Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Scénář první debaty Drahoš-Zeman máte na dosah ruky. Co Zeman vytáhne na svého protivníka?

Scénář první debaty Drahoš-Zeman máte na dosah ruky. Co Zeman vytáhne na svého protivníka?

Dnes večer si dost možná ani nemusíte zapínat televizi Prima, abyste věděli, jak bude vypadat první debata mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho soupeřem v nadcházejícím 2. kole voleb Jiřím Drahošem. Současný vládce Hradu nepochybně co nejdříve zaútočí na Drahoše kvůli takzvané Výzvě vědců, jejíž signatáři (včetně Drahoše) se vymezili proti nesnášenlivosti.

Zemanův tábor Drahošova podpisu opakovaně zneužívá a lživě tvrdí, že bývalý šéf Akademie věd je „vítač“ a chce do Česka přivést uprchlíky. Drahoš kontruje tím, že prezident lže a není také divu, protože soud několikrát uznal, že Zeman lhal a nařídil mu, aby se omluvil. Pak přichází na řadu kauza novináře Peroutky a nikdy nenalezený článek, který se nepochybně nachází „vlevo dole.“

Protože z výše řečeného se v případě současného prezidenta nelze prakticky „vykroutit“, dá se očekávat, že Zeman vytáhne podstatně těžší kalibr. Nepochybně vsadí i na problematickou minulost bývalého politika a podnikatele Jakuba Kleindiensta, který Drahošovu kampaň režíruje. A na Kleindienstově osobě se dá pár minut točit, protože bývalý šéf Akademie věd dosud nedokázal na tato obvinění přesvědčivě zareagovat.

Odtud může Zeman přejít k financování kampaně. Dokážeme si představit, že se současná hlava státu opře o jednu z fake news, která poukazuje na propojení Drahoše se Zdeňkem Bakalou a prodejem OKD. „Z jistých náznaků lze předpokládat, že pan Drahoš má napojení na Bakalu,“ řekne dost možná Zeman.

Pro Drahoše není problém takový útok odvrátit, protože je lživý. Nicméně prezident v debatách postupuje tak, že řekne, co potřebuje. Prostě potřebuje, aby zazněla negativní informace, jejíž pravdivostí se jeho cílová skupina voličů nebude zabývat. Drahoš logicky zareaguje tím, že zrovna Zeman nemá jemu co vyčítat. Pak bude následovat výčet hříchů dvojice Nejedlý – Mynář. Samozřejmě dojde i na Mynářovu prověrku. Zeman Drahošovi odvětí, že Mynář nic takového nepotřebuje a ke svým starým prohlášením pronese své okřídlené „jen blbec nemění názory.“

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Dá se nicméně čekat, že každý z kandidátů má připravený moment překvapení. V případě Drahošova momentu je těžké cokoliv odhadovat. Na současného prezidenta můžete vytáhnout tolik kauz jako na nikoho v současné české politice. To mu situaci na jednu stranu ulehčuje, na druhou stranu jde o věci známé a z nedávné zkušenosti víme, že volby můžete vyhrát, přestože máte na krku trestní stíhání. Nezapomínejme také na to, že Zeman propustil z vězení odsouzeného vraha a většině Čechů to přišlo zcela v pořádku.

Se Zemanovým překvapivým momentem to je trochu jednodušší. Na Drahoše bude nepochybně vytrvale útočit kvůli migraci. Je to jeho zvykem a během debat s Karlem Schwarzenbergem se neštítil „brnkat“ na nejnižší nacionální pudy Čechů. Bude to dělat znovu. Politici a lidé jim blízcí ovšem tvrdí, že se současný prezident pokusí opřít o novou fake news, která má Drahoše zpochybnit jako šéfa Akademie věd. Dovedeme si představit něco ve smyslu, že Drahoš zneužíval granty, špatně hospodařil, nebo něco podobného.

Přímý komentovaný přenos z prezidentské debaty na Primě sledujte zde>>>

Vítěz debaty je předem známý. Pro jedny to bude Zeman, pro druhé Drahoš. Tato debata ještě nerozhodne, bude to až ta v České televizi, která předchozí debaty smaže. Se vší úctou se nedá ani čekat, že by moderátor Karel Voříšek oba hosty výrazně trápil. Zeman bude navíc na poměrně přátelské půdě a nemá co ztratit, Drahoš může jenom překvapit.

Andrej Babiš odmítl přijít do debaty České televize. Podprobnosti čtěte zde>>>

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek