Prezidentské volby 2018: Jak volit: přehledné pokyny pro prezidentské volby 2018 | info.cz

Články odjinud

Selfíčko ve volební místnosti si vyfotit smíte, triko se Zemanem nechte doma

Můžu si vyfotit selfíčko s volební urnou? A smím si vzít k volbám tričko se Zemanem? Pokud si nejste jistí, co vše se ve volební místnosti smí a co se naopak nemůže, projděte si našeho stručného průvodce k volbám, který srozumitelně tlumočí paragrafy ze Zákona o volbě prezidenta republiky 275/2012 Sb.

Trika a odznaky se svými kandidáty nechte doma

Ve volební místnosti a v jejím okolí je po dobu konání hlasování zakázaná jakákoli politická agitace ve prospěch některého z kandidátů. Tričko nebo odznak podporující některou z osob, která se o místo na Hradě uchází, nechte doma. Jinak riskujete vykázání.

Sundejte tmavé brýle, vymotejte se ze šály

Členové volební komise vás k volbám také nepřipustí, pokud nebudou moci ověřit vaši totožnost. Černé brýle, kapuce a šátky proto před komisí raději sejměte.

Voličský průkaz pro volbu nestačí

Pokud jste se rozhodli volit mimo místo svého trvalého bydliště, pravděpodobně jste požádali úřad o vystavení voličského průkazu. Díky němu můžete odevzdat hlas v kterékoli volební místnosti v republice. Sám voličský průkaz vám ale k volbě nestačí, vždy musíte ještě doložit svoji totožnost buď občanským průkazem, nebo pasem. Volební komise vám následně průkaz odebere a vydá volební lístky. Pokud volíte tam, kde máte, stačí občanka, nebo pas.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Za plentu musí každý. A sám

Na některé věci v životě je člověk vždycky sám a volby jsou mezi nimi. Po převzetí volebních lístků a úřední obálky se každý volič musí odebrat za plentu, kde list vybraného kandidáta vloží do obálky. A právě tam musí každý sám, a to i v případě, že si list kandidáta připravil už doma. Doprovod manželky, sourozence nebo kamaráda není možný. Pouze v případě zhoršeného stavu voliče může přítomná komise dovolit, aby mu s vložením lístku do obálky jeho blízký asistoval. Členové komise mu ale nesmí pomáhat nikdy.

Lístek patří do obálky, ale i pan kníže dělá chyby

Podle zákona je hlas platný jen v případě, že v odevzdané úřední obálce se nachází jen jeden volební lístek. Pokud jich vložíte víc, nedostane každý z kandidátů jeden hlas, ale nikdo nedostane žádný a váš hlas bude neplatný. Počítají se také pouze hlasy, které jsou na oficiálních lístcích. Pokud si volební lístek sami doma vyrobíte, neplatí. Zároveň je také nutné lístek umístit do úřední obálky. Neopakujte chybu Karla Schwarzenberga, který při minulých volbách na obálku zapomněl.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Na lístek můžete kreslit, nesmíte ho ale trhat

Pokud lístek přehnete a vložíte do obálky, počítá se jako platný. Pokud je ale přetržený, komise jej nezapočítá. V případě prezidentských voleb není nutné volební lístek jakkoli upravovat. Pokud máte ale chuť něco sdělit komisi, případně se podepsat, lístek zůstane platný, pokud z něj půjdou v pořádku vyčíst údaje nutné pro započítání hlasu.

Děti do urny obálku vhazovat nesmí

U vhazování do urny je to stejné jako s plentou. Hlas by měl odevzdat volič sám a to viditelně před komisí. Děti nebo partneři by volební lístek jiného člověka vhazovat do urny neměli.

Volební selfíčka povolena

Žádná část zákona neupravuje skutečnost, zda volič smí nebo nesmí vyfotit za plentou svůj hlas. Je také možné zvěčnit se s volební urnou, ale je rozumné nejdříve požádat přítomnou volební komisi o svolení.

Na panáka raději až po volbě

Zvolit prezidenta je zodpovědný krok, který vyžaduje odhodlání. Není ale dobré jej posilovat návykovými látkami nebo alkoholem. Je na zvážení volební komise, zda vás v podroušeném stavu připustí k volbám. Předseda vás nicméně může vykázat a zavolat policii.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Pečinka: ČSSD hledá záminku pro odchod z vlády. A co se Babiš bojí vyslovit nahlas?

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKA | Až se jednou budou psát skutečné příčiny odchodu ČSSD z Babišovy vlády, zjistí se, že na nich měla největší podíl nejednotná linie této strany. Mnohem větší než ponižování ze strany prezidenta republiky Zemana, který nechtěl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury.

Stručně řečeno, na královéhradeckém sjezdu na jaře 2019 ovládli stranu zástupci krajů, kteří tři čtvrtě roku předtím vytvářeli ve vnitrostranickém referendu koalici proti vstupu do vlády. S výsledkem referenda se nikdy nesmířili a dnes jim prezident poskytl skvělou záminku nechtěnou linii změnit.

I oni sami cítí, že jejich připravovaný krok nemá dostatečnou legitimitu. Současně ví, že jejich voliči nikdy nepochopí, proč museli opustit vládní koalici zrovna kvůli ministerstvu, které nemá vliv na rozdělování sociálních dávek.

Link

V čem spočívá nedostatek legitimity pro vystoupení z vlády? Na posledním sjezdu ČSSD byly odhlasovány změny stanov. Nejvyšším orgánem ČSSD přestal být zhruba stopadesátičlenný ústřední výkonný výbor a stalo se jim třetinové předsednictvo. To okamžitě ovládli odpůrci vstupu do vlády.

Předsednictvo však bylo ustaveno shora a volby se nemohly účastnit místní organizace a okresy. O případném vystoupení z vlády by tak rozhodl polodemokratický orgán. Proti tomu stojí výsledek referenda o vstupu do vlády, v němž rozhodovala celá členská základna.

Tohoto handicapu jsou si odpůrci účasti ČSSD ve vládě vědomi, a proto část odpovědnosti na svém posledním zasedání delegovali na předsedu Hamáčka. Současně jeho vyjednávání o ministru kultury podmiňují různými ultimáty, čímž ho drží v kleštích.  

Andrej Babiš dobře vnímá, že když se podaří nějak vybalancovat krizi kolem ministra kultury, přijde možná už na podzim další pokus „stáhnout“ Hamáčka a spol. z vlády. Odtud jeho zvláštní pasivita v průběhu celé letní krize.

Ve vedení ČSSD se prostě hledá záminka. Ještě před dvěma měsíci vyhrožovala ČSSD, že vystoupí z vlády, pokud do vcelku bezvýznamné Rady ČTK bude jmenován Michal Semín. Pak jim nahrál prezident svým nejmenováním Šmardy, ale co bude dál?

Link

Celá slavná vládní krize je ve skutečnosti směšná a jen trochu empatický manažer by ji vyřešil během pár dní. Premiéru Babišovi se do toho nechce možná i proto, že si uvědomuje, že Hamáček, s nímž má dobré vztahy, se nerovná vedení ČSSD. Například když nyní udělá personální rošádu a obětuje jiné ministerstvo, půjde o řešení v rámci týdnů. Dost možná, že se už v září objeví další ultimáta ČSSD ohledně vystoupení z vlády.

Čistě z jeho pohledu to nastoluje otázku: má smysl akceptovat politiku vydírání? Nebo je lepší nechat věcem volný průběh a dát s pomocí prezidenta sociální demokracii prostor konečně vystoupit z vlády?

Vychází přitom z toho, že většinový názor v předsednictvu ČSSD je zhruba takový: spásu jsme nenašli ve vládě, tak ji pro stranu najděme v opozici. Tam budeme očekávat rozdrolení Babišovy moci a do stranické ošatky sesbíráme popadané voličské hlasy.

Specifikum této letní krize je v tom, že jak Babiš, tak vedení ČSSD se bojí nahlas vyslovit zamlčené předpoklady své politické strategie. Takže se cestuje po hradech a zámcích, bojuje se tu o ústavu, tu o Šmardu a mezitím se hledá způsob, jak to všechno vysvětlit voličům, toho času v Chorvatsku. 

Link

-1