Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum: Zeman vítězí u voličů ANO, SPD a KSČM. Největší odpor vzbuzuje Topolánek

Průzkum: Zeman vítězí u voličů ANO, SPD a KSČM. Největší odpor vzbuzuje Topolánek

Ze všech devíti prezidentských kandidátů, kteří budou v lednu usilovat o hlasy voličů, má největší podporu současná hlava státu Miloš Zeman. Svůj hlas by mu dalo 41, 5 procenta lidí, vyplynulo z průzkumu agentur TNS Kantar a Median pro Českou televizi. Druhého Jiřího Drahoše by volilo 30 procent dotázaných. Jeho volební potenciál je nicméně ještě o 10 procent vyšší.

Současný prezident Miloš Zeman má sympatizanty zejména mezi voliči ANO, SPD a KSČM. U nich by vyhrál už v prvním kole volby. „Miloš Zeman sbírá hlasy převážně mezi staršími voliči, zejména ve věku nad 60 let. Podporují ho i voliči z venkova či menších měst a spíše s nižším vzděláním,“ objasnil analytik agentury Kantar TNS Pavel Ranocha.

Druhý Jiří Drahoš má příznivce v úplně opačném táboře. Vyhrál mezi voliči TOP 09, STAN, ale také ODS, Pirátů a dokonce těsně i ČSSD. Třetí v průzkumu skončil Michal Horáček, jehož podpořilo 16,5 % dotázaných. Jeho volební potenciál je ale podobně jako u Drahoše o poznání vyšší. Bývalý premiér Mirek Topolánek skončil čtvrtý se čtyřmi procenty. Je nepřijatelný pro 73 procent respondentů.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Ostatní kandidáti se pohybují na hraně statistické odchylky. Pavel Fischer a Marek Hilšer získali ve volebním modelu 2,5 % hlasů. Další mají jedno procento nebo méně.

Průzkum probíhal ve dnech 11. až 15. listopadu. Zúčastnilo se ho 1500 respondentů, z nich do volebního modelu se zapojilo téměř 800 lidí. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek