Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisk volebních lístků pro druhé kolo finišuje. Domů vám ale nepřijdou

Tisk volebních lístků pro druhé kolo finišuje. Domů vám ale nepřijdou

Během úterý má mít břeclavská tiskárna Moraviapress vytištěných 10,5 milionu sad hlasovacích lístků pro druhé kolo prezidentských voleb. Přestože se v něm utkají už pouze dva kandidáti, Jiří Drahoš a Miloš Zeman, tiskne opět všech devět jmen. Taková je smlouva s ministerstvem vnitra, je to pro případ, kdyby se stalo cokoliv, co by mělo za následek změnu kandidátů, řekl ČTK generální ředitel tiskárny Jiří Myšík.

Na úřadech musí být lístky rozvezeny nejpozději do 23. ledna, volby se konají v pátek a v sobotu 26. a 27. ledna. Vzhledem ke krátkému času mezi prvním a druhým kolem už nenajdou voliči lístky ve schránkách, ale mohou si je vyzvednout na úřadě nebo přímo ve volební místnosti.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Myšík zmínil teoretické důvody, které by mohly vést ke změně kandidátů, a tedy využití lístků se jmény dalších kandidátů. „Může to být úmrtí, rozhodnutí soudu či vyšší moc," uvedl. Na tisk pro druhé kolo se spotřebuje zhruba 160 tun papíru.

Podle Českého statistického úřadu se v prvním kole v ojedinělých případech stalo, že volební komise sečetla víc hlasů, než vydala obálek. Důvodem je podle Myšíka to, že se někomu mohly papíry slepit k sobě. „Tiskneme všechno na stejném papíru přesně podle smlouvy," poznamenal Myšík. Dodal, že volební lístky se tisknou na stejný papír už řadu let.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek