Volby prezidenta: Strategie do 2. kola: Zeman sází na svou rétoriku, Drahoš na změny v týmu a voliče poražených | info.cz

Články odjinud

Strategie do 2. kola: Zeman sází na svou rétoriku, Drahoš na změny v týmu a voliče poražených

Jiřímu Drahošovi a Miloši Zemanovi zbývají necelé dva týdny do druhého kola prezidentských voleb, které rozhodne o tom, kdo z nich bude vykonávat prezidentskou funkci příštích pět let. Už první hodiny po sobotním vyhlášení výsledků přitom ukázaly, že oba muži obmění strategii pro kampaň. Drahoš pronesl, že se plně ujímá vedení. Zeman, který v předešlých měsících striktně odmítal účast v debatách, přistoupil na televizní duely. Svou váhu mají i finance. V druhém kole mohou kandidáti utratit podle zákona maximálně deset milionů korun.

Miloš Zeman: kampaň dál „nevede“, rozhodující neznámou jsou duely

Současná hlava státu poslední měsíce stále opakuje, že žádnou kampaň nevede. Když ale v sobotu vystoupil před novináři, aby komentoval svůj výsledek necelých 40 procent hlasů, připustil, že se zúčastní televizních duelů s Jiřím Drahošem. „Soustředíme se na TV duely. Více sdělím až zítra,“ napsal v pondělí redakci INFO.CZ prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nakonec ještě večer oznámil, že Zeman potvrdil nabídku České televize, Novy, Primy a TV Barrandov. Drahoš vzkázal, že počítá se dvěma duely. Jeden má být podle něj na ČT, druhé médium si má vybrat Zeman.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Právě televizní duely představují podle politologa Miloše Gregora jednu z hlavních neznámých druhého kola voleb. „Zeman a Drahoš jsou naprosto odlišné osobnosti: povahou, charakterem i způsobem, jak se vyjadřují. Půjde o to, zda je Zeman stále tím skvělým rétorem, kterým býval před pěti lety a dříve, zda dokáže briskně reagovat na kritiku a otázky, či zda Drahoš dokáže vystoupit ze stínu nevýrazného akademika. To se těžko odhaduje dopředu,“ přiznává Gregor. Zeman si ale podle něj jasně uvědomuje, že výsledek 38 procent není vítězstvím a nemůže si dovolit ponechat všechen mediální prostor protikandidátovi.

Peníze darované na Zemanovu kampaňPeníze darované na Zemanovu kampaňautor: Zemanznovu.cz

Přestože Miloš Zeman tvrdí, že žádnou kampaň nevede, jeho propagace stála minimálně 17 milionů korun. Jak psalo INFO.CZ, největší část peněz prošla skrze spolek Přátelé Miloše Zemana, v němž figurují Zemanovi muži Vratislav Mynář nebo Martin Nejedlý. Původ financí tak zůstává nejasný.

Oficiální příspěvky, které se objevují na Zemanově transparentním účtu, tvoří především haléřové položky využívané ke sdílení více či méně vtipných vzkazů. V minulých týdnech ale doputovaly i vyšší částky. Zůstatek k pondělí tak představuje zhruba 4,5 milionu korun.

Jiří Drahoš: Neúspěšní kandidáti přispěchali na pomoc, jejich voliče ale nemá jisté

Jiří Drahoš chce mít další směrování kampaně pevně ve svých rukou. Znamená to například částečné upozadění Jakuba Kleindiensta spojovaného s kontroverzní kauzou okolo Davida Ratha, který mu dosud kampaň vedl. Právě na jeho minulost jeho rivalové v 1. kole často upozorňovali. Podpora teď už neúspěšných kandidátů je pro něj naopak teď výhodou. Michal Horáček a Marek Hilšer dokonce osobně přišli do Drahošova volebního štábu v divadle La Fabrika.

„Spolupracujeme s týmem pana profesora Drahoše. V těchto hodinách předáváme nejen bigboardy, ale také možnost použít internetovou reklamu společnosti Lagardere (plus prostor v rádiích Frekvence 1 a Evropa 2). Obracíme se také na naše aktivisty ve všech krajích ČR, aby se aktivně zapojili do pomoci kampani pana profesora a nabízeli místa pro plakáty na balkonech či plotech, případně osobní nasazení v kontaktní kampani,“ uvedl pak v pondělí na svém Facebookovém účtu Horáček.

Horáček a Hilšer ve štábu Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Ani tak výrazná podpora ale nemusí stačit. Podle odborníků by bylo zásadní chybou se spoléhat na to, že se v druhém kole přeskupí hlasy těchto kandidátů automaticky k Drahošovi. „U Horáčka sociologické výzkumy dopředu avizovaly, že třetina jeho podporovatelů a voličů není rozhodnutí volit Drahoše v druhém kole, respektive neví, zda by ho podpořila. To je poměrně značná část voličů,“ připomíná Gregor.

Otazníky vzbuzují i konzervativnější, katoličtí voliči Pavla Fischera z Moravy. „Je otázka, zda jim bude sympatičtější liberálně naladěný kandidát Drahoš, nebo přes všechny výhrady Zeman, který představuje spíše konzervativnější hodnoty,“ dodává politolog.

Drahošův tým analyzoval výsledky prvního kola už v noci ze soboty na neděli. Klíčovou otázkou je například stanovit místa, kam se Drahoš ve zbývajících dnech vydá a na jaký typ voličů se zaměří. Podle odborníků se mu zřejmě nepodaří přetáhnout Zemanovy voliče, kteří jsou většinou jasně rozhodnutí. „Pohraniční oblasti jako Ústecko, kde byl Horáček silný, by se mohl Drahoš snažit zaujmout billboardy (Horáček nabídl Drahošovi tyto své billboardy k využití - pozn. red.). Do Zlínského kraje, kde byl silný Fischer, by měl Drahoš zřejmě zamířit osobně a vysvětlovat tam své postoje k otázkám, které pro ně budou zajímavé,“ radí Gregor.

Zbývá ještě skupina nerozhodnutých voličů, kteří se k prvnímu kolu voleb vůbec nevypravili. Účast ale přesáhla 60 procent. Byla tedy poměrně vysoká a je otázkou, zda v Česku existují lidé, které by bylo možné přesvědčovat, aby k druhému kolu přišli.

Co se týče financí, zbývá Drahošovi na transparentním účtu zhruba 5,5 milionu korun. Prezidentský kandidát avizoval, že chce využít na druhé kole celý zákonný limit, tedy 10 milionů korun. Od některých svých dosavadních sponzorů získal Drahoš příslib finančního daru. Týmu se prý hlásí i noví. Peníze opět slíbila poslat třeba společnost Y Soft Corporation, která před prvním kolem voleb Drahošovi poslala milion korun. Přispět by měli také Nadace Blížksobě, která dosud darovala 1,5 milionu, nebo manželé Horákovi, kteří stojí za nakladatelstvím Albatros Media. Novým sponzorem by měl být mecenáš Václav Dejčmar, informovala ČTK.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Novotného jsem vyprovokoval úmyslně. Stylem a sólohrou se podobá Klausovi, říká Zahradil

Europoslanec za ODS Jan Zahradil je v posledních týdnech v centru pozornosti kvůli konfliktu se stranickým kolegou Pavlem Novotným. V rozhovoru pro INFO.CZ Zahradil přiznává, že ho vyprovokoval záměrně. „Mám určitý problém s formou i obsahem jeho politické prezentace a myslím, že je dobré, když se to takhle propere na sociálních sítích,“ říká. Novotný podle něj v lecčem připomíná z ODS vyloučeného Václava Klause mladšího. Jak vidí Zahradil budoucnost ODS? Jaké konflikty prohloubila koronavirová krize? A jak se staví k evropskému Green Dealu?

Sporu Zahradil-Novotný si v posledních týdnech skoro nešlo nevšimnout. „Zcela bez vytáček přiznávám, že jsem se pana spolustraníka Novotného pokusil vyprovokovat tak trochu úmyslně. A myslím, že se mi to i podařilo,“ říká europoslanec Zahradil v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem a dodává, že jemu samotnému přestřelka na sociálních sítích pomohla ke zvýšení publicity. Zároveň odmítá, že by usiloval o vyloučení Novotného ze strany.

„Existuje heslo, že jen hlupák se spálí dvakrát o stejná kamna. My už se jednou spálili s jedním takovým sólistou, to je příklad Václava Klause mladšího, takže už bych to podruhé nezkoušel. Stylem, sólohrou, mediálním exhibicionismem, nedisciplinovaností a neřiditelností jsou si podobní,“ hodnotí Novotného Zahradil. Jeho kandidaturu ve sněmovních volbách komentovat nechce, ale ujišťuje, že proti němu nebude „kout pikle“.

Link

Pandemie koronaviru podle Zahradila v Evropě prohloubila spor o zesílení unijní integrace. „Tady myslím, že zastánci národních pravomocí hrají s trochu silnější kartou, protože mnohé národní státy se s krizí dokázaly vypořádat více než dobře,“ hodnotí situaci a dodává, že je tu taky unijní spor severního křídla, které vše platí, a jižního, které by chtělo čerpat. „A pak je tu ještě spor mezi starými a novými členskými státy, což je spíše o takových těch kulturně-sociálních odlišnostech, což se projevuje na útocích z Německa nebo Francie na Polsko nebo Maďarsko,“ doplňuje Zahradil.

Andreje Babiše na unijní úrovni Zahradil připodobňuje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v tom, že oba mají odlišnou rétoriku doma a v Bruselu. „Orbán je národovec, což neberu nijak pejorativně, sám bych to o sobě v trochu jiném smyslu řekl taky. Doma hraje na jednu notu, v Bruselu na jinou. A ti europoslanci evropských lidovců potřebují jeho hlasy k udržení většiny, takže mu nakonec vystaví nějaký generální pardon. Babiš své europoslance zařadil mezi třetí nejsilnější liberály, také to hraje na obě strany, ale má achillovu patu v podobě dotací. Tam se to skutečně nedá okecat,“ říká Zahradil s tím, že je podle něj dobře, že se Unie zabývá Babišovým střetem zájmů.

Link

Na domácí politické scéně Zahradil stejně jako předseda ODS Petr Fiala vylučuje koaliční spolupráci s hnutím ANO. Zároveň – opět stejně jako Fiala – věří tomu, že ODS může po sněmovních volbách sestavovat vládu. „Na Slovensku jsme byli svědky toho, že strana Vladimíra Mečiara vyhrála volby, ale vznikla proti ní široká koalice, která sestavila vládu proti Mečiarovi. Jakkoliv by to bylo obtížné, dovedu si to představit i u nás i přes názorové neshody opozičních stran,“ říká Zahradil. Babiš podle něj stylem neideologické a silně pragmatické politiky připomíná Václava Klause staršího v 90. letech. A jedním z úkolů ODS by podle Zahradila mělo být získání voličů, kteří utekli právě k ANO.