REPORTÁŽ: „Energie nevyprchá“. Drahoš a trojice neúspěšných kandidátů chce pokračovat v politice | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ: „Energie nevyprchá“. Drahoš a trojice neúspěšných kandidátů chce pokračovat v politice

„Kdybych měl vsadit peníze, tipnu si Miloše Zemana,“ odpovídal krátce po poledni známý marketingový expert Martin Jaroš na dotaz, jaký výsledek přinese volební podvečer. Podporovatel bývalého šéfa Akademie věda měl pravdu. O pár hodin později se ukázalo, že ve štábu Jiřího Drahoše se slavit nebude.

Kongresového centrum Praha halila celé odpoledne mlha. Neosobní chodby tu a tam zdobily plakáty s Drahošovým obličejem. Všechny návštěvníky čekala při příchodu podrobná prohlídka: otevřít tašky, rozpažit pro detektor kovů.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

V průběhu odpoledních hodin se pak ve štábu začali objevovat první Drahošovi podporovatelé. Zuřivou pozornost novinářů upoutala bývalá politička Petra Buzková, která má s Milošem Zemanem osobní zkušenost. Právě na ni připravovali prezidentovi spolupracovníci před lety kompromitující materiál v takzvané kauze Olovo.

Petra Buzková ve štábu Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

„Pan profesor je vzdělaný, moudrý a velmi slušný člověk. Česká republika by si takového prezidenta zasloužila,“ popisovala Buzková novinářům, kteří kolem ní utvořili neprostupné kolo.

Jak odpoledne pokračovalo, postupující sčítání hlasů naznačovalo, že ke změně na Hradě s největší pravděpodobností nedojde. Když se Jiří Drahoš před novináři i se svými podporovateli poprvé ukázal, držel se ještě postoje, že se bude vyjadřovat až po sečtení všech výsledků. Kolem stolků s občerstvením a pitím už se ale pomalu šířila pochmurná nálada.

Jiří Drahoš zpívá hymnu autor: Martin Bartkovský

Okolo čtvrté hodiny pak už bylo jasné, že prezidentskému kandidátovi nezbývá nic jiného než předstoupit před publikum shromážděné v Kongresovém centru a poblahopřát vítězi Miloši Zemanovi. Drahoš v tu chvíli vypadal uvolněně, skoro jako kdyby se mu trochu ulevilo. Na pódiu vedle něj stanula manželka.

„Děkuji za tu obrovskou vlnu energie, která se vzedmula. Jsem přesvědčen, že nezmizí. Já neodcházím z veřejného života,“ začal Drahoš svou řeč poté, co poblahopřál Zemanovi ke zvolení prezidentem. Bývalý šéf Akademie věd pak poděkoval voličům, protikandidátům, kteří ho podpořili ve finiši kampaně, i svému týmu a dobrovolníkům. V odpověď mu zněl potlesk z publika, v němž stálo mnoho známých tváří jako herečky Eva Holubová nebo Aňa Geislerová, vydavatel Jiří Padevět nebo nejmladší poslanec Dominik Feri (TOP 09).

„Je skvělá,“ obrátil se Drahoš s díkem také ke své manželce a políbil ji. „On je taky skvělej,“ uzmula mu na chvíli mikrofon.

„Rozhodně nekončíme, jedeme dál. Nejsme v tom sami,“ končil neúspěšný kandidát svou řeč. Za zády mu přitom kromě jeho týmu stáli i tři prezidentští kandidáti, kteří neuspěli už v prvním kole: Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer.

I od nich v posledních dnech zaznívá, že z politického života neplánují zmizet. K podobnému angažmá se začíná klonit i Michal Horáček. Dnes navíc vyzdvihl svou manželku jako dobrou kandidátku do voleb do Evropského parlamentu. Pavel Fischer už minulý týden v rozhovoru pro INFO.CZ řekl: „Přemýšlím, v čem bych tak mohl být užitečný teď, když jsem se stal známou osobou, když mě vyhledávají různé organizace a politické strany. Ještě v tom nemám jasno. Je toho příliš moc“.

Marek Hilšer ve štábu Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Marek Hilšer dnes v krátkém rozhovoru pro INFO.CZ přiznal, že Zemanova výhra by pro něj byla jen dalším impulsem, proč z politiky neodcházet. „Dnes jsem o tom přemýšlel a říkal jsem si, že pokud vyhraje Miloš Zeman, tak je to důvod, abych dál pokračoval a využil podpory, kterou jsem dostal od voličů v prvním kole. Jakou formou, to je ještě otázka. Budu si to muset všechno promyslet,“ odpovídal kandidát, který v prvním kole získal téměř devět procent hlasů.

Zklamaní Drahošovi podporovatelé mezitím došli k bufetovým stolům, potichu si povídají kolem stolků. Žádné velké emoce. Z oken je výhled na Hrad, který stále halí mlha. Přes neúspěšný výsledek dnešek ale neznamená konec v politice minimálně pro dnešního poraženého kandidáta a trojici mužů, která se za ním ve finiši kampaně neobvykle semkla: Drahoše, Fischera, Horáčka a Hilšera.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Parazitolog Šíma: Vakcína proti borelióze by mohla být na trhu do tří let

Tým parazitologů z Biologického centra AV v Českých Budějovicích úspěšně otestoval americkou vakcínu proti lymské borelióze. Jihočeští vědci zjistili, že vakcína, která by mohla na celém světě zabránit milionům onemocnění touto vážnou infekcí, stoprocentně funguje i na borelie, přenášené klíšťaty v České republice. Vedoucí týmu parazitologů Radek Šíma však v rozhovoru s INFO.CZ mírní příliš velká očekávání z brzkého uvedení vakcíny na trh. Rozhodovat totiž může vedle medicínských důvodů i ekonomika.

Na jakém principu vlastně vámi testovaná vakcína pracuje?

Velmi jednoduše řečeno se americké divizi farmaceutické firmy Sanofi podařilo uměle vyrobit povrchový protein, obsažený v obalu borelií. Pokud se látkou s tímto proteinem naočkuje organismus, imunitní systém se vytrénuje a později dokáže velmi rychle a spolehlivě rozpoznat, zda se v organismu snaží usadit borelie a začne je okamžitě likvidovat.

Dřívější pokusy o vývoj vakcíny proti borelióze vždy narážely na to, že borelií je mnoho druhů a to, co fungovalo na jeden druh, nefungovalo na druhý. Tenhle problém už se s novou vakcínou podařilo vyřešit?

Máte pravdu v tom, že zatímco v USA se vyskytuje prakticky jen jeden druh borelií, konkrétně Borrelia burgdorferi, v České republice evidujeme kolem dvaceti druhů, z toho ale dva naprosto dominantní. Dřívější vakcína v USA cílila pouze na americký druh. S touto novou vakcínou jsme ale schopni cílit prakticky na všechny druhy.

Jak je to možné? V čem byl postup vývoje této vakcíny jiný?

Přišlo se na to, že obal prakticky všech druhů borelií bez rozdílu obsahuje jen 7 typů zmiňovaných povrchových proteinů. A vakcína, uměle vytvořená americkou společností, je natolik univerzální, že obsahuje vlastnosti všech těchto typů. A tedy funguje i na všechny druhy borelií.

Link

Právě to bylo podstatou vašeho testování?

Přesně tak. My jsme na zadání společnosti Sanofi jako jediní v Evropě testovali, zda vakcína, fungující v USA, bude fungovat i na borelie, přenášené naším nejrozšířenějším druhem klíšťat Ixodes ricinus. A to se potvrdilo. Vakcína je i v našich podmínkách stoprocentně účinná. A lze tedy předpokládat, že dokáže cílit na všechny borelie.

Jak takové testování probíhá?

Vakcínou se naočkují myši, na které pak necháme přisát klíšťata, infikovaná boreliemi. A následně pak zjišťujeme tvorbu protilátek v myším organismu a schopnost těchto protilátek zabránit přenosu borelií.

Stále se ale jedná jen o testy na myších. Jak velká je naděje, že vakcína projde i klinickými testy u lidí?

To je samozřejmě zásadní otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Může to být každopádně ještě běh na dlouhou trať.

Ptám se proto, že v USA už se jedna vakcína proti borelióze začala dokonce prodávat, pak musela být ale stažena z trhu kvůli výskytu nežádoucích účinků, které ani klinické testy neodhalily. Nehrozí podobný vývoj i u této vakcíny?

To, co tahle vakcína dokáže, je něco, co jsem ještě nikdy v životě neviděl. Podle mého názoru tedy existuje poměrně značná naděje na uvedení této vakcíny do klinické praxe. Zřejmě ještě nikdy jsme nebyli tak blízko očkování proti borelióze jako nyní. Jestli se tak ale skutečně stane, nezáleží jen na úspěchu či neúspěchu klinických testů u dobrovolníků.

Link

Na čem ještě tedy záleží?

Také na tom, zda farmaceutická firma do těch klinických testů vůbec půjde. Klidně se může stát, že ekonom té firmy spočítá všechna pro a proti a třeba dojde k závěru, že mnohamilionová či miliardová investice do testování lidí je příliš velkým rizikem, které by se společnosti nemuselo vyplatit. A vedení firmy vývoj zastaví. Nebyl by to první ani poslední případ tohoto druhu.

Pokud ale budeme optimisty. Kdyby se hned po testech na myších začalo s klinickými testy na lidech a všechno by dopadlo dobře. Za jak dlouho by se mohla stát borelióza nemocí, proti které se lze očkovat stejně jako třeba proti klíšťové encefalitidě?

Záleží na tom, zda firma dostane například povolení ke zrychlenému testování. To je v určitých případech možné a skutečně se tak děje. Pak by, ovšem čistě teoreticky, mohla být vakcína na trhu už třeba do tří nebo pěti let.

Ještě jedna k otázka k borelióze. Stále se spekuluje o tom, zda borelie mohou na člověka přenést v životaschopné formě jenom klíšťata nebo je infekce možná i po přisátí hmyzu, například komárů či muchniček. K jakému názoru se přikláníte vy?

Otázka možného přenosu borelií krevsajícím hmyzem je často diskutována, ale nikdy nebyl takový přenos prokázán experimentálně. Lze dohledat studie, které dokládají přítomnost borrelií v tělech komárů, muchniček a jiného hmyzu. To ale ještě nemusí znamenat, že je také dokáží přenést.Podle mého názoru je šance přenosu borelií krevsajícím hmyzem malá, borelie by musely využívat úplně jinou strategii přenosu, než jakou známe z klíšťat.Nám se shodou okolností podařilo získat finanční podporu na projekt, který by měl experimentálně potvrdit, nebo vyvrátit, zda komáři mohou borelie přenášet. Výsledky budeme znát během následujících 2-3 let.

45273