Prezidentská debata: Prima hostí oba kandidáty. Co Zeman vytáhne na Drahoše? | info.cz

Články odjinud

Scénář první debaty Drahoš-Zeman máte na dosah ruky. Co Zeman vytáhne na svého protivníka?

Dnes večer si dost možná ani nemusíte zapínat televizi Prima, abyste věděli, jak bude vypadat první debata mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho soupeřem v nadcházejícím 2. kole voleb Jiřím Drahošem. Současný vládce Hradu nepochybně co nejdříve zaútočí na Drahoše kvůli takzvané Výzvě vědců, jejíž signatáři (včetně Drahoše) se vymezili proti nesnášenlivosti.

Zemanův tábor Drahošova podpisu opakovaně zneužívá a lživě tvrdí, že bývalý šéf Akademie věd je „vítač“ a chce do Česka přivést uprchlíky. Drahoš kontruje tím, že prezident lže a není také divu, protože soud několikrát uznal, že Zeman lhal a nařídil mu, aby se omluvil. Pak přichází na řadu kauza novináře Peroutky a nikdy nenalezený článek, který se nepochybně nachází „vlevo dole.“

Protože z výše řečeného se v případě současného prezidenta nelze prakticky „vykroutit“, dá se očekávat, že Zeman vytáhne podstatně těžší kalibr. Nepochybně vsadí i na problematickou minulost bývalého politika a podnikatele Jakuba Kleindiensta, který Drahošovu kampaň režíruje. A na Kleindienstově osobě se dá pár minut točit, protože bývalý šéf Akademie věd dosud nedokázal na tato obvinění přesvědčivě zareagovat.

Odtud může Zeman přejít k financování kampaně. Dokážeme si představit, že se současná hlava státu opře o jednu z fake news, která poukazuje na propojení Drahoše se Zdeňkem Bakalou a prodejem OKD. „Z jistých náznaků lze předpokládat, že pan Drahoš má napojení na Bakalu,“ řekne dost možná Zeman.

Pro Drahoše není problém takový útok odvrátit, protože je lživý. Nicméně prezident v debatách postupuje tak, že řekne, co potřebuje. Prostě potřebuje, aby zazněla negativní informace, jejíž pravdivostí se jeho cílová skupina voličů nebude zabývat. Drahoš logicky zareaguje tím, že zrovna Zeman nemá jemu co vyčítat. Pak bude následovat výčet hříchů dvojice Nejedlý – Mynář. Samozřejmě dojde i na Mynářovu prověrku. Zeman Drahošovi odvětí, že Mynář nic takového nepotřebuje a ke svým starým prohlášením pronese své okřídlené „jen blbec nemění názory.“

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Dá se nicméně čekat, že každý z kandidátů má připravený moment překvapení. V případě Drahošova momentu je těžké cokoliv odhadovat. Na současného prezidenta můžete vytáhnout tolik kauz jako na nikoho v současné české politice. To mu situaci na jednu stranu ulehčuje, na druhou stranu jde o věci známé a z nedávné zkušenosti víme, že volby můžete vyhrát, přestože máte na krku trestní stíhání. Nezapomínejme také na to, že Zeman propustil z vězení odsouzeného vraha a většině Čechů to přišlo zcela v pořádku.

Se Zemanovým překvapivým momentem to je trochu jednodušší. Na Drahoše bude nepochybně vytrvale útočit kvůli migraci. Je to jeho zvykem a během debat s Karlem Schwarzenbergem se neštítil „brnkat“ na nejnižší nacionální pudy Čechů. Bude to dělat znovu. Politici a lidé jim blízcí ovšem tvrdí, že se současný prezident pokusí opřít o novou fake news, která má Drahoše zpochybnit jako šéfa Akademie věd. Dovedeme si představit něco ve smyslu, že Drahoš zneužíval granty, špatně hospodařil, nebo něco podobného.

Přímý komentovaný přenos z prezidentské debaty na Primě sledujte zde>>>

Vítěz debaty je předem známý. Pro jedny to bude Zeman, pro druhé Drahoš. Tato debata ještě nerozhodne, bude to až ta v České televizi, která předchozí debaty smaže. Se vší úctou se nedá ani čekat, že by moderátor Karel Voříšek oba hosty výrazně trápil. Zeman bude navíc na poměrně přátelské půdě a nemá co ztratit, Drahoš může jenom překvapit.

Andrej Babiš odmítl přijít do debaty České televize. Podprobnosti čtěte zde>>>

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se na jedné straně nechá od premiéra peskovat jako malý kluk, na druhé straně si troufne postavit se soudu, který už jednou zrušil jeho „koronavirová“ nařízení coby neústavní. Submisivita spojená s arogancí je u ministra špatná kombinace.

Je utrpením sledovat, co všechno si Vojtěch nechá líbit, aniž by praštil pěstí do stolu. Neslavná scénka, kdy ho „vyšetřovatel“ Babiš vyslýchal v přímém přenosu a chtěl slyšet „jméno“, byla jen začátek. Jindy premiér napomínal ministra jako školáka při oznamování vládního usnesení na tiskovce. Na další se ho ptal, zda je vůbec členem ANO, jako by ho neznal. A vrcholem všeho bylo, když za jeho zády vyjednával o angažmá náměstka Prymuly.

Kdyby jakýkoli jiný podřízený bez vědomí ministra šel za předsedou vlády domlouvat si místo – teoreticky třeba i to Vojtěchovo – musel by letět na vteřinu. Takové porušení subordinace nelze tolerovat. Ministr se ale zmohl jen na to, že Prymulovi vyčetl, jak o něm nepěkně hovořil. To je irelevantní. Vyhazov si Prymula zasloužil už za to, co udělal, i kdyby pak mlčel. Teprve když bylo jasné, že Babiš náměstka zaměstná u sebe a neudělá z něj nového ministra zdravotnictví, Vojtěch „srdnatě“ prohlásil, že si jeho další působení na svém ministerstvu nedokáže představit.

Link

Jistě, Vojtěch není v okolí šéfa hnutí ANO zdaleka jediný masochista. Jiná povaha totiž v jeho blízkosti dlouho nevydrží, což dokládá velmi dlouhá řada osobností, které do toho s Babišem „šly“ v roce 2013 a postupně otočily. Jenomže Vojtěcha máme až příliš na očích, jeho ponížení je příliš hluboké a moc, kterou právě teď soustředí ve svých rukách, příliš obrovská – a může velkému množství lidí narušit život a byznys.

Ministr zdravotnictví dal najevo, že na rozdíl od Prymuly se s občany, firmami, a dokonce soudci nijak párat nehodlá. Jak devótně vystupuje vůči premiérovi, o to sebevědomější je, co se týká opatření, která zásadně nabourávají základní ústavní práva a svobody. Když mluví o tom, že nehodlá respektovat soudní rozhodnutí nezávislé justice – protože prý jde jen o názor jednoho soudce – je to úplně jiný Vojtěch. A nařízení, která mu soud jednou se zdrcujícím odůvodněním zrušil, protože k nim ministr nebyl oprávněn, vyhlásil po konci nouzového stavu klidně znovu.

Vojtěch si netroufne vyhodit svého podřízeného, protože je oblíbencem Andreje Babiše, ale troufne si vyhlašovat omezení našich svobod, aniž by k tomu byl delegován ústavním krizovým zákonem. O představitelích soudní moci se vyjadřuje způsobem, jako by šlo o subalterní vládní úředníky, jejichž názor není závazný. Máme tedy ministra zdravotnictví, který se bojí premiéra, ale nebojí se soudu. V demokratickém právním státě by to mělo být opačně.

Link

Může se zdát, že jsem ohledně mladého ministra příliš příkrý. Jenomže o Adama Vojtěcha tu vlastně nejde. Jde o to, aby se u nás nezabydlel model vládnutí, kdy despotický šéf všechno a všechny řídí s pomocí lidí, jimž nevadí, že ministry a poslance považuje asi tak za stejně důležité, jako poslíčky či řidiče, a dle toho s nimi zachází. Slovo „zastupitelská“ ve spojení s demokracií má zásadní význam. Delegujeme moc ve víře, že se dostane k moudrým silným lidem, jež nás zastoupí lépe, než my sami, ne k sadistům a masochistům.

Demokracie zkrátka není možná bez demokratů, tedy lidí, kteří se řídí heslem „před mocnějšími se nehrb a po slabších nešlapej“. Vojtěch a další, kteří se dnes pohybují v kuloárech moci, to mají obráceně. Kdo si bez odporu nechá vzít vlastní svobodu a důstojnost, ten je pak s nesnesitelnou lehkostí bere druhým.