Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tahle země je skutečně naše. Ale ne podle Zemana, říká Dana Drábová

1080p720p360p

V roli premiéra s ním vycházela dobře, jako prezident jí ale Miloš Zeman vadí. „Dost se změnil,“ říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Je členkou poradního týmu Jiřího Drahoše a před druhým kolem jasně vzkazuje: změnila jsem se z poradkyně ve fanynku. Zeman prý míří na to horší v nás, jeho závazku, že v druhém mandátu bude méně nafoukaný, nevěří. Jeho slavný výrok o tom, že „tato země je naše“ sice kvituje, ale v úplně jiném smyslu. Jakém? Proč by dnes už podle svých slov pusu od Zemana nejspíš nedostala? A jak zakopat příkop mezi Prahou a zbytkem republiky? Podívejte se na rozhovor. Všechna interview Pavla Štrunce najdete TADY.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

ODS má šéfa Senátu. Horní komoru povede Jaroslav Kubera

Novým šéfem Senátu se stal Jaroslav Kubera (ODS). Ve finále tajné volby poraziil Václava Hampla (KDU-ČSL). Kubera získal 46 hlasů z 80 odevzdaných, Hampl 24. Tři hlasy byly neplatné, sedm senátorů tak nepodpořilo ani jednoho finalistu. Třetí kandidát Jan Horník vypadl už v prvním kole, když získal nejméně hlasů. Známy už jsou také jména novým místopředsedů. 

Osmnáctičlenné kluby občanských demokratů a Starostů do klání o místo v čele horní komory nominovaly Jaroslava Kuberu (ODS), který byl místopředsedou Senátu, a místopředsedu STAN Jana Horníka. Patnáctičlenný klub KDU-ČSL navrhl nynějšího šéfa senátního evropského výboru Václava Hampla.

Link

Senátoři mezi nimi rozhodovali v tajné volbě. Vzhledem k patovému rozložení sil v prvním kole žádný z nominovaných neuspěl. První volební kolo vyhrál Jaroslav Kubera se ziskem 35 hlasů z 81 odevzdaných, Hampl dostal 22 hlasů a Horník 18 hlasů. Dva hlasy byly podle předsedy senátní volební komise Jaroslava Větrovského (za ANO) neplatné. 

O novém šéfovi komory se rozhodlo ve druhém kole. Jaroslav Kubera v něm porazil Václava Hampla v poměru 46 ku 24 hlasů.

Link

Kubera po zvolení senátorům zopakoval, že nejdůležitější pro Senát bude ochrana svobody, demokracie a ústavy. Slíbil, že se je pokusí v souladu se svým nominačním projevem přesvědčit o tom, že se z politika změní ve státníka tak, jako se z odboráře proměnil jeho předchůdce Milan Štěch (ČSSD). Hodlá se také zasazovat o to, aby Senát nebyl pro Sněmovnu „chudším otloukánkem“.

Nový předseda Senátu také uvedl, že doufá v to, že nebude působit v čele horní komory jen nejbližší dva roky. „Chtěl bych být předsedou Senátu šest let,“ uvedl Kubera, který letos podruhé obhájil senátorský mandát na dalších šest let.

Jednasedmdesátiletý Kubera byl místopředsedou Senátu a dlouholetým primátorem Teplic, v jejichž čele stál od roku 1994. Rodák z Loun vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. Členem Senátuje od roku 2000, letos mandát obhájil. Byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Loni patřil do okruhu možných kandidátů na funkci prezidenta republiky.

Link

Novými místopředsedy Senátu byli dnes podle očekávání zvoleni Jan Horník a Jiří Růžička z klubu Starostů, Jiří Oberfalzer (ODS). V užším vedení horní komory zůstávají v souladu s dohodami senátorských frakcí bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a dosavadní místopředsedkyně Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Ve volbě místopředsedů neměli protikandidáty.

Nejvíce hlasů v tajné volbě získal Štěch, a to 74 z 80 odevzdaných. Oberfalzer dostal 71 hlasů, Horská 66, Růžička 63 a Horník 56.

Předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO) členům horní komory oznámil, že na rozdíl od volby předsedy Senátu žádný hlas nebyl neplatný.

-1