Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: U Drahoše se slaví. Čeká nás ale ještě druhé kolo, zní od příznivců

REPORTÁŽ: U Drahoše se slaví. Čeká nás ale ještě druhé kolo, zní od příznivců

Ve štábu Jiřího Drahoše se opatrně slavilo už od brzkých odpoledních hodin. Z pódia zněla živá hudba, postupně se scházeli podporovatelé jako Petr Janda nebo Olga Sommerová. Jen samotný prezidentský kandidát stále chyběl. Jak průběžně rostl jeho zisk a naopak klesala podpora současné hlavy státu Miloše Zemana, bylo jasné, že Jiří Drahoš vyčkává na svůj slavnostní okamžik. A ten přišel.

„Tak vypadá to nadějně,“ promluvil ke svým podporovatelům a novinářům na pódiu divadla La Fabrika ve chvíli, kdy už bylo naprosto jasné, že právě on se s Milošem Zemanem utká v druhém kole prezidentských voleb. Po boku mu stála rozzářená, ale stále decentní manželka. Z publika se ozýval potlesk. „Když jsem odjížděl z domu, nevypadalo to špatně,“ pokračoval ve své řeči, zatímco se k němu co nejblíže snažila přiblížit suita fotografů. Drahoš poděkoval svému týmu, podporovatelům a samozřejmě rodině v čele s manželkou. Prakticky definitivní výsledky prvního kola ukazují, že získal téměř 27 procent.

Drahošovi komentátoři celou dobu kampaně vyčítali image suchara. Možná proto svou řeč uvedl s až brutální nadsázkou. Tázal se, zda kampaň povede proti Miloši Zemanovi, nebo jeho spolupracovníkům. Jasně tak narážel na aktivitu kancléře Vratislava Mynáře nebo poradce Martina Nejedlého, kteří konají v pozadí a podpořili Zemanovu kampaň minimálně zaplacením billboardů a třeba i schůzkou s premiérem Andrejem Babiše, jenž současnou hlavu státu v prezidentském klání podpořil.

Tím si ale sám nahrál na otázku, jak on sám bude postupovat a jakou strategii zvolí do druhého kola, co se týče vlastních spolupracovníků. Otázky vzbuzuje především člen Drahošova týmu Jakub Kleindienst. „Kompletní velení převezmu já sám,“ uchýlil se Drahoš k vojenské terminologii s tím, že k dílčím změnám ale dojde.

1080p 720p 360p

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Okamžiky vítězství si užívali i jeho podporovatelé. „Nálada je skvělá. Vnímám ji optimisticky,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ spisovatel a nakladatel Jiří Padevět. „Je ale nutné pamatovat na to, že jsme teprve v polovině,“ dodal vzápětí.

O dalším osudu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše se rozhodne za dva týdny v druhém kole prezidentských voleb. A nálada zatím panuje optimistická. S tím, jak se vyjasňovaly průběžné výsledky, stoupalo během dne v Drahošově štábu nadšení. Ve chvíli, kdy se podpora Miloše Zemana dostala pod 40 procent, ozval se hlasitý potlesk. V průběhu odpoledne se k Drahošově podpoře pro druhé kolo přidávali i další kandidáti, kteří pochopili, že pro ně prezidentské klání končí. Prostá matematika zatím naznačuje, že Drahoš by mohl mít v druhém kole šanci. Na jeho stranu se postavila většina relevantních kandidátů, kteří se do druhého kola neprobojovali. A jejich voliči teoreticky podpoří spíše Drahoše než Zemana.

1080p 720p 360p
Horáček a Hilšer ve štábu Jiřího Drahoše

„Já toto dělení České republiky na Prahu a venkov nemám rád,“ vylučuje Padevět argument, že Drahoš zabodoval jen ve větších městech. „Nejsem jeho příznivcem. Já si myslím, že všude žijí lidé různého ražení. Nedělme stále republiku na Prahu a zbytek. Všude žijí dobří a špatní lidé,“ dodal. Pro Drahoše nyní bude rozhodujících dalších čtrnáct dní. Vítěz prvního kola Miloš Zeman už potvrdil, že přestane uhýbat a utká se s ním v debatách.

Co by mohlo Jiřímu Drahošovi prohrát volby? Čtěte zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Ruská tajná služba GRU. Co je zač a proč vraždí a dělá při tom chyby

Pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, pokus o ovlivnění amerických prezidentských voleb, počítačový útok na servery Organizace pro zákaz chemických zbraní, snaha dostat se do počítačů Světové antidopingové agentury. Za všemi těmito akcemi stále ruská vojenská rozvědka GRU. Co je vlastně tahle, podle některých nejtajnější, ruská tajná služba? Jak pracuje, a proč v poslední době západní rozvědky i novináři odhalili tolik jejích agentů?

Pro vysvětlení chování GRU je nutné se vrátit do minulosti. V Rusku stejně tak jako v bývalém Sovětském svazu, jehož je Rusko oficiálním právním nástupcem, se totiž uvnitř tajných služeb dědí určitá „kultura“, která přetrvává, píše ve své knize o ruských a sovětských tajných službách „Near and Distant Neighbours americký historik Jonathan Haslam. Mimo jiné jde o využívání tajných agentů k vraždám zrádců a disidentů, obsesi z toho, že do systému mohli proniknout zrádci a nenávist k nim (včetně jejich trestání) a také využívání tajných služeb jako nástroje politiky. V případě GRU jde navíc o její vojenské dědictví. „Má odlišnou kulturu než civilní ruská rozvědka SVR,“ vysvětlil INFO.CZ Mark Galeotti, odborník na ruské tajné služby působící nyní v italské Florencii.

Link

GRU je totiž vojenská organizace, je to oddělení generálního štábu ruské armády. Oficiálně se nyní také jmenuje, je to G.U. (zkratka pro Hlavní správa) generálního štábu. Stále se ale pro ni používá původní historická zkratka GRU. Vojenskou rozvědku GRU řídí náčelník hlavního štábu ruské armády. Nemá tedy statut ministerstva, jak jiné tajné služby v Rusku a neřídí jí přímo prezident. Šéf GRU ale může informovat přímo prezidenta, od něhož mohou pocházet některá důležitá rozhodnutí. Náčelník vojenské rozvědky tak může přeskočit svého nadřízeného, náčelníka generálního štábu, i jeho nadřízeného, ministra obrany. Tato zdánlivá nelogičnost vychází ze systému zděděného z dob Sovětského svazu. Omezuje se tím moc ministra obrany a armády. GRU přímo soutěží o přízeň prezidenta s ostatními tajnými službami. Je to starý sovětský model, kdy se jednotlivé služby navzájem hlídají, protože vládcové v Kremlu se obávají jejich síly.

5156219:article:true:true:true

GRU prý stále vybírá do svých řad výhradně vojáky, důstojníky, kteří projdou speciální prověrkou a pak náročnými kursy. GRU přitom mimo jiné řídí oddíly Spetsnaz, vojska speciálního určení. Jde o více než osm brigád, tedy okolo 10 až 12 tisíc vojáků. Právě z těch se často vybírají agenti do zahraničí. Spetsnaz jsou mimo jiné diverzantské oddíly, u kterých se počítá, že budou působit za linií nepřítele a jejich členové jsou pro to cvičeni. Mohou ale sloužit i jako protiteroristické jednotky a jednotky zvláštního určení. V současné době válčí vojáci Spetsnaz například v Sýrii nebo na Ukrajině, kde podporují tamní proruské separatisty. Za časů Sovětského svazu bylo obvyklé, že se do rozvědky vybírali lidé, kteří vlastně ani nikdy nechtěli žít v zahraničí a moc o něm nevěděli. Zkrátka proto, že byli považování za loajálnější a poslušnější. Věrnost a plnění rozkazů byly jedněmi z hlavních kritérií výběru. Podle ruských zdrojů prý tento zvyk zůstal dodnes.

GRU vznikla už v roce 1918 jako Registrační správa (působila pak dále pod různými názvy) a navázala v některých ohledech na činnost předchozí ruské carské rozvědky, která byla pátým oddělením generálního štábu. Sovětská vojenská rozvědka měla vždy napjaté vztahy s civilní rozvědkou a kontrarozvědkou. Politická policie dokonce měla ve vojenské rozvědce své agenty. Údajně si to přál sám Vladimir Iljič Lenin, zakladatel bolševického státu. Lenin chtěl, aby se bezpečnostní složky navzájem kontrolovaly a stejně jako další vedoucí komunisté té doby se obával toho, že by jednoho dne v sovětském Rusku mohla získat armáda příliš velkou moc. Na druhou stranu prý právě Lenin zakázal tajné policii ČEKA vměšovat se do operací GRU.Link

GRU ve dvacátých letech dvacátého století vedla diverzní a dezinformační kampaň proti Polsku včetně ozbrojených akcí, působila v průběhu španělské občanské války na straně republikánů a organizoval mezinárodní Interbrigády. GRU se podílela i na čistkách, které měly z Interbrigád odstranit „nespolehlivé živly“. GRU se stejně jako civilní výzvědná služba soustředila na získávání nejen vojenských, ale i politických a technických informací. Pokračovalo to i v průběhu války, kdy se GRU podařilo získat přístup k britským a americkým informacím o projektu Manhattan, tedy výrobě americké jedené bomby. Jejím agentem byl britský fyzik Klaus Fuchs a podle některých zdrojů prý také manželka Julia Rosenberga, Ethel Rosenbergová. Julius Rosenberg byl důležitým americkým špionem sovětské civilní rozvědky v projektu Manhattan. Většinu agentů zabývajících se západním atomovým programem ale nakonec řídila sovětská civilní rozvědka. Sověti pak na základě špionážních informací po válce sestrojili fakticky kopii americké atomové bomby.

Během druhé světové války GRU vytvořila síť agentů v Německu i v neutrálních zemích. Slavnou se stala zejména tzv. Rudá kapela, skupina působící v nacistickém Německu, se kterou spolupracovaly stovky osob. GRU měla agenty například i v Japonsku, z nichž neznámější byl Richard Sorge pracující pod krytím německého novináře. Spolupracovala i se západními rozvědkami. Postupně dostala na starosti také odposlechy radiové komunikace nepřátel i potenciálních nepřátel a později i leteckou rozvědku a využití špionážních satelitů. Před rozpadem Sovětského svazu provozovala více než 30 rozvědných družic a zaměstnávala jen v této oblasti desetitisíce lidí. Od sedmdesátých let navíc GRU dostala jako jeden z hlavních úkolů krást na Západě různé vynálezy a patenty a zlepšovat tak chod sovětského hospodářství. Zároveň ale stále měla připravovat sabotáže v nepřátelských zemích. Kvůli tomu vysazovala na Západě špióny, kteří měli důkladné krytí jako občané jiných zemí, a ti se měli aktivizovat až v případě války. Jeden z přeběhlíků GRU na Západ, Vladimir Rezun publikující pod jménem Viktor Suvorov, který vydal o své zkušenosti v GRU knihu Akvárium, tvrdil, že GRU občas dokonce provedla z tréninkových důvodů menší sabotáže na Západě i přes to, že nikdy nevypukla mezi Západem a SSSR horká válka.

LinkPo rozpadu Sovětského svazu GRU existovala dále a nebyla rozdělena jako KGB. Na konci prvního desetiletí 21. století ale začal vliv GRU upadat. Za zatím nejasných důvodů upadl její šéf do nemilosti u vedení země, GRU měla zkráceny finanční fondy, a mezi léty 2010 a 2012 dokonce nakrátko přišla o jednotky Spetsnaz, které byly přesunuty pod velení pozemního vojska. Částečně k tomu zřejmě přispěla krátká válka mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008. GRU dodávala Kremlu údajně špatné analýzy a nebyla schopna zjistit postavení gruzínských jednotek, takže výsledkem byly ruské letecké údery na opuštěná gruzínská letiště a další nepoužívaná zařízení gruzínské armády. Na GRU si stěžovalo i ruské ministerstvo zahraničí, protože se obávalo, že její nepovedené akce v zahraničí – GRU měla a zřejmě dosud má mnoho agentů s diplomatickým krytím - mohou poškodit pověst Ruska i zbytečně zatěžují ruskou zahraniční politiku.  

Vedení GRU ale nakonec dokázalo krizi ustát a získat si, někdy i lichocením, opět přízeň Kremlu. Definitivní obrat ve prospěch GRU pak nastal v souvislosti s ruským obsazením Krymu v roce 2014 a válkou na Ukrajině. GRU se podílela na vytvoření „zelených mužiků“, údajných krymských separatistů toužících po spojení s Ruskem, stejně jako na vytvoření proruského separatistického hnutí na východě Ukrajiny. Částečně šlo o její členy, částečně o jimi naverbované kriminální živly a další osoby. GRU se ukázala jako složka, která se drží sovětské tradice „aktivních opatření“, tedy činnosti v zahraniční jak prostřednictvím ozbrojených skupin, tak ovlivňováním veřejného mínění či politiků anebo voleb. Včetně toho, že sbírá kompromitujících materiály na vlivné osobnosti veřejného života, jak to ukazuje její neúspěšný pokus získat takové materiály na francouzského prezidenta. GRU se také pustila do hackerských útoků na cizí počítače jako byl průnik do serveru americké demokratické strany před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. GRU zde získala zřejmě určitou převahu před ruskou civilní rozvědkou SVR, protože najala velké mladých lidí pracujících s počítači a vyškolila je pro své potřeby.

Link

Ruská vojenská tajná služba si ale zároveň podržela své tradiční myšlení. Její vedení, stejně jako vedení civilní rozvědky, si stále myslí, že Rusko je ohroženo, a to existenčně. Že zápas mezi Ruskem a Západem je hra s nulovým součtem, tedy, že zisk jednoho je tím pádem ztrátou druhého. Proto je GRU ochotná se s vojáckou rázností pustit i do akcí, které hrozí velkými riziky. Zároveň je v jejích akcích podle odborníka na Rusko Marka Galeottiho určitá „bezelstnost“ či přímost. Mají ukázat nepřátelům, že Rusko je silné a může je zasáhnout kdekoliv. „Zatímco civilní rozvědka je blízká ministerstvu zahraničí, i když dokáže být krutá, se vyhýbá riziku, GRU je na rozdíl od ní víc machistická a používá vojenský přístup, tedy soustředí se na dokončení operace bez ohledu na to, jaké to přináší náklady,“ sdělil INFO.CZ odborník na Rusko Galeotti. Její akce jsou tak riskantnější a tím se snáze prozradí.

K odhalení takových akcí navíc zřejmě přispívá i to, že GRU stále žije v tradicích sovětského utajování, kdy všechny údaje téměř o komkoliv a čemkoliv byly v Sovětském svazu zvenčí nedostupné. Jenže to už dávno neplatí, k dispozici je velkém množství veřejných zdrojů. Skupina Bellingcat pak byla schopná z otevřených zdrojů identifikovat podezřelé z vraždy Skripala jako příslušníky GRU a určit totožnost i některých dalších agentů. Kreml na to údajně reagoval odvoláním některých důstojníků GRU a příkaz přišel přímo z Kremlu. Nejde ale o to, že by ruský prezident Vladimir Putin chtěl potrestat GRU za její akce. Podle Galeottiho mu spíše vadí, že GRU byla neúspěšná a požaduje zvýšení její efektivity.

37191