Topolánek může kandidovat na prezidenta. Sehnal podpisy senátorů, podpořili ho i ti z ODS | info.cz

Články odjinud

Topolánek může kandidovat na prezidenta. Sehnal podpisy senátorů, podpořili ho i ti z ODS

Expremiér Mirek Topolánek sehnal dostatek podpisů od senátorů a bude kandidovat v prezidentských volbách. INFO.CZ to potvrdil senátor ODS Tomáš Grulich, který Topolánkově kandidatuře dodal potřebný desátý podpis. Že bývalého ministerského předsedu podpoří, prohlásila i někdejší ministryně zdravotnictví z jeho vlády a nyní senátorka Daniela Filipiová (také ODS).

Topolánek pro svoji kandidaturu potřeboval sehnat podpisy minimálně deseti senátorů. Předseda klubu ODS Miloš Vystrčil sice s ohledem na stranickou linii nechtěl podporu pro Topolánka komentovat, jiní senátoři se ale k někdejšímu předsedovi ODS přihlásili. „Podepsal jsem a podpisů je deset,“ napsal INFO.CZ v SMS zprávě Grulich.

Podobně reagovala také senátorka Daniela Filipiová, která ve druhé Topolánkově vládě krátce zastávala post ministryně zdravotnictví. „Jsem přesvědčená, že dostatečný počet podpisů sežene. Můj podpis má,“ sdělila INFO.CZ.

Potvrzují se tak Topolánkova slova, že podporu od části ODS získá. Připustil ale, že se s částí strany nerozešel v dobrém. Že s kandidaturou nesouhlasí, už dal najevo například Václav Klaus mladší. Podle informací Hospodářských novin se bývalý premiér nedočká popisu ani od primátora Teplic Jaroslava Kubery. Ten původně zvažoval, že o Hrad bude bojovat sám.

Opatrnost ODS je znatelná i ve vyjadřování čelných představitelů strany. Kromě Vystrčila nechtěl zabíhat do podrobností ani předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Do prezidentské volby vstupuje novy kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničně politickým rozhledem. Je zřejmé, že jde o vážného kandidáta. Už mnohokrát jsem řekl, ze ODS si přeje výměnu na Pražském hradě a i povolební události ukazují, jak je to důležité,“ napsal neurčitě INFO.CZ s tím, že oficiální pozici strana oznámí „počátkem týdne“.

Kromě zmíněných senátorů ODS odmítl podepsat Topolánkovu kandidaturu například šéf klubu KDU-ČSL Petr Šilar. Nevyloučil ale, že by se ostatní členové mohli zachovat odlišně. „Ostatní členové jsou samostatní, nekontroluji jejich rozhodnutí,“ pravil.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Půr: Karviná ukázala, že skutečným důvodem odchodu Prymuly je Vojtěchova neschopnost

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Dlouho se nejen mezi novináři spekuluje, že skutečným důvodem odchodu epidemiologa Romana Prymuly byly jeho obavy, že ministerstvo zdravotnictví nezvládne efektivně řešit výskyt koronaviru. Na příkladu Karviné je dobře vidět, že nejpopulárnější muž uplynulé krize měl správný odhad. Nebylo to ostatně poprvé. Není navíc sám, kdo upozorňoval, že ministerstvo absolutně nepřipravilo hygienické stanice na novou situaci, přestože o jejich nedostatečných kapacitách a odpovídající personální vybavenosti hovořili i členové technologického sdružení COVID19CZ.

Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním hlášení tvrdí, že o postupu v Karviné rozhodovala krajská hygienická stanice a vláda jednotlivé kroky jen schvalovala. To je do značné míry tristní vyjádření a nepamatuji se, že bych byl svědkem většího alibismu vlády. Tudíž si to shrňme ještě jednou.

Za připravenost a postup hygienických stanic nese přímou zodpovědnost ministerstvo zdravotnictví, tudíž Adam Vojtěch. Společnost OKD spadá pod ministerstvo financí, tedy pod Alenu Schillerovou. Pokud došlo – a zjevně došlo – k jakémukoliv zanedbání z těchto stran, je na místě rezignace jmenovaných.

Link

Nejde ani tak o to, že v Karviné je několik stovek případů koronaviru (naštěstí většinou bezpříznakových), ale že se znovu objevují náznaky paniky a volání po tvrdším přístupu v celém Česku. To způsobuje ekonomické škody, které oba ministři svojí neschopností zareagovat zjevně způsobují.

Svůj podíl nese samozřejmě i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který je z vládního hnutí ANO, ale není schopen své dva ministerské kolegy přesvědčit, aby alespoň částečně konali. Samozřejmě by mi řekl, že je jenom hejtman a nemá na vládu takové páky. Jenže tak je to pořád dokola. Dostali jsme se do ruky totálním amatérům a alibistům a někteří z nás za to zaplatí životem, česká ekonomika pak hlubším propadem.

-1