Průzkum: Zeman vítězí u voličů ANO, SPD a KSČM. Největší odpor vzbuzuje Topolánek | info.cz

Články odjinud

Průzkum: Zeman vítězí u voličů ANO, SPD a KSČM. Největší odpor vzbuzuje Topolánek

Ze všech devíti prezidentských kandidátů, kteří budou v lednu usilovat o hlasy voličů, má největší podporu současná hlava státu Miloš Zeman. Svůj hlas by mu dalo 41, 5 procenta lidí, vyplynulo z průzkumu agentur TNS Kantar a Median pro Českou televizi. Druhého Jiřího Drahoše by volilo 30 procent dotázaných. Jeho volební potenciál je nicméně ještě o 10 procent vyšší.

Současný prezident Miloš Zeman má sympatizanty zejména mezi voliči ANO, SPD a KSČM. U nich by vyhrál už v prvním kole volby. „Miloš Zeman sbírá hlasy převážně mezi staršími voliči, zejména ve věku nad 60 let. Podporují ho i voliči z venkova či menších měst a spíše s nižším vzděláním,“ objasnil analytik agentury Kantar TNS Pavel Ranocha.

Druhý Jiří Drahoš má příznivce v úplně opačném táboře. Vyhrál mezi voliči TOP 09, STAN, ale také ODS, Pirátů a dokonce těsně i ČSSD. Třetí v průzkumu skončil Michal Horáček, jehož podpořilo 16,5 % dotázaných. Jeho volební potenciál je ale podobně jako u Drahoše o poznání vyšší. Bývalý premiér Mirek Topolánek skončil čtvrtý se čtyřmi procenty. Je nepřijatelný pro 73 procent respondentů.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Ostatní kandidáti se pohybují na hraně statistické odchylky. Pavel Fischer a Marek Hilšer získali ve volebním modelu 2,5 % hlasů. Další mají jedno procento nebo méně.

Průzkum probíhal ve dnech 11. až 15. listopadu. Zúčastnilo se ho 1500 respondentů, z nich do volebního modelu se zapojilo téměř 800 lidí. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Čapí hnízdo je ložený případ. Babiš spoléhá na záchranné lano od Zemana, říká Jelínek

Budoucí ministr kultury Lubomír Zaorálek je pro Andreje Babiše mnohem vážnější soupeř než Michal Šmarda, tvrdí politický analytik Lukáš Jelínek. V rozhovoru s Pavlem Štruncem připomíná, že Zaorálek před volbami do Poslanecké sněmovny proti Babišovi vedl ostrou kampaň. Je to navíc schopný rétor, který má za sebou desítky let v nejvyšších politických patrech. Premiér má přitom před sebou rušný podzim. V kauze Čapí hnízdo může čelit obžalobě, případ je dle Jelínka „ložený“. I kvůli tomu si šéf hnutí ANO nechce zkomplikovat vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Jak Jelínek připomíná – v případě obžaloby mu Zeman může hodit záchranné lano ve formě abolice. Posunulo se Česko do poloprezidentského systému? Za jakých podmínek by ČSSD ustoupila od vládní spolupráce s ANO? Proč by se poslanci sociální demokracie měli přidat k žalobě na prezidenta? Podívejte se na video v úvodu článku.

LinkLink