Topolánek na prezidenta kandidovat může, vnitro jedná zcela správně, říká pro INFO.CZ znalec Ústavy | info.cz

Články odjinud

Topolánek na prezidenta kandidovat může, vnitro jedná zcela správně, říká pro INFO.CZ znalec Ústavy

Na nadcházející prezidentskou volbu padl stín. Pochybnosti vyvolal článek MF Dnes – deníku ovládaného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem – který informuje, že Mirek Topolánek a další kandidáti s parlamentní podporou můžou mít potíže. Jak listu řekli renomovaní ústavní právníci, problémem je, že se konkrétní zákonodárci podepsali více kandidátům. Ministerstvo vnitra ovšem potvrzuje, že to zákonům neodporuje, a podobně se pro INFO.CZ vyjádřil i ústavní právník a vysokoškolský pedagog Jan Kudrna.

Ústava v článku číslo 56 uvádí, že „navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů“. Další podmínky neklade. Podobně také kandidáti na prezidenta, kteří se vydali cestou shánění parlamentní podpory, nebrali v potaz, zda se konkrétní zákonodárci dříve podepsali i jejich konkurentům. Podporu takto získal na poslední chvíli i Mirek Topolánek. Respektovaní právníci, které citovala MF Dnes, však uvedli, že to není správný postup a že by takové podpisy neměly být platné. V praxi by tak o účast ve volbách někteří kandidáti přišli.

„Výklad ministerstva odporuje zákonu, který je relativně jednoznačný,“ uvedl pro MF Dnes ústavní právník Jan Kysela. Stejný názor však nesdílí ústavní právník a vysokoškolský pedagog Jan Kudrna. „V případě pochybností je třeba zákon vykládat ve prospěch uplatnění ústavně garantovaného práva nebo svobody,“ řekl pro INFO.CZ a doplnil: „Ustanovení zákona není naprosto jednoznačné a ministerstvo podle mě jedná zcela správně.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ministerstvo vnitra aktuálně trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují, řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Ministerstvo vnitra jedná zcela správně a v souladu se zákonem.
Jan Kudrna, ústavní právník

Je to výrazný posun oproti minulosti – před první přímou prezidentskou volbou v roce 2013 resort naopak uváděl, že jeden konkrétní zákonodárce může podpořit jen jednoho kandidáta. „Ústava ani zákon o volbě prezidenta republiky nezakazuje, že mohou podepsat jenom jednu kandidátní listinu, z čehož naprosto logicky vyplývá, že stejně jako občan může podepsat kandidátní listinu všem kandidátům, kteří sbírají podpisy občanů, tak i poslanec nebo senátor se může rozhodnout pro vícero kandidátních listin,“ zdůraznil dnes Mlsna.

Sokol: Nevidím problém v tom, že zákonodárci podpoří víc kandidátů autor: INFO.CZ

Kudrna na změně stanoviska ministerstva vnitra nevidí nic zvláštního ani neobvyklého. „To, že si v roce 2013 zákon vykládalo jinak, je poměrně běžná věc, která se stává. Tehdy se na to dívali tak, že poslanec nebo senátor může navrhovat vždy pouze jednoho kandidáta. Domnívám se totiž, že nikoho ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Až když se na to začali ptát redaktoři a ministerstvo získalo zpětnou vazbu, podívalo se na zákon z jiného úhlu pohledu,“ doplnil Kudrna.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde>>>

Zároveň se domnívá, že k soudu nějaké stížnosti přeci jen dorazí, a to ze strany neúspěšných kandidátů nebo naštvaných voličů. Správní žalobu související s přihláškou do prezidentských voleb však může podat jen kandidát, kterého ministerstvo vnitra do voleb nezaregistrovalo. Soudně nelze zpochybnit to, že byl úspěšně zaregistrován někdo jiný, jak zmínil i Mlsna.

INFO.CZ oslovilo kvůli nejasnostem i Ústavní soud, konkrétně jeho předsedu Pavla Rychetského. Ten ale komentář odmítl. „Nemohu a nesmím se k tomu vyjadřovat, protože bych mohl být obviněn z podjatosti. Pokud nějaká stížnost přijde, bude se tím zabývat Ústavní soud,“ odpověděl.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Zemanovo „odcházení“. Manévry kolem prezidenta se zvrhly v ponižující frašku

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Po měsíci se prezident Miloš Zeman vrátil do nemocnice, tentokrát na čtyřdenní „rekondiční“ pobyt. Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Jitky Zinke si zde prezident rehabilitačně zacvičil a aplikovali mu „intenzifikovanou výživu“. Chce být „absolutně fit“ na 28. října, vysvětlil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tak proč Zeman při odjezdu z nemocnice vypadal, jako když je úplně mimo?  

Prezident už „nevzkvétá“ delší dobu, jak by řekl jeho předchůdce na Hradě Václav Havel. Sotva chodí, i na veřejnosti vyžaduje téměř nonstop pomoc a při stále řidších vystoupeních vypadá, jako by rychle potřeboval nějakou intenzifikovanou „rekondici“. Z Hradu se taky téměř permanentně přestěhoval do Lán, které se staly jeho soukromou venkovskou „nemocnicí“. „Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu,“ vysvětlila ÚVN jeho poslední pobyt.

Těžko říct, čím se Zeman přetěžuje – poslední dobou totiž za něj „navenek“ prezidentuje Ovčáček. Hlavně ale Zeman při odchodu z nemocnice vypadal, jako by tam na rekonvalescenci teprve přijížděl: ve strhané tváři měl výraz člověka, který už s námi moc není na tomhle světě a musí se za ruku pro jistotu držet svého mladého bodyguarda. To si samozřejmě u lidí hned vysloužilo příznačné a politicky méně korektní vtipy, které by určitě nepotěšily ani Zemana, jinak velmi zapáleného bořitele politické korektnosti.

Link

Řekněme, že prezidenta prostě jen dobíhá jeho vlastní cynismus: čím hůř vypadá, tím víc mu veřejnost s gustem dopřává méně laskavý lidový humor. A ironií osudu navíc se stále vydatnější pomocí Zemanovy hradní suity. Právě díky její „fantazii“ se poslední prezidentův odchod z nemocnice zvrhl v ponižující frašku, když před novináři Zemana „clonili“ legrační muži ze soukromé bezpečnostní agentury. Ti prezidenta „nenápadně“ ukrývali před fotoaparáty a TV kamerami kusy polystyrenu a čepicemi, což už připomíná černý humor z Hoří, má panenko.

To jim na Hradě nemohli aspoň zaplatit důstojnější clonítka?

Link

Takhle přece z nemocnice neodjíždí prezident země, tedy pokud je živý, ale někdo kalibru Sámera Issy. Zemanovo prezidentování i zdravotní stav, který podle deníku Blesk v ÚVN bedlivě střeží i před vlastními lékaři, začíná připomínat potupná finále hlavounů někdejšího sovětského politbyra: ti taky pořád rehabilitačně cvičili, v nemocnici je dopovali „intenzifikovanou výživou“ a byli „absolutně fit“, až najednou prostě nebyli.

„Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek,“ vysvětlil sám Zeman svůj poslední „rekondiční“ pobyt v nemocnici. Ano, Zeman v nejvyšší ústavní funkci odpočívá stále víc a jestli to takhle půjde stejným tempem dál, brzy bude pouze odpočívat. Místo (ne)jmenování ministrů tak možná záhy budeme řešit i to, kolik odpočinku ústava dává prezidentovi. Bude to jistě další velmi „ozdravná“ debata.  

-1