Pro voličský průkaz už jen osobně. Poštou už žádost nestihnete | info.cz

Články odjinud

Pro voličský průkaz už jen osobně. Poštou už žádost nestihnete

Lidé, kteří chtějí v prezidentských volbých hlasovat mimo své trvalé bydliště a ještě nemají vyřízený voličský průkaz, už musí na úřad osobně. Poštou již ho dnes nestihnou vyřídit. Na osobní žádost pak mají čas do příští středy.

O průkaz mohou požádat ti, kteří budou o druhém lednovém víkendu na dovolené nebo vyrazí na hory. S průkazem bude možné hlasovat v kterékoli ze zhruba 15.000 volebních místností v ČR i v zahraničí. Průkaz si mohli lidé nechat zaslat. Úřad jim ho pošle i do zahraničí, třeba také na zastupitelský úřad, kde chtějí hlasovat. Vyzvednout ho může i někdo jiný, pokud se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče.

Voličský průkaz hlasující odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování. Lidé starší 18 let jsou totiž vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště. Do těchto seznamů se týden před volbami dostanou i ti, kteří jsou v příslušném městě v nemocnici, sanatoriu či domově důchodců, případně ve věznici. Zkontrolovat své zapsání do voličského seznamu by si měli ti, kdo se během léta přestěhovali.

O voličský průkaz mohou požádat také Češi žijící v zahraničí, kteří ve volebních dnech nebudou v dosahu svého zastupitelského úřadu, ale vrátí se třeba do Česka. Tito Češi o průkaz požádají na českém velvyslanectví v zemi svého bydliště, pokud jsou tímto úřadem vedeni v takzvaném zvláštním seznamu voličů.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud