Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Selfie u urny, kandidát na tričku, pomalované lístky. Řekneme, co ve volební místnosti smíte a z čeho budou potíže

Selfie u urny, kandidát na tričku, pomalované lístky. Řekneme, co ve volební místnosti smíte a z čeho budou potíže

Úderem druhé hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb. Samotná volba není nic složitého a dalo by se říct, že je těžké při ní chybovat. Přesto může nastat situace, kvůli které by vás hlas byl neplatný. Čeho se vyvarovat? A co smíte ve volební místnosti dělat? Následující přehled vám podmínky dané zákonem přehledně představí.

Váš favorit je na lístku, ne na triku

Ve volební místnosti a v jejím okolí je po dobu konání hlasování zakázaná jakákoli politická agitace ve prospěch některého z kandidátů. Tričko nebo odznak podporující jednoho z kandidátů nechte doma. Jinak riskujete vykázání.

Sundejte tmavé brýle

Členové volební komise vás k volbám také nepustí, pokud nebudou moci ověřit vaši totožnost. Černé brýle, kapuce a šátky proto před komisí raději sejměte.

Voličský průkaz pro volbu nestačí

Pokud jste se rozhodli volit mimo místo svého trvalého bydliště, pravděpodobně jste požádali úřad o vystavení voličského průkazu. Díky němu můžete odevzdat hlas v kterékoli volební místnosti v republice. Sám voličský průkaz vám ale k volbě nestačí, vždy musíte ještě doložit svoji totožnost buď občanským průkazem, nebo pasem. Volební komise vám následně průkaz odebere a vydá volební lístky, které pro druhé kolo nechodí lidem do schránek.

Za plentu to zvládnete sami. Musíte

Na některé věci v životě je člověk vždycky sám a volby jsou mezi nimi. Po převzetí volebních lístků a úřední obálky se každý volič musí odebrat za plentu, kde list vybraného kandidáta vloží do obálky. A právě tam musí každý sám. Doprovod manželky, sourozence nebo kamaráda není možný. Pouze v případě zhoršeného stavu voliče může přítomná komise dovolit, aby mu s vložením lístku do obálky jeho blízký asistoval. Členové komise mu ale nesmí pomáhat nikdy.

Lístek patří do obálky, ale i pan kníže dělá chyby

Podle zákona je hlas platný jen v případě, že v odevzdané úřední obálce se nachází jen jeden volební lístek. Obálka se nezalepuje, není na to ostatně ani připravena. Pokud si volební lístek sami doma vyrobíte, neplatí. Zároveň je také nutné lístek umístit do úřední obálky. Neopakujte chybu Karla Schwarzenberga, který při minulých volbách na obálku zapomněl.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Smíte kreslit, ale s mírou

Pokud lístek přehnete a vložíte do obálky, počítá se jako platný. Pokud je ale přetržený, komise jej nezapočítá. V případě prezidentských voleb není nutné volební lístek jakkoli upravovat. Pokud máte ale chuť něco sdělit komisi, případně se podepsat, lístek zůstane platný, pokud z něj půjdou v pořádku vyčíst údaje nutné pro započítání hlasu.

Děti do urny obálku vhazovat nesmí

U vhazování do urny je to stejné jako s plentou. Hlas by měl odevzdat volič sám a to viditelně před komisí. Děti nebo partneři by volební lístek jiného člověka vhazovat do urny neměli.

Na památku...

Žádná část zákona neupravuje skutečnost, zda volič smí nebo nesmí vyfotit za plentou svůj hlas. Je také možné zvěčnit se s volební urnou, ale je rozumné nejdříve požádat přítomnou volební komisi o svolení.

Na panáka raději až po volbě

Zvolit prezidenta je zodpovědný krok, který vyžaduje odhodlání. Není ale dobré jej posilovat návykovými látkami nebo alkoholem. Je na zvážení volební komise, zda vás v podroušeném stavu připustí k volbám. Předseda vás nicméně může vykázat a zavolat policii.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek