Volby 2018: Sázkové kanceláře před druhým kolem znovu otočily. Zemanovi pomohla televizní vystoupení | info.cz

Články odjinud

Sázkové kanceláře před druhým kolem voleb znovu otočily. Zemanovi pomohla televizní vystoupení

Jako na houpačce jsou kurzy sázkových kanceláří na jednotlivé kandidáty před druhým kolem prezidentských voleb. Zatímco krátce po sečtení hlasů z prvního kola měl nižší kurz bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, s blížícím se kolem druhým jeho kurz vzrostl a kanceláře favorizují naopak Miloše Zemana. Vývoj tak kopíruje situaci z doby před pěti lety, kdy se Zeman utkal s Karlem Schwarzenbergem. 

Historie se opakuje. V roce 2013 byl ještě týden před druhým kolem první přímé prezidentské volby favorit tehdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. U sázkové kanceláře Tipsport měl kurz 1,7, zatímco na Miloše Zemana si mohli sázkaři vsadit s kurzem 2. Jenže jak se druhé kolo blížilo, sázkové kanceláře kurzy upravily a začaly favorizovat Miloše Zemana. 

Stejná situace nastala i nyní. „Po výsledcích 1. kola byl favoritem pro kolo druhé určen Jiří Drahoš, ale během pár dní na základě zájmu sázkařů a různých průzkumů a názorů odborníků se kurzy vyrovnaly,“ říká pro INFO.CZ tiskový zástupce Tipsportu Jiří Hadrava. V posledních dnech pak byl obrat dokonán a ve čtvrtek měl Zeman kurz 1,5, zatímco Drahošovu šanci na vítězství zmíněná kancelář ohodnotila kurzem 2,7.

Sledujte živě komentovanou prezidentskou debatu ZDE.

Vliv na tento obrat měla i debata na televizi Prima, ze které podle odborníků na kurzy vyšel lépe právě Zeman. „Během úterní televizní debaty a po ní zájem sázkařů o tip na Zemana ještě zesílil, část sázkařů zřejmě usoudila, že měl Zeman v debatě navrch,“ komentuje vývoj kurzů Pavol Boško, expert Tipsportu na politické sázky.

Podobného názoru jsou i experti ve společnosti Fortuna, kde jsou aktuální kurzy na oba kandidáty prakticky stejné jako u Tipsportu. „V náladě sázkařů se nepochybně odráží vstup Miloše Zemana do aktivní kampaně, kdy vedle billboardů a inzerátů na sázkaře zapůsobila i jeho televizní vystoupení – ať už v provedení sólo, nebo v duelu s Jiřím Drahošem. Trend je jasný, Zeman posiluje,“ uvedl pro INFO.CZ tiskový mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Online přenos z hlasování sledujte zde>>>

I ve Fortuně jsou přitom kurzy na prezidentské volby jako na horské dráze. Ještě před kompletním sečtením výsledků z prvního kola volby byly kurzy pro kolo druhé více nakloněné Miloši Zemanovi. Ještě ten samý večer však kancelář kurz otočila ve prospěch Drahoše. „Před uplynulým víkendem se ale karta začala znovu výrazněji otáčet, na tiketech se častěji objevuje Zeman a nyní jsme se v podstatě vrátili na původní úroveň kurzů,“ dodává Šrain.

I z pohledu absolutních čísel věří sázkaři více Zemanovi. V sázkové kanceláři Tipsport v sázkách pro 2. kolo volby sázkaři na současného prezidenta vsadili 12 milionů korun, na úspěch Drahoše devět milionů. Celkem však Češi jen u Tipsportu na prezidentské volby prosázeli přes 100 milionů korun. To je pětkrát víc než v roce 2013.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

„Nemají dost odvahy nám to říct do očí.“ Rebelie ze severu otřásá ČSSD

V ČSSD pokračují spory o podobu kandidátky v Ústeckém kraji. Celostátní předsednictvo strany minulý týden odmítlo, aby severočeští sociální demokraté kandidovali pod nově vzniklým uskupením Lepší Sever. To sdružuje celou řadu výrazných místních osobností z několika stran a uskupení. Situaci měla vyřešit pondělní schůzka krajského a celorepublikového předsednictva, z toho ovšem nikdo do Ústeckého kraje nedorazil, a tak se místní sociální demokraté rozhodli pokračovat v přípravách původně oznámené kandidátky.

„Členové politického grémia ČSSD, které jsme dnes pozvali, aby nám vysvětlili, proč neschválili naši kandidátní listinu do krajských voleb, neměli dost odvahy nám to říct do očí. Nedostali jsme ani žádné konkrétní doporučení, jak vzniklou situaci řešit,“ uvedl v tiskové zprávě šéf ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt. Ten už se o rozruch ve straně postaral po parlamentních volbách, když se poměrně jasně postavil proti angažmá ČSSD ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše.

Link

Krajské předsednictvo podle Andrta hlasovalo, zda bude v přípravách kandidátky Lepší Sever pokračovat. Drtivá většina členů se rozhodla, že ano. Lídrem tak nadále zůstává náměstek hejtmana Martin Klika a na kandidátce jsou třeba i primátor Mostu Jan Paparega (ProMost), náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (UFO) či bývalý špičkový boxer Lukáš Konečný. „Pokud si v Praze myslí, že vědí lépe, co je pro Ústecký kraj dobré, musí to v první řadě projednat s námi,“ dodal Andrt.

Šéf krajské ČSSD podle svých slov dostal od spolustraníků mandát, aby vyjednal s koaličními partnery některé změny na kandidátce a pak ji předloží znovu ke schválení. Současná situace má tak v podstatě jen dvě řešení: buď si centrála ČSSD sestaví kandidátku sama a členové ústecké organizace vystoupí, přičemž dál budou kandidovat za Lepší Sever, nebo vedení strany ustoupí a kandidátku po některých změnách nakonec schválí.

-1