Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolek přátel a velcí podnikatelé. Toto jsou největší sponzoři Zemanovy a Drahošovy kampaně

Spolek přátel a velcí podnikatelé. Toto jsou největší sponzoři Zemanovy a Drahošovy kampaně

Už za pár hodin Češi začnou ve druhém kole rozhodovat o příštím prezidentovi. Ani jeden z kandidátů by přitom nemohl vést kampaň bez finanční podpory. A nic na tom nemění ani to, že současná hlava státu před prvním kolem zarputile tvrdila, že žádnou kampaň nevede. Kdo patří mezi největší finanční podporovatele Miloše Zemana a Jiřího Drahoše?

Miloš Zeman: spolek přátel a spřízněná strana

Transparentní účet Miloše Zemana se stal především prostorem pro šprýmaře, kteří mu přispívají haléřovými částkami doplněnými o více či méně vtipné vzkazy. I tak ale na jeho účtu přistálo, především v posledních týdnech, několik významnějších darů.

Miloš Zeman v Excalibur Army dostal tankovou střelu

Nejvyšší částku – konkrétně dva miliony korun – přispěla firma DAKO-CZ. Ta patří do holdingu Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. Společnost v minulosti podporovala třeba i Stranu práv občanů, která je na současného prezidenta a jeho okolí úzce navázána. Zeman se zúčastnil v lednu 2015 otevření nové montážní a expediční haly firmy. Podnikatel Strnad je také například většinovým vlastníkem automobilky Tatra nebo majitelem firmy Excalibur Army, která prodává vojenskou techniku. Zeman opakovaně české zbrojaře a vývoz jejich výrobků podporoval a lobboval za ně. Strnad a jeho firmy jsou také významným dodavatelem pro českou armádu.

Druhým nejvýznamnějším sponzorem je podle webových stránek projektu Hlídač státu společnost COMPOSITE COMPONENTS, která ke konci loňského roku zaslala na Zemanův účet milion korun. Za ní stojí Petr Rusek, který mimo jiné působí jako předseda představenstva firmy Tatra Trucks. Ta patří do Strnadova holdingu.

Pomyslné třetí místo obsadil Jan Nekola s částkou 900 tisíc. Jedná se o pražského advokáta, syna zakladatele Žofínského fóra.

Sledujte živě komentovanou prezidentskou debatu ZDE.

U Miloše Zemana, který celou dobu před prvním kolem tvrdil, že kampaň nevede, je ovšem potřeba sledovat i finanční toky v rámci takzvaného bezúplatného plnění. A ty jsou mnohem méně transparentní. Od organizace Transparency International si proto Zeman vysloužil i to nejhorší hodnocení ze všech kandidátů.

Sponzoři Miloše Zemana v rámci nepeněžitého plnění před prvním kolemSponzoři Miloše Zemana v rámci nepeněžitého plnění před prvním kolemautor: Webová stránka kampaně Miloše Zemana

„Zeman nezveřejňuje vůbec nic, s nikým nekomunikuje a využívá fintu s třetí osobou. Ještě mate veřejnost tím, že tvrdí, že kampaň nevede, i když ona naplno běží. Snažíme se posbírat také informace o cenách reklamy. Z těch je jasné, že Zeman utratil několik desítek milionů korun,“ řekl už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ ředitel TI David Ondráčka.

Největší částku investoval do kampaně spolek Přátelé Miloše Zemana. Téměř osm milionů korun šlo na billboardy, které se objevily po celé republice. Více než 130 tisíc korun směřovalo na správu sociálních sítí a necelých 20 tisíc na audiovizuální služby. Celkem spolek vložil do Zemanovy kampaně v rámci bezúplatného plnění už více než 11 milionů korun.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana

Původ těchto peněz přitom zůstává nejasný. Díky „díře v zákoně“ spolek nemusí před volbami uvést, odkud peníze konkrétně čerpal. Jeho členové přitom zarytě mlčí a s médii vůbec nekomunikují. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pouze uvedl, že peníze nepochází ze zahraničí. A dodal, že to je to jediné důležité, co je potřeba vědět.

Zemanovi tímto způsobem přispěla také SPO. Věnovala přes milion korun. Jak už INFO.CZ dříve napsalo, straně přitom zbývá na transparentních účtech pouhých pár tisíc korun.

Jiří Drahoš: velcí podnikatelé

Jiřímu Drahošovi přispělo na kampaň mnoho zvučných jmen tuzemského byznysu. Tím úplně nejštědřejším dárcem se stal Martin Hájek, který celkově poslal v rámci několika darů 3,2 milionů korun. Vlastník firmy Adelsman a spolumajitel společnosti Livesport poslal finance na Drahošův účet jako soukromé osoba.

Na druhém místě figuruje Dalibor Dědek, který celkem daroval tři miliony korun. Zakladatel společnosti Jablotron, jehož majetek se odhaduje na téměř pět miliard korun, také podpořil před sněmovními volbami Starosty a nezávislé.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Jiřího Drahoše

Následuje nadace Blíž k sobě s celkovým darem dva a půl korun. Tu založili před necelými dvěma lety podnikatelé Hana Hradská, Martin Vohánka, Petr Husák a Šimon Petr. „Máme radost, že se pan prof. Jiří Drahoš propracoval do druhého kola presidentských voleb a věříme v jeho vítězství. Rozhodli jsme se proto znovu podpořit jeho kampaň a to částkou 1 mil. Kč. Souzníme s jeho hodnotami, přejeme si presidenta, jenž bude ctít ústavu, naši společnost bude spojovat a pozitivně inspirovat. Chceme presidenta, který bude odrazem toho nejlepšího v nás,“ uvádí nadace ke své podpoře na webových stránkách.

Milionovou částkou pak přispělo několik dalších mecenášů jako developer Luděk Sekyra, který podporoval i lidovce, nebo akcionář společnosti RSJ Václav Dejčmar. Firma Y Soft Corporation poslala Drahošovi celkem milion a půl korun. Částkou 500 tisíc korun přispěla mezi prvním a druhým kolem.

V souvislosti s Drahošovou kampaní se v zákulisí spekulovalo o penězích od skupiny PPF nejbohatšího Čecha, miliardáře Petra Kellenra. Drahoš to označuje za řeči. „Vylučuji naprosto jakékoliv vazby na PPF,“ odpověděl na přímou otázku novinářům z Lidových novin (které skrze svěřenský fond vlastní Zemanův spojenec Andrej Babiš) a odkázal je na svůj transparentní účet.

Je dobré rovněž podotknout, že v případě obou kandidátů se skutečné náklady na kampaň dozvíme až s odstupem po konečném vyúčtování. Ani tehdy ale nemusí být zcela zřejmé, odkud některé částky šly.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek