S výhrou Zemana získá Babiš neomezený prostor, říká politolog Balík | info.cz

Články odjinud

S výhrou Zemana získá Babiš neomezený prostor, říká politolog Balík

Miloš Zeman v poslední době téměř rezignoval na vlastní politiku a vydal vše do rukou premiéra, říká v rozhovoru pro Reflex šéf katedry politologie Masarykovy univerzity Stanislav Balík. V rozhovoru také vysvětluje, proč prezident odmítá diskutovat se svými vyzývateli — a není to jen kvůli riziku prohry.

Proč Miloš Zeman tvrdí, že volební kampaň nedělá, když je evidentní, že ji dělá? Země je oblepená jeho billboardy, které platil spolek Přátelé Miloše Zemana, vedený mj. kancléřem Mynářem, jako prezident objížděl regiony...

Může v tom být dvojí záměr. Ten první je možná „ochranný“. Miloš Zeman nekonání kampaně oznámil v březnu – snad si nebyl jist svým zdravím. Lépe pak jistě vypadá, když prý kampaň neděláte, než když ji musíte kvůli zdraví utlumit či přerušit. Druhý důvod může být „statusový“. Miloš Zeman chce evidentně vytěžit co nejvíc ze zastávaného úřadu, ze symbolického vlastnění kamenného přemyslovského stolce na Pražském hradě. Jeho držiteli se nesluší diskutovat s vyzývateli jako rovný s rovnými; navíc by to z něj mohlo v té chvíli sejmout punc výjimečnosti. Nehledě na to, že by se v debatách, do nichž by musel chodit, vystavil nebezpečí prohry.

Máme zhruba tři týdny do prvního kola prezidentské volby. Jak si podle vás vedou jednotliví kandidáti?

Zatím se zdá, že se všichni nezemanovští kandidáti přetahují o takzvané schwarzenberské dědictví, tedy o těch přibližně 45 procent, jichž dosáhl Karel Schwarzenberg před pěti lety ve druhém kole. Nevypadá to, že by loupili v Zemanově revíru. Tak ale úspěšní být nemohou. Souvisí to s tím, že se vesměs všichni alespoň trošku relevantní kandidáti (snad kromě Mirka Topolánka) vymezují primárně antizemanovsky. Není to překvapivé po tom, jak silně Miloš Zeman polarizoval politickou scénu, a hlavně společnost. Jestli je to moudré, je jiná otázka.

V čem jezdili čeští a českoslovenští prezidenti? Galerii vozů bývalých hlav státu naleznete zde>>>

Zkuste si, prosím, zahrát na prognostika: jak by vypadal „svět“, co by se změnilo, kdyby byl zvolen některý ze Zemanových vyzývatelů?

To je příliš obecná otázka. Klíčem dnes už není otázka Zeman–Antizeman, ale to, jak bude silný a schopný vzdorovat Andreji Babišovi. Vidíme totiž, že Miloš Zeman v poslední době téměř rezignoval na vlastní politiku a představy a vydal vše do rukou premiéra. Bude-li zvolen někdo, kdo bude schopen Babišovi přinejmenším komplikovat situaci (Mirek Topolánek, možná Michal Horáček či Pavel Fischer), pak nás může čekat období napjatých vztahů mezi Hradem a Strakovou akademií, vymezování prostoru apod. – zkrátka něco obdobného, snad jen s větší noblesou z Hradu, co jsme zažívali v posledních letech. Jen to bude pro mnohé s opačným znaménkem.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Reflexu

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Husité znovu táhnou. Čornejův Žižka je bestseller, Tábor chystá obří oslavy 600 let existence

Před 600 lety naplno propukly husitské války. Patrně i toto jedinečné jubileum přitahuje ke středověkým dějinám další zájemce. Monografie Petra Čorneje Jan Žižka, která patřila ke knižním událostem loňského roku, se už díky skvělým prodejům řadí mezi bestsellery. V sobotu večer měla v pražském Divadle Komedie premiéru Husitská trilogie. Po celý letošní rok pak bude husitství „oživovat“ město Tábor, které slaví výročí 600 let od svého vzniku.

Kniha historika Petra Čorneje Jan Žižka, která vyšla loni na podzim, má sice téměř 900 stran a stojí 790 korun, přesto se skvěle prodává. Podle Českého rozhlasu existuje už 11 tisíc jejích exemplářů, zájem čtenářů si totiž vyžádal už druhý dotisk.

Husitství nás zkrátka i po šesti stech letech pořád, nebo možná spíše znovu, zajímá. Snad jinak než v dobách Aloise Jiráska či Zdeňka Nejedlého, doufejme, že méně propagandisticky, reálněji a bez romantických příkras. Alespoň tedy v odborné literatuře. Čerstvou novinkou je pak kniha editorů Pavlíny Cermanové a Pavla Soukupa Husitské re-formace s podtitulem Proměna kulturního kódu v 15. století, kterou vydalo tento týden Nakladatelství Lidové noviny.

Link

Tvrzení o absenci příkras a „romantiky“ spíše neobstojí v chystaném velkofilmu Petra Jákla Jan Žižka s anglickým názvem Medieval, tedy Středověk. Jeho premiéra se však pravděpodobně posouvá, na Česko-Slovenské filmové databázi už se změnil rok uvedení z původně plánovaného letoška na rok 2021. Na filmu se jako poradce podílel rovněž profesor Jaroslav Čechura, který se nikdy nebál kontroverzí. Svědčí o tom ostatně třeba i název jedné z jeho knih: Sex v době temna.

Premiéru si oproti tomu včera večer odbylo představení Divadla Komedie Husitská trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč) s podtitulem Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska.

„Jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč jako obraz cesty od ideálu k politice a od politiky k terorismu. Od národního uvědomění k bratrovražedné občanské válce. Od teologických rozprav k apokalyptickým vizím. Svou rezonancí nebývalý a neopakovatelný příběh husitského hnutí byl celých šest století opakovaně zkreslován, každá generace a politická garnitura si přetvářela mýtus podle svých zájmů. Divadelní komprimát velkolepé Husitské trilogie Aloise Jiráska je pokusem o kreativní a přitom i kritickou konfrontaci s jedinečnou kapitolou českých dějin“ zní oficiální anotace představení, za nímž stojí Lukáš Brutovský a Miro Dacho.

Link

Po celý rok se budou husitství s různou intenzitou věnovat v Táboře, jak se dočteme například v Táborském deníku. Vedle různých místních akcí, třeba červnových Husitských dnů či zářijového hudebního festivalu Žižkův vraždící palcát, vyjde také kniha místních historiků Zdeňka Vybírala a Jakuba Smrčky Tábor. O městě a pevnosti. Česká televize pak připravuje dokumentární snímek Tábor - sen, město symbol, kterým nebude provázet nikdo jiný, než herec Miroslav Táborský.

44208