Články odjinud

Selfíčko ve volební místnosti si vyfotit smíte, triko se Zemanem nechte doma

Selfíčko ve volební místnosti si vyfotit smíte, triko se Zemanem nechte doma

Můžu si vyfotit selfíčko s volební urnou? A smím si vzít k volbám tričko se Zemanem? Pokud si nejste jistí, co vše se ve volební místnosti smí a co se naopak nemůže, projděte si našeho stručného průvodce k volbám, který srozumitelně tlumočí paragrafy ze Zákona o volbě prezidenta republiky 275/2012 Sb.

Trika a odznaky se svými kandidáty nechte doma

Ve volební místnosti a v jejím okolí je po dobu konání hlasování zakázaná jakákoli politická agitace ve prospěch některého z kandidátů. Tričko nebo odznak podporující některou z osob, která se o místo na Hradě uchází, nechte doma. Jinak riskujete vykázání.

Sundejte tmavé brýle, vymotejte se ze šály

Členové volební komise vás k volbám také nepřipustí, pokud nebudou moci ověřit vaši totožnost. Černé brýle, kapuce a šátky proto před komisí raději sejměte.

Voličský průkaz pro volbu nestačí

Pokud jste se rozhodli volit mimo místo svého trvalého bydliště, pravděpodobně jste požádali úřad o vystavení voličského průkazu. Díky němu můžete odevzdat hlas v kterékoli volební místnosti v republice. Sám voličský průkaz vám ale k volbě nestačí, vždy musíte ještě doložit svoji totožnost buď občanským průkazem, nebo pasem. Volební komise vám následně průkaz odebere a vydá volební lístky. Pokud volíte tam, kde máte, stačí občanka, nebo pas.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Za plentu musí každý. A sám

Na některé věci v životě je člověk vždycky sám a volby jsou mezi nimi. Po převzetí volebních lístků a úřední obálky se každý volič musí odebrat za plentu, kde list vybraného kandidáta vloží do obálky. A právě tam musí každý sám, a to i v případě, že si list kandidáta připravil už doma. Doprovod manželky, sourozence nebo kamaráda není možný. Pouze v případě zhoršeného stavu voliče může přítomná komise dovolit, aby mu s vložením lístku do obálky jeho blízký asistoval. Členové komise mu ale nesmí pomáhat nikdy.

Lístek patří do obálky, ale i pan kníže dělá chyby

Podle zákona je hlas platný jen v případě, že v odevzdané úřední obálce se nachází jen jeden volební lístek. Pokud jich vložíte víc, nedostane každý z kandidátů jeden hlas, ale nikdo nedostane žádný a váš hlas bude neplatný. Počítají se také pouze hlasy, které jsou na oficiálních lístcích. Pokud si volební lístek sami doma vyrobíte, neplatí. Zároveň je také nutné lístek umístit do úřední obálky. Neopakujte chybu Karla Schwarzenberga, který při minulých volbách na obálku zapomněl.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Na lístek můžete kreslit, nesmíte ho ale trhat

Pokud lístek přehnete a vložíte do obálky, počítá se jako platný. Pokud je ale přetržený, komise jej nezapočítá. V případě prezidentských voleb není nutné volební lístek jakkoli upravovat. Pokud máte ale chuť něco sdělit komisi, případně se podepsat, lístek zůstane platný, pokud z něj půjdou v pořádku vyčíst údaje nutné pro započítání hlasu.

Děti do urny obálku vhazovat nesmí

U vhazování do urny je to stejné jako s plentou. Hlas by měl odevzdat volič sám a to viditelně před komisí. Děti nebo partneři by volební lístek jiného člověka vhazovat do urny neměli.

Volební selfíčka povolena

Žádná část zákona neupravuje skutečnost, zda volič smí nebo nesmí vyfotit za plentou svůj hlas. Je také možné zvěčnit se s volební urnou, ale je rozumné nejdříve požádat přítomnou volební komisi o svolení.

Na panáka raději až po volbě

Zvolit prezidenta je zodpovědný krok, který vyžaduje odhodlání. Není ale dobré jej posilovat návykovými látkami nebo alkoholem. Je na zvážení volební komise, zda vás v podroušeném stavu připustí k volbám. Předseda vás nicméně může vykázat a zavolat policii.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Varování před Huawei je značně pokrytecké. Neříkáme celou pravdu. Komentář M. Půra

Neexistuje v současnosti větší globální kauza, než je rozruch kolem čínské společnosti Huawei a možných bezpečnostních rizik, která její technologie představují pro jednotlivé země. V Česku tomu není jinak. Premiér Babiš dnes dokonce Úřadu vlády nařídil zbavit se mobilů této značky a stejně bude postupovat minimálně ministerstvo průmyslu. Jedeme totiž podle schématu, že každý, kdo si koupil telefon Huawei, se může sám jevit jako bezpečnostní riziko. Celý problém je ovšem mnohem hlubší a rozhodně není černobílý. Státní instituce a většina médií ukazují jen jednu rovinu problému. Ta druhá a třetí totiž trochu nabourává celý příběh, který začíná před mnoha lety. A značnou roli v něm hrají americké firmy a tajné služby.

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), která je nejmocnější špionážní agenturou světa, podle magazínu Wired nabourala zařízení čínské společnosti Huawei už v roce 2007. Ukazují to i záznamy, jež zveřejnil bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden. NSA tehdy konala z obavy, že zařízení Huawei můžou zkomplikovat její aktivity na základě jednoduchého principu: Výrobky amerických firem (v tomto případě zejména společnosti Cisco) podle informací deníku New York Times z roku 2010 obsahují bezpečnostní díry, které umožňují NSA sbírat libovolné informace z internetového provozu v mnoha zemích. A pokud vyměníte výrobky amerických firem za Huawei, NSA ztratí přístup k vaší oblasti.

Nikdo nepopírá, že přístup mohou získat Číňané – obavy plynou mimo jiné z vazeb a povinnosti Huawei ve směru k tamním tajným službám –, ale měli bychom také říkat celou pravdu, že s nástupem čínské firmy ztratí přehled Američané. Jistě si vzpomínáte na kauzu odposlouchávání německé kancléřky Angely Merkelové a dalších evropských státníků. Neprováděli jej Číňané, ale Američané. Proto také můžete vidět poměrně rezervovaný přístup německých komunikačních operátorů a regulačních úřadů k honu na Huawei. To bychom mohli nazvat druhou rovinou celého problému, pokud bereme, že rovina mocichtivé Číny je rovina první.

Link

Rovinou třetí je obchodní boj. Společnosti Cisco či Juniper zcela zjevně ztrácí tržní podíl vlivem expanze Huawei. Čínská společnost navíc začíná šlapat na paty americkému Applu, kdy podle některých názorů nabízí lepší telefon, který stojí polovinu toho, co nejlepší model Applu. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je zákaznická podpora.

Odborné servery se v mnoha případech shodují, že Číňané jsou schopni nasadit násobně větší počet servisních techniků. To se přitom nebavíme o Číně, ale o Spojených státech. Opravy či technologická pomoc jsou tak podstatně rychlejší. Dalším důvodem je skutečnost, že s příchodem extrémně rychlého mobilního internetu 5G americké firmy zásadně ztrácí. Číňané disponují výrazně lepší technologií a nabízí lepší cenu. Pro telekomunikační operátory vyčerpané tvrdým konkurenčním bojem prakticky neexistuje jiná volba. Asi si dokážete domyslet, že státní instituce na tom s rozpočtem taky nebudou úplně nejlépe.

Link

Pokud se většina internetového provozu přesune na 5G, což se dá s jistou mírou pravděpodobnosti předpokládat, americké tajné služby mohou totálně ztratit přehled o dění ve světě. Ve hře je tak hodně a aktivita lobbistů momentálně přesahuje cokoliv, co známe z nedávné minulosti. Naznačují to i poměrně opatrná vyjádření státních institucí. Někde došlo k zákazu účasti Huawei v citlivých tendrech, ale jinak jde vesměs o doporučení, žádný jasný zákaz.

Z mediálního obrazu se může zdát, že prodej technologií Huawei je těsně před celosvětovým zákazem. Je to přitom věc, u níž by měli být novináři mimořádně ostražití. Právě tohle je téma, kde je třeba veřejnosti předložit všechny informace, pokud má být zachována jejich důvěryhodnost.

-1