříve klesala i na 30 procent,“ dodává Libich.

Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.autor: Michael Tomeš

Staňkovice na Lounsku mají přibližně 980 obyvatel. Na dohled je Žatec. Vesnici obklopují chmelnice. Zhruba polovina obyvatel pracuje v blízkém městě, další v nedaleké průmyslové zóně, část zaměstnává místní podnikatel. Stejně jako v dalších místech regionu je i tady v oblibě také globální gigant Amazon a jeho sklady poblíž Kladna. „Líbí se jim, že mají dopravu zdarma. Doveze je tam autobus,“ vysvětluje starosta motivaci místních.

Na rozbahněných ulicích taje na konci ledna trocha sněhu. Ve všední den odpoledne zejí prázdnotou. Z přijíždějícího autobusu vystupuje jen skupina školáků. Na ulici není vidět jediný plakát některého z prezidentských kandidátů. Starosta má pravdu v tom, že žádná agitace v obci neprobíhá.

„Já se o politice nechci bavit. Běžte za roh, tam je víc lidí,“ odpovídá v rychlosti starší žena v tmavém kabátě a ukazuje za sebe. Po pár krocích ale zjišťujeme, že tam nikdo není.

Živo není ani v místní hospodě. Za dveřmi s rozbitým sklem stojí kulečníkový stůl pokrytý igelitovým ubrusem s květovaným stolem. Z rohu zní televize. U stolku sedí jen servírka a mladá dívka. Zvenku do místnosti dopadá tlumené světlo.

Na Chomutovsku a Žatecku je Miloš Zeman jasným favoritem.autor: Michael Tomeš

„Jo, politika se tu řeší,“ říká číšnice s tmavými vlasy sepnutými do culíku a potvrzuje, že u místních vede Zeman. Proč? „Eura a uprchlíci. Ale hlavně eura,“ vyjmenovává hlavní témata, která se tu nad pivem řeší. „Rozhádané rodiny? Jo, tak tomu bych věřila,“ potvrzuje slova starosty.

Mladá dívka u stolku se v ten okamžik dává do smíchu. „U vás doma to tak je taky, co?“ zní od baru. „Táta chtěl Zemana, já jsem proti němu a máma taky. Ale nepřesvědčily jsme ho. Už se o tom radši dál nebavíme,“ směje se dívka v brýlích.

„Drahošovské“ Staňkovice

O necelých sedmdesát kilometrů dál, na úpatí kopců nad Litoměřicemi je vše jinak. Místní tu poslali do druhého kola s přehledem Jiřího Drahoše. Prezidentský kandidát dosáhl v těchto Staňkovicích nejlepšího výsledku v celé republice. Vzhledem k počtu obyvatel malé vesnice, kterou obklopují zasněžená pole, jde volební výsledek sečíst celkem jednoduše. Celkem tu volilo dvacet čtyři lidí. Jeden dal hlas Mirku Topolánkovi, jeden Pavlu Fischerovi, čtyři Miloši Zemanovi a osmnáct Jiřímu Drahošovi, ukazuje papír vyvěšený na místní nástěnce kousek od žlutě omítnutého kostela.

Příběh dvojích Staňkovic: v jedněch drtivě zvítězil Zeman, druhé drží Drahošautor: Michael Tomeš

Vypátrat důvody, proč tomu tak bylo, je ale nemožné. Jen pár dní před druhým kolem voleb působí vesnice naprosto vylidněně. Po namrzlých cestách projde za hodinu jen jeden člověk. „Nejsem místní,“ odmítá rozhovor. V obci není žádný obchod, hostinec je zavřený. Jedinou známku života představuje kouř stoupající z několika domů. Další stavby patří podle všeho chatařům.

„Nechci se bavit,“ odpovídá žena, která věší před novostavbou prádlo. Důchodci maximálně nedůvěřivě vyhlédnou zpoza okna. Na zvonění zvonku ale neodpovídají. Na procházející návštěvu reagují jen místní psi štěkotem. Vysvětlení neposkytnou na obecním úřadě, kam se nedá dozvonit ani dovolat. Po vesnici nevisí jediný předvolební plakát. Odkaz na nadcházející hlasování představuje jen nástěnka s vyvěšenými výsledky prvního kola.

Sondu do rozhodování místních tak nabízí pouze krátký článek v Litoměřickém deníku. Ten cituje zastupitele Marka Justu, podle něhož souvisí výsledek s věkem místních. Vesnice se v poslední době omlazuje. „Do hlav ale lidem nevidíme,“ dodal pro Deník.

Izolovanost místa potvrzuje i manželka starosty Drahomíra Margetínová. Každý se tu prý před nevlídným počasím na úpatí kopce schová raději doma v teple. V obci není ani signál. „Když něco potřebuji manželovi, musím za ním jet na úřad na kole,“ vyprávěla Margetínová Deníku.

Příběh dvojích Staňkovic: v jedněch drtivě zvítězil Zeman, druhé drží Drahošautor: Michael Tomeš

Oboje Staňkovice čeká už za pár hodin druhé kolo prezidentských voleb. Po předvolební agitaci ale není stopy ani na jednom místě. Až sobotní odpoledne ukáže, zda oba kandidáti obhájili v místech své pozice z prvního kola. Na Lounsku ani na Litoměřicku to nevypadá, že by se někdo snažil voliče přesvědčit ke změně. Staňkovice na Litoměřicku má Drahoš zřejmě jasné a ty druhé leží na Ústecku, kde dominuje Zeman.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek