Volby prezidenta: Souboj ve druhém kole bude těsný. Až 180 tisíc voličů neúspěšných kandidátů chce podpořit Zemana | info.cz

Články odjinud

Souboj ve druhém kole bude těsný. Až 180 tisíc voličů neúspěšných kandidátů chce podpořit Zemana

Koho podpoří voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola? Nad tím nyní přemýšlejí nejen Jiří Drahoš a Miloš Zeman, ale kalkulují s tím také bookmakeři, ale i ti, kteří volby sledují. Agentury STEM/MARK a MEDIAN vytvořily pro Institut pro Demokracii 21 průzkum, ze kterého vyplývá, že voliči zbylých kandidátů nejsou ještě vůbec rozhodnutí, koho ve druhém kole podpoří. Někteří se navíc po neúspěchu svých favoritů neplánují ani druhého kola zúčastnit.

Pro Michala Horáčka hlasovalo v prvním kole 472 643 lidí. Ke druhému kolu nepřijde až 9 % z nich, tedy asi 42 tisíc. Odpor k druhému kolu mají také voliči Mirka Topolánka. 7 % jeho podporovatelů neplánuje v další volbě podpořit nikoho. Dle dat agentur se druhého kola plánuje nezúčastnit přes 100 tisíc Čechů, kteří podpořili některého ze čtveřice Pavel Fischer – Michal Horáček – Marek Hilšer – Mirek Topolánek. Od posledně jmenovaného také přejde největší část původních podporovatelů.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

19 % Topolánkových voličů totiž potvrdilo, že ve druhém kole určitě podpoří Zemana. To znamená zhruba 42 tisíc hlasů navíc pro současnou hlavu státu. K Zemanovi se ve druhém kole také kloní 13 % Hilšerových voličů, 7 % Horáčkových fanoušků a 9 % podporovatelů Fischera. Celkem by tak Zeman mohl ve druhém kole od těchto mužů dle modelu STEM/MARK a MEDIANu přebrat asi 180 tisíc hlasů.

Kompletní a podrobný profil Miloše Zemana si můžete prohlédnout zde>>>

Voliči čtyř neúspěšných kandidátů ale z větší části uvažují o podpoře Jiřího Drahoše. Největší díl hlasů by mohl Drahošovi přepustit Pavel Fischer, protože 58 % jeho podporovatelů už je přesvědčeno, že bývalého předsedu Akademie věd podpoří. To znamená celkem přes 300 tisíc hlasů. Drahoše chce také podpořit přibližně polovina voličů Horáčka, Hilšera a Topolánka. Celkem by to pro kandidáta ve druhém kole znamenalo kolem 900 tisíc hlasů navíc.

Pokud by byla volební účast stejná jako v prvním kole a voliči Zemana a Drahoše by i tentokrát vybrali stejně, získal by společně s hlasy od ostatních kandidátů Zeman přibližně 2,16 milionu hlasů a Drahoš zhruba 2,3 milionu hlasů. Do volby mohou ještě promluvit podporovatelé Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka, kterých je asi 117 tisíc a výzkum agentur je nezohledňoval.

Detailní profil Jiřího Drahoše si můžete přečíst zde>>>

Model STEM/MARK a MEDIANu je přibližný, protože nelze počítat například s úplně stejnou volební účastí, ani s tím, že oslovení respondenti dodrží své slovo. Před pěti lety při první přímé volbě prezidenta v prvním kole přišlo odevzdat hlas 61,31 % voličů, mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem pak v druhé volbě rozdělilo sympatie 59,1 % Čechů, účast tak mírně poklesla.

Výzkum také nepostihuje skutečnost, zda někteří voliči Zemana a Drahoše nepřejdou před dalším kolem do druhého tábora. Předpokládaný rozdíl mezi kandidáty činí asi 140 tisíc hlasů. 37 tisíc voličů neúspěšné čtveřice ještě neví, koho bude volit. A zhruba třetina původní voličské základny Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka je jen spíše rozhodnuta, větší část z nich ale uvažuje nad Drahošem. Někteří Češi se navíc prvního kola nezúčastnili, do druhého se ale už zapojit chtějí.

Výzkum agentur STEM/MARK a MEDIAN se uskutečnil 12. a 13. ledna ve dny prvního kola voleb a zúčastnilo se jej zhruba 2 500 voličů.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Od Hušákova pomníku mezi nejlepší haly světa. O2 Arena slaví 15 let a čeká ji revoluce

Původně to byla jedna z nejproblematičtějších staveb v Česku. Když se jí tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák rozhodl postavit, experti náklady odhadovali na 2,5 miliardy korun, ale konečná částka se nakonec vyšplhala na 17 miliard. Současná O2 Arena (dříve Sazka Arena) do značné míry zkomplikovala financování českého sportu, Hušáka nakonec stála místo, ohrozila existenci samotné Sazky, ale zároveň nelze upřít, že vznikla jedna z nejlepších multifunkčních hal na světě (v roce 2004 byla prohlášena za Stavbu roku). A to navíc v rekordním čase. Po 15 letech jí ovšem čekají revoluční změny, které mají dokončit to, co už Hušák kdysi nestihl.

Šéf O2 Areny Robert Schaffer, který řídí i společnost Bestsport, která halu provozuje, novinářům na krátkém setkání k jubileu sportovní haly oznámil, že během dvou měsíců bude zkolaudována menší hala O2 Universum, jejíž kapacita je 10 000 míst. Sloužit bude především k pořádání kongresů. Jde o halu, která je „nalepená“ přímo na samotnou O2 Arenu a její výstavbu plánoval už Hušák. Tehdy pro ni ovšem neměli využití, ani finanční prostředky. Její stavba se tak v roce 2003 zastavila. Nyní si v podstatě prošla dostavbou za 1,3 miliardy korun a jednou z prvních skutečně velkých akcí, které bude hostit, bude světový kongres anesteziologů, při kterém se do Prahy sjede 8 000 odborníků na aneztesii. „Celá akce se po dlouhé době vrací do Evropy,“ říká Schaffer a upozorňuje, že se akce koná jen jednou za čtyři roky a na starém kontinentu už nebyla pěknou řádku let.

O2 Universum mělo být původně tréninkovým centem, ale sport už dnes velké haly neuživí. Proto je nová hala upravena především pro kongresy, což ovšem neznamená, že se v ní nedají pořádat koncerty. Celkem čtyři podlaží je možné upravit na 14 až 21 sálů, přičemž do toho největšího se vejde až 4 500 lidí. „Rentabilita je v pořádání kongresů. Náš cíl je uspořádat 250 akcí ročně pro zhruba 1,5 milionu návštěvníků,“ dodává Schaffer. V současnosti O2 Arena hostí zhruba 100 akcí ročně pro zhruba jeden milion návštěvníků, její kapacita je oproti O2 Universum zhruba dvojnásobná.

Link

K uskutečnění plánu Bestsportu by měla přispět i výstavba přilehlého hotelu, která by měla začít už letos. Hotel by měl být v provozu od roku 2021. Bude mít zhruba 300 pokojů, čtyři hvězdy a bude mít 270 míst v hotelové restauraci a sedm konferenčních místností. Právě hotel by měl do Prahy přivést další prestižní akce a zajímavou klientelu. Schaffer upozorňuje, že dvě třetiny příjmů O2 Areny dnes tvoří pronájem takzvaných skyboxů (celkem jich je 66) a klubových sedadel. Zatímco Hušák měl problém skyboxy pronajmout, Bestsport je všechny vyprodal a nyní je na jejich obsazení vytvořena čekací listina.

Určitý zlom v historii O2 Arény přineslo pořádání tenisového Laver Cupu, který do Prahy přivedl nejlepší tenisty světa. „Velmi to pomohlo vnímání arény ve světě,“ říká Schaffer s tím, že pražská hala se aktuálně dostala i do výběru deseti nejlepších arén světa podle prestižního magazínu Pollstar. Pořádání Laver Cupu například do Prahy přivedlo i další prestižní akci – bojové UFC. Schaffer upozorňuje, že vedení O2 Areny usilovalo o tuto akci několik let, a právě Laver Cup sehrál důležitou roli. „Říkali nám, že viděli Laver Cup a rozhodli se proto jít do Prahy,“ dodává.

Tenisový turnaj mezi Evropou a zbytkem světa byl nejúspěšnější akcí i z mnoha jiných pohledů. Praze přinesl 21 000 přenocování navíc, veřejný rozpočtům přidal 105 milionů korun a vůbec poprvé se podařilo prodat značný objem lístků do ciziny. Zahraniční diváci tvořili 30 procent z celkové návštěvnosti. Loňský rok byl pro O2 Arenu úspěšný ovšem i z jiných důvodů. Koncert americké kapely Metallica pomohl prolomit návštěvnický rekord (20 174 diváků), který od roku 2017 držela česká kapela Kabát (20 083 diváků). O2 Aréna pořádala i prestižní parkurové klání Prague Playoffs, kdy se o chod celé a velmi úspěšné akce staralo rekordních 1 705 lidí.

-1