Volby 2018: Stopy několika sponzorů Zemanovy kampaně vedou k lobbistovi Romanu Janouškovi | info.cz

Články odjinud

Stopy několika sponzorů Zemanovy kampaně k pravé ruce Romana Janouška

Stopy několika sponzorů prezidentské kampaně, jejichž jména včera zveřejnil v přímém přenosu na ČT Miloš Zeman, vedou k pravé ruce lobbisty Romana Janouška. Tři sponzoři ze seznamu pochází z Mělníka a INFO.CZ se podařilo zjistit, že jsou navzájem propojeni s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity několikrát prověřovala policie a je často označován jako Janouškova pravá ruka. Byl to také on, kdo lobbistu odvezl z policie po jeho nechvalně známé nehodě v opilosti.

Prvním z mělnických podnikatelů na seznamu dárců pro spolek Přátelé Miloše Zemana, který miliony netransparentně dotoval prezidentskou kampaň, je Petr Sádlo. Toho lze označit za jednoho z nejlepších Paškových přátel. Mimo jiné spolu tráví dovolené a patří mezi štamgasty jedné z mělnických hospod.

Za pozornost ovšem stojí jméno i další mělnické podnikatelky Jany Vernekové. Ta má malou firmu u mělnického nádraží zaměřenou na rekonstrukce bytových jader. Je s podivem, že majitelka takto malé firmy mohla přispět Zemanovi 200 tisíc korun. Lecos vysvětluje, že syn Vernekové má podle informací INFO.CZ za manželku nevlastní dceru Luboše Paška. 

Poslední "mělnické" jméno Jan Kůna je velmi dobrým přítelem Petra Sádla. Je to také podnikatel, který vlastní prodejnu hraček JAKU. Ten přispěl celkem 150 tisíci korunami.

Seznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaň

Miloš Zeman po celou dobu kampaně čelil kritice za netransparentní financování. Na transparentním účtu se mu sešlo kromě nespočtu protestních haléřových darů asi 4,5 milionu korun, které ale jeho tým nevyužil.

Za billboardy a další propagaci platil minimálně přes 20 milionů korun z peněz několika dárců a především od spolku Přátelé Miloše Zemana. Zemanův tým tak využil kličku, protože zdroje spolku nebyly až dosud nijak známé. Včera Zeman v poslední předvolební debatě zveřejnil výše zmíněný seznam dárců spolku. Pochybnosti ale ani tak nerozptýlil.

Mezi Zemanovými sponzory je několik firem, které podle dostupných údajů vykazovaly ztrátu, jak upozornily iDnes a Respekt. Jde například o firmu Contradiction, která na kampaň věnovala 885 000 korun, ačkoliv podle posledních dostupných údajů sama dlužila za rok 2016 celkem 400 milionů korun. Podobně na tom byl další sponzor, firma Car Service Group. Zemanovi poslala 950 000 korun navzdory tomu, že podle účetní závěrky za rok 2016 měla čistý obrat kolem čtyř milionů a její hospodaření skončilo ve ztrátě. „Stejným případem je i firma KOMERC Servis CZ,“ uvádí Respekt.

Další dary můžou podle zjištění novinářů souviset se Zemanovými cestami do Číny, ačkoli Hrad ujišťuje, že žádné dary na kampaň nemají původ v zahraničí.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Až překonáme pandemii, musíme zahájit kritickou diskusi o vztazích v EU, zlobí se Kurz

Místo vzájemné solidarity si vzájemně škodíme a snažíme se myslet hlavě na sebe. Rakouský kancléř Sebastian Kurz se pustil do ostré kritiky současných vztahů uvnitř Evropské unie. Jako příklad mimo jiné uvedl spor mezi Rakouskem a Německem o ochranné vybavení pro zdravotníky.

I když se v Německu a Rakousku mluví stejný jazykem a vztahy mezi oběma zeměmi by měly být teoreticky užší než u jiných sousedů, při současné pandemii to údajně ani zdaleka neplatí. Podle některých rakouských médií až osobní rozhovor kancléře Kurze s německou kancléřkou Merkelovou přiměl německé úřady k tomu, aby propustily přes hranici kamiony s ochrannými pomůckami pro rakouské zdravotníky.

Německo totiž předtím zakázalo vývoz ochranného zdravotnického zdravotnického materiálů s výjimkou „koordinovaných mezinárodních akcí“. O tom, zda se taková definice vztahuje i na zmiňovaný náklad do Rakouska, rozhodla až dvoutýdenní diplomatická jednání.

Link

„Nemůže se stát, že budeme muset dva týdny úplně sami bojovat za to, abychom zajistili, že kamion s ochrannými maskami, které jsme již zaplatili a naléhavě potřebovali, nezůstane viset na německé hranici. A přitom byli zároveň kritizováni za naše kontroly na hranicích s Itálií,“ řekl včera Sebastian Kurz deníku Kronen Zeitung.

Podobných příkladů dnes podle něj existuje v Evropě mnoho a unie si s nimi neumí poradit. „Jakmile bude koronavirová pandemie překonána, budeme muset zahájit kritickou diskusi a debatu o našich vztazích,“ řekl Kurz.

Do ještě ostřejšího sporu s Německem o zadržované ochranné masky se přitom dostalo i Švýcarsko. V tomto případě vedl spor dokonce až k diplomatickému napětí mezi oběma zeměmi. Německo totiž v prvním březnovém týdnu zadržovalo na svých hranicích kamiony s 240 tisíci ochrannými maskami, určenými pro potřeby švýcarských nemocnic.

Link

Švýcarská vláda si kvůli tomu předvolala německého velvyslance a oficiálně proti zadržování ochranných pomůcek protestovala i u německé vlády. Podle mluvčího švýcarského Státního sekretariátu pro hospodářství (Seco) Fabiana Maienfische, citovaného deníkem NZZ am Sonntag, to navíc nebyl ojedinělý případ.

Podobně se přitom dostala do sporu o zadržování ochranných pomůcek i Česká republika, která údajně omylem zabavila část humanitární pomoci, zaslané z Číny čínským krajanům do Itálie. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se za to omluvil a slíbil náhradu v plné výši.

Některá rakouská a německá média se každopádně začínají ptát, jak to bude se solidaritou mezi zeměmi EU po ukončení pandemie, když tato solidarita úplně nefunguje ani v jejím průběhu. Na otázku, zda se EU musí připravit na záchranu italských bank, daleko přesahující dřívější pomoc Řecku, kancléř Kurz odpověděl nejednoznačně: „Nyní je třeba udělat vše pro to, aby tomu tak nebylo.“

Link

Na summitu minulý týden Rakousko prostřednictvím Kurze odmítlo plán na zavedení unijních, takzvaných koronových dluhopisů s tím, že rakouský kancléř odkázal na záchranný fond EURA. Například bývalý italský premiér Enrico Letta označil tento rakouský postoj za nezodpovědný.

I když ale řada zahraničích médií upozorňuje na údajně nedostatečnou solidaritu a dokonce rivalitu mezi zeměmi EU v době pandemie, někteří komentátoři a politici jsou přesvědčeni o tom, že to nebude tak „horké“. O pozitivních příkladech solidarity a vzájemné pomoci uvnitř unie se totiž mluví a píše mnohem méně než o těch negativních. Německo například přijalo do svých nemocnic řadu pacientů s koronavirem z Itálie a Francie, humanitární pomoc si vyměňují i některé nevládní neziskové organizace.

44732