Volby prezidenta: Souboj ve druhém kole bude těsný. Až 180 tisíc voličů neúspěšných kandidátů chce podpořit Zemana | info.cz

Články odjinud

Souboj ve druhém kole bude těsný. Až 180 tisíc voličů neúspěšných kandidátů chce podpořit Zemana

Koho podpoří voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola? Nad tím nyní přemýšlejí nejen Jiří Drahoš a Miloš Zeman, ale kalkulují s tím také bookmakeři, ale i ti, kteří volby sledují. Agentury STEM/MARK a MEDIAN vytvořily pro Institut pro Demokracii 21 průzkum, ze kterého vyplývá, že voliči zbylých kandidátů nejsou ještě vůbec rozhodnutí, koho ve druhém kole podpoří. Někteří se navíc po neúspěchu svých favoritů neplánují ani druhého kola zúčastnit.

Pro Michala Horáčka hlasovalo v prvním kole 472 643 lidí. Ke druhému kolu nepřijde až 9 % z nich, tedy asi 42 tisíc. Odpor k druhému kolu mají také voliči Mirka Topolánka. 7 % jeho podporovatelů neplánuje v další volbě podpořit nikoho. Dle dat agentur se druhého kola plánuje nezúčastnit přes 100 tisíc Čechů, kteří podpořili některého ze čtveřice Pavel Fischer – Michal Horáček – Marek Hilšer – Mirek Topolánek. Od posledně jmenovaného také přejde největší část původních podporovatelů.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

19 % Topolánkových voličů totiž potvrdilo, že ve druhém kole určitě podpoří Zemana. To znamená zhruba 42 tisíc hlasů navíc pro současnou hlavu státu. K Zemanovi se ve druhém kole také kloní 13 % Hilšerových voličů, 7 % Horáčkových fanoušků a 9 % podporovatelů Fischera. Celkem by tak Zeman mohl ve druhém kole od těchto mužů dle modelu STEM/MARK a MEDIANu přebrat asi 180 tisíc hlasů.

Kompletní a podrobný profil Miloše Zemana si můžete prohlédnout zde>>>

Voliči čtyř neúspěšných kandidátů ale z větší části uvažují o podpoře Jiřího Drahoše. Největší díl hlasů by mohl Drahošovi přepustit Pavel Fischer, protože 58 % jeho podporovatelů už je přesvědčeno, že bývalého předsedu Akademie věd podpoří. To znamená celkem přes 300 tisíc hlasů. Drahoše chce také podpořit přibližně polovina voličů Horáčka, Hilšera a Topolánka. Celkem by to pro kandidáta ve druhém kole znamenalo kolem 900 tisíc hlasů navíc.

Pokud by byla volební účast stejná jako v prvním kole a voliči Zemana a Drahoše by i tentokrát vybrali stejně, získal by společně s hlasy od ostatních kandidátů Zeman přibližně 2,16 milionu hlasů a Drahoš zhruba 2,3 milionu hlasů. Do volby mohou ještě promluvit podporovatelé Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka, kterých je asi 117 tisíc a výzkum agentur je nezohledňoval.

Detailní profil Jiřího Drahoše si můžete přečíst zde>>>

Model STEM/MARK a MEDIANu je přibližný, protože nelze počítat například s úplně stejnou volební účastí, ani s tím, že oslovení respondenti dodrží své slovo. Před pěti lety při první přímé volbě prezidenta v prvním kole přišlo odevzdat hlas 61,31 % voličů, mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem pak v druhé volbě rozdělilo sympatie 59,1 % Čechů, účast tak mírně poklesla.

Výzkum také nepostihuje skutečnost, zda někteří voliči Zemana a Drahoše nepřejdou před dalším kolem do druhého tábora. Předpokládaný rozdíl mezi kandidáty činí asi 140 tisíc hlasů. 37 tisíc voličů neúspěšné čtveřice ještě neví, koho bude volit. A zhruba třetina původní voličské základny Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka je jen spíše rozhodnuta, větší část z nich ale uvažuje nad Drahošem. Někteří Češi se navíc prvního kola nezúčastnili, do druhého se ale už zapojit chtějí.

Výzkum agentur STEM/MARK a MEDIAN se uskutečnil 12. a 13. ledna ve dny prvního kola voleb a zúčastnilo se jej zhruba 2 500 voličů.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud