Realisté postavili vlastního kandidáta proti Zemanovi. Hynek získal podporu poslanců | info.cz

Články odjinud

Realisté postavili vlastního kandidáta proti Zemanovi. Hynek získal podporu poslanců

Strana Realisté získala podporu pro svého prezidentského kandidáta Jiřího Hynka. Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu oznámil, že má podpisy 22 poslanců a včera byla jeho kandidatura podána na ministerstvu vnitra. Dál chce sbírat i podpisy mezi lidmi, těch podle svého odhadu má přes 15 tisíc.

Hynek uvedl, že jeho kandidaturu podpořilo 22 poslanců napříč politickým spektrem. „Nejvíce je poslanců z výboru pro obranu, ale mám i poslance z výboru pro bezpečnost, z hospodářského výboru...“ vypočítával šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, který na bezpečnostní tematice při své politické činnosti hojně staví. Celkem se jedná o zákonodárce pěti stran.
Hynek připomněl svoje rozhovory s „mentorem“ strany Petrem Robejškem. Ten ho prý kdysi přesvědčoval, že prezident musí mít tři schopnosti: konat v národním zájmu, být dobrým velitelem armády a přispívat k tvorbě národního bohatství skrze ekonomickou diplomacii, což prý Hynek dokáže. O své kandidatuře nikdy nepochyboval, jak dopoledne sdělil novinářům.
Jiří Hynek byl před časem hostem pořadu Štrunc autor: INFO.cz
Hynek podporuje členství Česka v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura, jak řekl v nedávném rozhovoru s ČTK. Přál by si také, aby se Evropská unie vrátila ke kořenům. „Byla to výborná myšlenka a výborně by to fungovalo, kdyby z toho náhodou evropští úředníci nezačali dělat něco, co je neřiditelné, něco, co nerespektuje přání jednotlivých členů Evropské unie a co se dle mého názoru řítí do záhuby,“ řekl.

Po získání nominace se zaměří na financování kampaně. Požádat o podporu chce své příznivce, ale oslovit plánuje i "významné hráče". Uvedl, že v některých kruzích je dostatečně znám a některé lidi tak nepotřebuje přesvědčovat, že je vhodným kandidátem.

Působení dosavadního prezidenta Miloše Zemana nechce známkovat. „V tom, co udělal, je spousta pozitivního, na co bych chtěl navázat. To, co se mi nelíbilo, si nechám pro sebe, a dělal bych to jinak,“ řekl.

Vše o prezidentských volbách najdete zde. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Čínská hra svalů! Peking ukázal světu námořnictvo, které může brzy rozdrtit Američany

Čína se vrací jako námořní velmoc. Za posledních patnáct roků takřka zdvojnásobila počet svých vojenských plavidel a vyvinula vlastní letadlovou loď. Experti odhadují, že pokud jí nastoupené tempo vydrží, předstihne Čína během dekády v počtu lodí i dosud dominantní Spojené státy. Jakkoli Peking opakuje, že mu jde jen o obranu a mír vůbec, ostatní země regionu mají jistě důvod k obavám.

I když Čína zdůrazňovala opak, včerejší přehlídka připomínající 70 let existence čínského námořnictva je demonstrací síly. Peking v těchto dnech hostujícím námořníkům z třinácti zemí (kromě jiných z Austrálie, Japonska, Indie či Vietnamu) a tak vlastně celému světu dokazuje, jak mu na moři záleží. Během velkolepého show v přístavu Čching-tao ukázal nejen nukleární ponorky, ale i torpédoborce nové generace stejně jako bezmála čtyři desítky letadel.

Ukázku svalů si nenechal ujít čínský prezident Si Ťin-pching. Státní agentura Sin-chua dokonce považovala za vhodné v krátkém textu popsat slovní výměnu mezi ním a námořníky: „Zdravím Vás, soudruzi! – My Vás také zdravíme, předsedo! - Soudruzi, děkuji Vám za Vaši namáhavou práci! - Sloužíme lidu!“

Link

Krátký komunistický rituál nic nemění na tom, že čínské vojenské námořnictvo opravdu urazilo dlouhou cestu. Média připomínají, že ještě před dvaceti roky disponoval rudý gigant méně než deseti armádními plavidly. Loni jich měl k dispozici už tři stovky. Spojené státy v téže době vlastnily na 490 vojenských lodí, z toho ale bylo k boji připraveno méně než tři sta strojů. Pokud by Čína pokračovala v nastoupeném trendu, kolem roku 2030 bude světovým mořím dominovat, a to s poměrně jasnou převahou nad USA. Jde ovšem pouze o projekci, která předpokládá nejen neměnný strategický zájem Číny, ale i trvající úroveň její ekonomické prosperity.

A jde také o dosaženou efektivitu čínského námořnictva. „Kvantita není vše. Vybavení čínských plavidel se sice rychle modernizuje, je však stále méně efektivní než to americké. I námořníci, které čínské lodě obsluhují, jsou méně zkušení než jejich kolegové z USA,“ říká pro server abc.net.au Adam Ni, expert na čínskou obrannou politiku z Macquarijské university v Sydney.

Link

Jistě, prezident Si Ťin-pching před přehlídkou zopakoval, že „čínské ozbrojené síly mají za cíl posilovat ovzduší vzájemné důvěry i rovnosti všech partnerů“. Rostoucí čínská námořní (a obecně vojenská) síla však u ostatních asijských států budí oprávněně pozornost, ba strach. Co se námořních aliancí s USA týče, ty posiluje nejen Tchaj-wan, který pevninská Čína považuje za vzbouřeneckou provincii. Zájem o vojenskou spolupráci s Washingtonem tak stále mají i Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Singapur i Indie. Strategický zájem Pekingu se nyní soustřeďuje na oblast Jihočínského moře, nenasytná asijská ekonomika hltající suroviny ale už nyní kolonizuje Afriku. A proniká do okolních stejně jako evropských států prostřednictvím v zásadě neo-imperiální iniciativy Pás a stezka.

Čína se tak pomalu stává světovou mocností, která se chystá prosazovat své zájmy třeba i na Blízkém východě, ba dokonce Latinské Americe, jmenovitě ve Venezuele, která je bohatá na ropu.

Link

Klidu asijským státům jistě nepřidává ani fakt, že si stále dominantnější čínský prezident pod sebe stáhl kromě jiného i řízení ozbrojených sil. Neváhal z armády vyhodit 300 tisíc převážně administrativních pracovníků. A drsně odstranil dokonce i zkušené a mocné generály, pokud mu stáli v cestě. A kteří se jako za nejhorších časů maoismu veřejně doznávali ze svých domnělých (či skutečných) hříchů, nyní již před kamerami. Znalci prostředí sice tvrdí, že za vlády předchůdců nynější hlavy státu se armáda poněkud vymkla státní, respektive stranické kontrole. Tomu je ale konec. „Nyní už všechnu moc nad vojáky ve svých rukou soustředil Si Ťin-pching,“ konstatoval pro agenturu Reuters singapurský specialista Li Nan.

41445