Články odjinud

REPORTÁŽ: „Běžte stranou, tady máme osobní věci.“ Co předcházelo útoku aktivistky na Zemana

REPORTÁŽ: „Běžte stranou, tady máme osobní věci.“ Co předcházelo útoku aktivistky na Zemana

Aktivistka útočící na Zemana, vysoká účast i do voleb zapálení lidé, kteří hlasování řešili všude možně. Tak vypadal první den prezidentské volby. Jak probíhal výběr nové hlavy státu v Praze a v Průhonicích, kde volil premiér Andrej Babiš? A co předcházelo incidentu na Lužinách?

Šedivý den. V Praze je sychravo a chladno. Kolem poledne ještě nic nenasvědčuje tomu, že za chvíli země začíná volit prezidenta. Lidé v ulicích spěchají jako obvykle, vedou řeč o běžných věcech, snad jen školáků je venku více, jelikož jim výuka tradičně ve volební den skončila dříve.

S druhou hodinou odpolední se ale vše změní. Základní škola Emy Destinové kousek od Vítězného náměstí na Praze 6 čeká na příjezd Mirka Topolánka. Ještě před kandidátem se ale do budovy nahrne hrstka nedočkavců.

Lidé proudí i na ZŠ Brdičkova na pražských Lužinách. „S manželem půjdeme volit až večer. Přemýšleli jsme, jestli vůbec, ale nakonec jsme se rozhodli, že to tam hodíme,“ vypráví jedna z voliček, která kolem školy prochází do nedalekého obchodního centra.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 NALEZNETE ZDE >>>

Kolem budovy na Lužinách je tradiční šrumec. Místní už jsou na něj zvyklí. Právě zde volí prezident Miloš Zeman. Ochranka tentokrát nekontroluje vchod do budovy v takovém počtu jako v říjnu během parlamentních voleb. O to více bodyguardů je ve volební místnosti.

Ta je jinde než před třemi měsíci. Prezident v říjnu viditelně zápolil s množstvím schodů, které musel vyjít, aby se dostal do patra, kde se volilo. Dlouhodobě říká, že trpí polyfunkční neuropatií, jež mu chůzi ztěžuje.

Cítím se poctěn, pravil Zeman

Nyní takový problém řešit nemusí. Místnost je v přízemí naproti skříňkám. V ní před třetí hodinou čekají desítky novinářů a fotografů. Prostor je veřejně přístupný. Příchozí nikdo nekontroluje, ochranka jen hlídá, aby nikdo nestál mimo určený prostor.

Volební komisi se mediální zájem nelíbí. Je z něj viditelně nervózní a stejná je i atmosféra v místnosti. „Běžte tady za ty židle,” instruuje členka. Když se novináři přesunou a rozprostřou po celé šířce prostoru, je tu další problém. „Copak nevidíte, že tady máme osobní věci? Jděte na druhou stranu.” Tam ale zase zasahuje ochranka a vykazuje žurnalisty zpět.

Ačkoli se komise obávala lidí stojících za zády, problém nakonec přišel právě z míst, kam novináře vykazovala. Když si Zeman připravuje občanský průkaz, vyběhne z hloučku polonahá dívka. „Zeman je Putinova děvka!“ začne vykřikovat. Ochranka ji okamžitě zneškodní a zaskočeného prezidenta odvádí pryč.

360p
Zemana zaskočila ve volební místnosti aktivistka

Žena je členkou hnutí Femen. Protože toto hnutí nedávno napadlo i papeže, jsem poctěn, že napadlo i mě. Jak vidíte, moje ochranka funguje dobře, protože se ke mně nedostala,“ komentuje už s úsměvem Zeman, který se po několika minutách vrátil zpět do místnosti.

Babiš: Poškodí nás to v zahraničí

Od té doby jako by volby nabraly novou dynamiku. Incident se řeší na sociálních sítích, odsuzují ho Zemanovi protikandidáti a začínají ho probírat i lidé na ulicích. Před pátou hodinou, v autobuse do Průhonic, kde má volit premiér Andrej Babiš, už o volbách mluví řada cestujících. 

Naopak před obecním úřadem v Průhonicích je až nezvyklý klid. Česko se ponořilo do tmy a zatímco ve slunečném dni před parlamentními volbami tady na šéfa hnutí ANO čekali fanoušci včetně malých dětí, tentokrát je tu jen hrstka novinářů. Když vidí Babiše, diví se, že přichází sám. 

„Manželka je bohužel v nemocnici, volit nepůjde vůbec,“ oznamuje premiér poté, co odvolí. Zopakuje, že svůj hlas odevzdal Zemanovi. „Máme svobodné volby, které ukáží, jaký je názor lidí. Myslím, že to, co se stalo, nás poškodí v zahraničí. Nejsme v Rusku,“ ohlédne se Babiš za útokem z Lužin. Naopak k vlastní kauze se vyjadřovat nechce. „Ke zprávě OLAF budu mít tiskovku v úterý, nechme to na ni.“

Docházejí lístky

Zatímco během parlamentních voleb zájem v průběhu dne upadal, tentokrát i před sedmou hodinou večerní míří do škol, školek a dalších budov desítky lidí. Zájem o výběr hlavy státu je až nezvykle vysoký. Kolem deváté se v Praze účast pohybuje lehce pod 50 procenty.

„Lidí chodí víc než v říjnu. A chodí více mladých,“ popisuje členka komise na Základní škole V Rybníčkách ve Strašnicích na Praze 10. „Máte ještě lístky?“ přijde se dokonce přeptat její kolegyně z vedlejšího okrsku.

Lístků je na stolech skutečně málo. I to ilustruje vysokou účast. „A to si řada lidí nosí vlastní,“ diví se komise a kolegyni vzkazuje, ať objedná další várky i pro ně. „Zítra budou určitě potřeba.“

Kdo nestihl odvolit v pátek, má šanci ještě v sobotu. Místnosti po celé zemi se otevřou v osm hodin ráno. Poslední opozdilci mají šanci do dvou odpoledne. Pak začne sčítání hlasů, které určí dvojici postupujících do druhého kola. Nebo rovnou nového prezidenta.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Skončí v TOP 09 i Kalousek? Je to fakt společná síla. Komentář Petra Holce

Jak poznáte, že je nějaká politická strana fakt zoufalá a nejspíš končí? Třeba když její zakladatel, bývalý skutečný i stínový šéf a poslední dobou i nejnenáviděnější politik začne rozdávat vysoké partajní posty jiné straně, co vlastně ani není strana. Nebo když si její europoslanec kvůli volbám radši zakládá vlastní stranu. A taky když ji z jejího sídla vyvede její bývalý starosta a v podstatě z ní udělá bezdomovce.

Ano, tohle vše teď najednou potkalo TOP 09, do roku 2013 sice nominálně menší, reálně ovšem nejsilnější vládní partaj, co poslední dobou ze všeho nejvíc zažívá klinickou smrt. Miroslav Kalousek, její zakladatel a šéf poslaneckého klubu, jehož v součanosti zdobí titul nejméně populárního politika, nyní nabídl svou vysokou sněmovní funkci, která mu zajišťuje viditelnost jeho bavičských tirád, hnutí STAN. Tedy partě, která je na tom zhruba stejně bídně jako TOP 09.

Obě strany v posledních sněmovních volbách sotva prolezly do Sněmovny, když utrhly pětiprocentní „vítězství“. A snad proto, že máloco spojuje tak jako zoufalství, nabízí teď Kalousek vlastní sněmovní funkci Janu Farskému, který pro změnu šéfuje klubu poslanců STAN. „Jsem si jistý, že kdybychom vystupovali jako jedna společná síla, představovali bychom silnou alternativu konzervativního, pravicového a proevropského subjektu jak vůči hnutí ANO, tak vůči euroskeptickým silám," řekl Kalousek HN.

Link

Je to podobná „síla“, jako když se se STAN před časem na pár týdnů spojili lidovci. Z TOP 09 se stala spíš politická koule na noze, a proto od ní před časem právě STAN radši osvobodil i jeho nyní dosluhující šéf Petr Gazdík: setrvale nepopulární je strana i její politici a žádný nový „kníže“ se zatím nezjevuje na obzoru. To spíš naopak. Nový šéf TOP 09 Jiří Pospíšil tolik toužil po funkci primátora Prahy, až kvůli tomu lidem před volbami sliboval, že to jako europoslanec zabalí v Bruselu, i když primátorem nebude. Možná to ale letos na podzim nakonec spíš zabalí coby šéf TOP 09.

Primátorem totiž není a už je zase zpátky v Bruselu, když teď nejvíc ze všeho myslí na letošní eurovolby. Na ty myslí i další europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina, tentokrát ale za jinou stranu. Štětinovi, určitě viditelnějšímu z jinak neviditelných europoslanců, totiž nedělá dobře v čele TOP 09 Pospíšil, jehož viní z bídných volebních výsledků i rozkladu strany. Do voleb si proto zakládá vlastní hnutí Evropa společně. To možná úplně nebude volební raketa, TOP 09 ale jistě sebere další voliče, které už strana stejně dávno nemá.

To ostatně potvrdil i listopadový průzkum CVVM zkoumající věrnost voličů politickým stranám. Zatímco ty nejpřesvědčenější mají komunisti, lidovci a Ano, i SPD, právě TOP 09 má vyšší podíl voličů se „slabou vazbou na stranu“. Nejstabilnějším trendem tak v případě TOP 09 je, že se poslední dobou ve volbách i průzkumech opakovaně pohybuje na hranici volitelnosti. Jenže to není vše. Partaj teď ještě ke všemu dostala padáka ze „svého“ sídla v malostranském Michnově paláci, kde sídlí její celostátní, pražské i středočeské vedení.

Link

A ironií osudu ji odsud vyvede její bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, politicky méně korektní kádr maskující se podobně jako Vít Bárta hedvábným šátkem kolem krku, jemuž na radnici mluvčí suplovala i milenku. Ten nyní šéfuje Sokolu (jistě správný kádr) a právě tomu Michnův palác patří. I Lomecký TOP 09 hned po loňských neúspěšných komunálních volbách opustil, když se spojila s Piráty a Prahou Sobě, což určitě nejsou konzervativní party. To spíš dětští aktivisté. Teď pro změnu pomůže TOP 09 opustit její stranické sídlo. Jak symbolické!

39555