Články odjinud

Scénář první debaty Drahoš-Zeman máte na dosah ruky. Co Zeman vytáhne na svého protivníka?

Scénář první debaty Drahoš-Zeman máte na dosah ruky. Co Zeman vytáhne na svého protivníka?

Dnes večer si dost možná ani nemusíte zapínat televizi Prima, abyste věděli, jak bude vypadat první debata mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho soupeřem v nadcházejícím 2. kole voleb Jiřím Drahošem. Současný vládce Hradu nepochybně co nejdříve zaútočí na Drahoše kvůli takzvané Výzvě vědců, jejíž signatáři (včetně Drahoše) se vymezili proti nesnášenlivosti.

Zemanův tábor Drahošova podpisu opakovaně zneužívá a lživě tvrdí, že bývalý šéf Akademie věd je „vítač“ a chce do Česka přivést uprchlíky. Drahoš kontruje tím, že prezident lže a není také divu, protože soud několikrát uznal, že Zeman lhal a nařídil mu, aby se omluvil. Pak přichází na řadu kauza novináře Peroutky a nikdy nenalezený článek, který se nepochybně nachází „vlevo dole.“

Protože z výše řečeného se v případě současného prezidenta nelze prakticky „vykroutit“, dá se očekávat, že Zeman vytáhne podstatně těžší kalibr. Nepochybně vsadí i na problematickou minulost bývalého politika a podnikatele Jakuba Kleindiensta, který Drahošovu kampaň režíruje. A na Kleindienstově osobě se dá pár minut točit, protože bývalý šéf Akademie věd dosud nedokázal na tato obvinění přesvědčivě zareagovat.

Odtud může Zeman přejít k financování kampaně. Dokážeme si představit, že se současná hlava státu opře o jednu z fake news, která poukazuje na propojení Drahoše se Zdeňkem Bakalou a prodejem OKD. „Z jistých náznaků lze předpokládat, že pan Drahoš má napojení na Bakalu,“ řekne dost možná Zeman.

Pro Drahoše není problém takový útok odvrátit, protože je lživý. Nicméně prezident v debatách postupuje tak, že řekne, co potřebuje. Prostě potřebuje, aby zazněla negativní informace, jejíž pravdivostí se jeho cílová skupina voličů nebude zabývat. Drahoš logicky zareaguje tím, že zrovna Zeman nemá jemu co vyčítat. Pak bude následovat výčet hříchů dvojice Nejedlý – Mynář. Samozřejmě dojde i na Mynářovu prověrku. Zeman Drahošovi odvětí, že Mynář nic takového nepotřebuje a ke svým starým prohlášením pronese své okřídlené „jen blbec nemění názory.“

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Dá se nicméně čekat, že každý z kandidátů má připravený moment překvapení. V případě Drahošova momentu je těžké cokoliv odhadovat. Na současného prezidenta můžete vytáhnout tolik kauz jako na nikoho v současné české politice. To mu situaci na jednu stranu ulehčuje, na druhou stranu jde o věci známé a z nedávné zkušenosti víme, že volby můžete vyhrát, přestože máte na krku trestní stíhání. Nezapomínejme také na to, že Zeman propustil z vězení odsouzeného vraha a většině Čechů to přišlo zcela v pořádku.

Se Zemanovým překvapivým momentem to je trochu jednodušší. Na Drahoše bude nepochybně vytrvale útočit kvůli migraci. Je to jeho zvykem a během debat s Karlem Schwarzenbergem se neštítil „brnkat“ na nejnižší nacionální pudy Čechů. Bude to dělat znovu. Politici a lidé jim blízcí ovšem tvrdí, že se současný prezident pokusí opřít o novou fake news, která má Drahoše zpochybnit jako šéfa Akademie věd. Dovedeme si představit něco ve smyslu, že Drahoš zneužíval granty, špatně hospodařil, nebo něco podobného.

Přímý komentovaný přenos z prezidentské debaty na Primě sledujte zde>>>

Vítěz debaty je předem známý. Pro jedny to bude Zeman, pro druhé Drahoš. Tato debata ještě nerozhodne, bude to až ta v České televizi, která předchozí debaty smaže. Se vší úctou se nedá ani čekat, že by moderátor Karel Voříšek oba hosty výrazně trápil. Zeman bude navíc na poměrně přátelské půdě a nemá co ztratit, Drahoš může jenom překvapit.

Andrej Babiš odmítl přijít do debaty České televize. Podprobnosti čtěte zde>>>

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Petříček hraje o všechno. Za dané situace mu nezbývalo, než přitlačit na pilu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Už minulý týden jsme tady psali, že pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček nebude na sjezdu sociálních demokratů zvolen místopředsedou strany, jeho pozice ve vládě bude stěží udržitelná. Svou kandidaturou do vedení tak de facto rozhoduje o své nejbližší politické kariéře. V dané chvíli si spočítal, že nejlepší obranou je útok, a proto dnes připustil, že pokud na sjezdu neuspěje, zváží setrvání ve vládě. Jak známo, Petříčka kritizují především komunisté a prezident Miloš Zeman. Přesto může být jeho tah úspěšný, a to nejen proto, že jde o zástupce tradičně vlivné pražské organizace ČSSD.

Oblíbenec liberálních novinářů v úterý předstoupil před novináře také s tím, že chce na sjezdu prosazovat moderní levicovou politiku, a pokud bude zvolen do vedení strany, tak chce zároveň ve vládě razantněji prosazovat priority sociálních demokratů vůči hnutí ANO. Pozoruhodný je v této souvislosti výrok, dle kterého by ČSSD neměla setrvávat ve vládě za každou cenu. „Myslím, že sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici. Pokud nebudeme schopni prosazovat svoji politiku, to, co chceme, abychom pro lidi dělali, tak v tu chvíli ta spolupráce možná postrádá smysl,“ řekl.

Link

Přestože bychom to mohli označit za povinné rétorické cvičení před sjezdem, je skoro jisté, že jde o Petříčkovu reakci na tlak, kterému čelí uvnitř sociální demokracie ze strany spojenců prezidenta. Ministra zahraničí přitom nekritizuje pouze Miloš Zeman, který na sjezdu v Hradci Králové příští týden vystoupí, ale také komunisté, bez jejichž podpory by menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD nevznikla. A dobré je v této souvislosti připomenout, kterak se jejich předseda Vojtěch Filip pravidelně schází s premiérem a konzultuje s ním aktuální politické záležitosti. Právě na tomto zdánlivě bezvýchodném půdorysu je třeba Petříčkův tah číst.

Krátká rekapitulace: Vojtěch Filip minulý týden v pátek už po několikáté – tentokrát tak učinil po jednání výkonného výboru KSČM – novinářům řekl, že odmítají Petříčkovu nedávnou cestu na Ukrajinu, zrovna tak kritizoval jeho postoj k situaci ve Venezuele. Filip hovořil v souvislosti s Petříčkem o totální neschopnosti. Petříček na to ihned reagoval na sociálních sítích: „KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení.“

Link

Zdůraznil přitom, že KSČM není stranou vládní koalice a nemůže proto mluvit do zahraniční politiky či našeho politického a bezpečnostního ukotvení. „O personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda,“ dodal Petříček. Odkaz na předsedu Jana Hamáčka je za dané konstelace klíčový. Petříček byl předtím, než se stal ministrem, širší veřejnosti zcela neznámou politickou figurou. V dané chvíli těžil z jediného: je to člen tradičně vlivné pražské organizace sociálních demokratů, a především bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho, který se – a na to by se nemělo zapomínat – výrazně zasloužil o zvolení Hamáčka do čela strany. Dokonce lze říct, že byl jedním z architektů nového vedení.

Odtud také Petříčkova překvapivá nominace do vlády poté, co z ní byl samotný Poche Zemanem vystrnaděn. Jinak řečeno: Petříček v čele ministerstva odráží vnitrostranickou konstelaci, je skoro jistě produktem dohod, bez nichž by se Hamáček nejspíš nestal předsedou strany. Z logiky věci je teď tedy na něm, aby si Petříčka prosadil do vedení, což je také jediný způsob, jak ho v danou chvíli udržet na pozici ministra zahraničí. A pokud Hamáček nemá ve volbě předsedy strany protikandidáta, bude to právě střet o Petříčka, který mimo jiné ukáže, jak pevná je aktuálně jeho pozice ve straně.

Link

Úterní Petříčkovu ofenzivu lze číst také tak, že si uvědomuje, jak riskantním manévrem pro něj kandidatura do vedení ČSSD je. Ministrem zahraničí se stal díky zákulisním dohodám, do té doby byl programově nevyprofilovanou figurou, ostatně dodnes si s ním lze jen stěží spojovat nějakou výraznější sociálně demokratickou agendu. A navíc, pokud jde o volby, lze ho označit za neúspěšného politika. Petříček se loni ucházel o hlasy voličů v komunálních volbách na Praze 7 jako lídr kandidátky a pohořel. ČSSD zde získala necelá dvě procenta hlasů, on sám pouhých 320 preferenčních hlasů. Pokud by neuspěl ve volbě místopředsedy sociální demokracie, byla by to další porážka v řadě.

Přesto všechno nemusí být jeho vyhlídky zas tak špatné. A to nejen proto, že za sebou bude mít Hamáčka a vlivnou pražskou centrálu. Svou roli totiž zcela jistě také sehraje fakt, že se do čela zdecimované strany zrovna dvakrát nikomu nechce. Sociální demokraté procházejí nejsložitějším obdobím své polistopadové historie, což lze mimo jiné ilustrovat právě na počtu kandidátů do vedení strany. Na post řadových místopředsedů jich kandiduje sedm, a pokud jich ČSSD bude mít i nadále pět, má Petříček slušnou šanci uspět. Pouze on a Jana Maláčová disponují více než jednou nominací. Maláčová jich má osm, Petříček pět.

40454