Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Srovnejte si to v makovici a jděte volit.“ Dobrovský, Stránský či Sokol poradili, komu dát svůj hlas

„Srovnejte si to v makovici a jděte volit.“ Dobrovský, Stránský či Sokol poradili, komu dát svůj hlas

Kolegium Paměti národa a některé osobnosti vyslaly vzkaz k prezidentské volbě. Někdejší disidenti, političtí vězni, diplomat nebo katolický kněz vyzvali k účasti ve volbách. Někteří rovnou sdělili preferovaného kandidáta. Například bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský doporučil volit Jiřího Drahoše.

„Chci mít za prezidenta někoho, kdo je střízlivý, vzdělaný a kultivovaný. Budu ve druhém kole volit Jiřího Drahoše. A to především proto, že má jasnou představu o mé občanské budoucnosti. Má jasnou představu o budoucnosti státu, ve kterém chci žit v klidu, a nechci mít v té funkci někoho, kdo si dělá legraci z Ústavy,“ praví Dobrovský, který kromě ministerské funkce působil i jako velvyslanec v Rusku.

Drahoše podpořil také spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský. Autor Zdivočelé země, který strávil deset let v komunistických kriminálech, zároveň vyzval, ať lidé k volbám přijdou. „Vy si to všichni srovnejte v makovici a hlavně jděte volit,“ komentoval Stránský.

„Zatím není dobojováno, těšíme se na vás ve 2. kole, “ doplnil někdejší střelec a radista 311. peruti RAF, Jiří Pavel Kafka.

Neobjevovala se ale jen doporučení k volbě konkrétního kandidáta. Padly i rady, podle čeho si mezi Drahošem a Zemanem vybrat.

„Hodně lidí se mýlí v tom, že si myslí, že mají volit nejlepšího člověka, jakého znají a teď ho mezi těmi kandidáty nenajdou. Ale ve skutečnosti demokracie předpokládá, že člověk vždycky umí poznat, kdo je lepší a kdo horší,“ řekl filosof Jan Sokol.

Biskup Plzeňské diecéze Tomáš Holub zase v projevu k věřícím řekl, že by měli dát na doporučení poražených kandidátů z druhého kola. „Jsem přesvědčen, že právě přímí účastníci mají nejvěrohodnější informace.“

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek