Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stopy několika sponzorů Zemanovy kampaně k pravé ruce Romana Janouška

Stopy několika sponzorů Zemanovy kampaně k pravé ruce Romana Janouška

Stopy několika sponzorů prezidentské kampaně, jejichž jména včera zveřejnil v přímém přenosu na ČT Miloš Zeman, vedou k pravé ruce lobbisty Romana Janouška. Tři sponzoři ze seznamu pochází z Mělníka a INFO.CZ se podařilo zjistit, že jsou navzájem propojeni s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity několikrát prověřovala policie a je často označován jako Janouškova pravá ruka. Byl to také on, kdo lobbistu odvezl z policie po jeho nechvalně známé nehodě v opilosti.

Prvním z mělnických podnikatelů na seznamu dárců pro spolek Přátelé Miloše Zemana, který miliony netransparentně dotoval prezidentskou kampaň, je Petr Sádlo. Toho lze označit za jednoho z nejlepších Paškových přátel. Mimo jiné spolu tráví dovolené a patří mezi štamgasty jedné z mělnických hospod.

Za pozornost ovšem stojí jméno i další mělnické podnikatelky Jany Vernekové. Ta má malou firmu u mělnického nádraží zaměřenou na rekonstrukce bytových jader. Je s podivem, že majitelka takto malé firmy mohla přispět Zemanovi 200 tisíc korun. Lecos vysvětluje, že syn Vernekové má podle informací INFO.CZ za manželku nevlastní dceru Luboše Paška. 

Poslední "mělnické" jméno Jan Kůna je velmi dobrým přítelem Petra Sádla. Je to také podnikatel, který vlastní prodejnu hraček JAKU. Ten přispěl celkem 150 tisíci korunami.

Seznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaň

Miloš Zeman po celou dobu kampaně čelil kritice za netransparentní financování. Na transparentním účtu se mu sešlo kromě nespočtu protestních haléřových darů asi 4,5 milionu korun, které ale jeho tým nevyužil.

Za billboardy a další propagaci platil minimálně přes 20 milionů korun z peněz několika dárců a především od spolku Přátelé Miloše Zemana. Zemanův tým tak využil kličku, protože zdroje spolku nebyly až dosud nijak známé. Včera Zeman v poslední předvolební debatě zveřejnil výše zmíněný seznam dárců spolku. Pochybnosti ale ani tak nerozptýlil.

Mezi Zemanovými sponzory je několik firem, které podle dostupných údajů vykazovaly ztrátu, jak upozornily iDnes a Respekt. Jde například o firmu Contradiction, která na kampaň věnovala 885 000 korun, ačkoliv podle posledních dostupných údajů sama dlužila za rok 2016 celkem 400 milionů korun. Podobně na tom byl další sponzor, firma Car Service Group. Zemanovi poslala 950 000 korun navzdory tomu, že podle účetní závěrky za rok 2016 měla čistý obrat kolem čtyř milionů a její hospodaření skončilo ve ztrátě. „Stejným případem je i firma KOMERC Servis CZ,“ uvádí Respekt.

Další dary můžou podle zjištění novinářů souviset se Zemanovými cestami do Číny, ačkoli Hrad ujišťuje, že žádné dary na kampaň nemají původ v zahraničí.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek