Články odjinud

Realisté postavili vlastního kandidáta proti Zemanovi. Hynek získal podporu poslanců

Realisté postavili vlastního kandidáta proti Zemanovi. Hynek získal podporu poslanců

Strana Realisté získala podporu pro svého prezidentského kandidáta Jiřího Hynka. Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu oznámil, že má podpisy 22 poslanců a včera byla jeho kandidatura podána na ministerstvu vnitra. Dál chce sbírat i podpisy mezi lidmi, těch podle svého odhadu má přes 15 tisíc.

Hynek uvedl, že jeho kandidaturu podpořilo 22 poslanců napříč politickým spektrem. „Nejvíce je poslanců z výboru pro obranu, ale mám i poslance z výboru pro bezpečnost, z hospodářského výboru...“ vypočítával šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, který na bezpečnostní tematice při své politické činnosti hojně staví. Celkem se jedná o zákonodárce pěti stran.
Hynek připomněl svoje rozhovory s „mentorem“ strany Petrem Robejškem. Ten ho prý kdysi přesvědčoval, že prezident musí mít tři schopnosti: konat v národním zájmu, být dobrým velitelem armády a přispívat k tvorbě národního bohatství skrze ekonomickou diplomacii, což prý Hynek dokáže. O své kandidatuře nikdy nepochyboval, jak dopoledne sdělil novinářům.
1080p 720p 360p
Jiří Hynek byl před časem hostem pořadu Štrunc
Hynek podporuje členství Česka v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura, jak řekl v nedávném rozhovoru s ČTK. Přál by si také, aby se Evropská unie vrátila ke kořenům. „Byla to výborná myšlenka a výborně by to fungovalo, kdyby z toho náhodou evropští úředníci nezačali dělat něco, co je neřiditelné, něco, co nerespektuje přání jednotlivých členů Evropské unie a co se dle mého názoru řítí do záhuby,“ řekl.

Po získání nominace se zaměří na financování kampaně. Požádat o podporu chce své příznivce, ale oslovit plánuje i "významné hráče". Uvedl, že v některých kruzích je dostatečně znám a některé lidi tak nepotřebuje přesvědčovat, že je vhodným kandidátem.

Působení dosavadního prezidenta Miloše Zemana nechce známkovat. „V tom, co udělal, je spousta pozitivního, na co bych chtěl navázat. To, co se mi nelíbilo, si nechám pro sebe, a dělal bych to jinak,“ řekl.

Vše o prezidentských volbách najdete zde. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Babiš mluví pořád dokola, o ničem a pro všechny. A především proti ODS

Úvodní projev premiéra předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na nedělním sněmu připomínal ze všeho nejvíc zacyklenou gramofonovou desku. Projev adresoval tradičně celému národu, a útočil takřka na každého, hlavně ale na ODS. Nic překvapivého, natož podnětného přesto nepadlo. Mluvit mohl klidně ještě třeba čtyři hodiny. A nic by se nestalo. Spolu nesouvisející témata jako ODS, daně, vědci, hokej, živnostníci, byty, dálnice, a zase ODS, lze přece volit donekonečna. Nakonec to utnul po šestačtyřiceti minutách. Jeho projev neměl strukturu ani gradaci. Uspával, což delegáti ohodnotili velice vlažným potleskem.

Jediné, k čemu se Babiš každých asi deset minut vracel, byla právě ODS. Lze z toho usuzovat, koho aktuálně považuje za hlavního konkurenta. Kritizoval budování kapitalismu, tedy divoká 90. léta, privatizaci, tunelování, klientelismus a korupci. Je v tom paradox, neboť by bez klientelismu byl jen stěží tam, kde je. Právě tehdejší poměry mu přece umožnily nastartovat dráhu velkopodnikatele. Babiš kritizuje systém, díky kterému zbohatnul, a kterému vděčí za to, že patří mezi nejmocnější oligarchy v zemi. Logiku to přesto má: hnutí ANO svůj vznik a existenci legitimizuje selháním polistopadových politických elit. Jde o moment, kterému musí jeho voliči rozumět.

Link

Ve všem ostatním si protiřečil, byl nekonzistentní, bez vize a ideového ukotvení. Plácal páté přes deváté. Mluvil o všem i o ničem, bez ladu a skladu vedle sebe kladl témata, jejichž souvislost je nulová. Jistě, Babiš se touto metodou pokouší opakovaně promlouvat k celému národu. Ke všem jeho společenským složkám. Ke zdravotním sestrám, učitelům, penzistům, živnostníkům, anebo třeba k hokejovým fanouškům: „Dávno jsme nic nevyhráli. Je to náš národní sport. Jsou to emoce, je to Nagano, jsou to zápasy proti Rusákům po roce 1968. My potřebujeme, aby se tento náš národní sport dal do pořádku.“

Jindy se navezl do všech, kdo s ním v něčem nesouhlasí. Babiš je megaloman, který nesnese oponenturu. Nelíbí se mu kritičtí novináři, které označil za aktivisty, postěžoval si na veřejnoprávní média, odmítl podporu obnovitelných zdrojů nebo každého, kdo si utahuje z ministra dopravy Dana Ťoka. Zdůraznil také, že hnutí ANO na rozdíl od občanských a sociálních demokratů ve vládě nepožaduje za státní zakázky skryté peníze, prý šel totiž do politiky proto, aby podobný klientelismus napravil. Že je přitom ztělesněním kolosálního střetu zájmů a systémové korupce, si Babiš odmítá byť na jedinou chvilku připustit.

Link

Opět se také vrátil také k pravolevému politickému střetu, který dlouhodobě odmítá. I dneska zopakoval, že jsou schopni obhospodařovat zájmy všech společenských segmentů, co na tom, že jsou mnohdy protichůdné. Obhajoval navyšování penzí, i úsporný stát a nízké daně. Prý vlastně stačí šetřit a pracovat, a zlepšení politiky přijde tak nějak samo. A navzdory tomu, že je Babiš členem již druhé vlády, nikoho opět nenechal na pochybách, že se politikem ještě pořád být necítí. „Svět politiky je absurdní, nikdy si na něj nezvyknu. S čímkoli přijdeme, za všechno jsme kritizování,“ řekl. Ostatní totiž, a budiž mu přiznáno, že i v tom přece jen kus pravdy jeho projev měl, nemají v programu nic jiného, než antiBabiš.

40414