Volby 2018: Topolánek pro INFO.CZ: Má kampaň byla soutěskou smrti, druhé kolo bude těžkou volbou | info.cz

Články odjinud

Topolánek pro INFO.CZ: Má kampaň byla soutěskou smrti, druhé kolo bude těžkou volbou

Prezidentská volba pro bývalého premiéra Mirka Topolánka skončila prvním kolem. Nyní se vrací zpět do práce. „Prohra je to poměrně drtivá. Nyní si to potřebuju zanalyzovat sám pro sebe. Jinak se pro mě nic nemění, zkusit jsem to musel,“ hodnotí Topolánek s odstupem několika dní svůj výsledek v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. „Do kampaně jsem skutečně naskočil pozdě. Nechal jsem si tak vnutit styl kampaně: ploché debaty v osmi lidech. Přestože jsem v nich neprohrával, tak mi nepřinesly žádné body a ztratil jsem čas, během něhož jsem mohl jezdit do regionů, mluvit s lidmi a vysvětlovat staré i nové pomluvy a hoaxy,“ popisuje. Jak vnímá duel Zeman – Drahoš? A jaké jsou jeho další plány? O tom všem mluvil Mirek Topolánek ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ

Od prvního kolo prezidentské volby uplynulo několik dní. Jak jste je prožíval?

S bolestí kolena, s nečekanou pokorou a mírem v duši. Posledních čtrnáct dnů před prvním kolem, během nichž se nám vůbec nedařilo dělat vlastní kampaň, jsme věděli, že výsledek nebude na druhé kolo. Nakonec to ale bylo ještě daleko horší než ukazovaly průzkumy. Chtěl bych poděkovat 220 tisícům odvážlivců (Mirek Topolánek získal v prvním kole zhruba 222 tisíc hlasů, což představuje 4,3 procent – pozn. red.), kteří museli ve svém okolí svádět velmi tvrdé boje a odvážně se za mě postavili. Nicméně, naskočil jsem zpět do pracovního procesu, v pondělí jsem měl první poradu (Topolánkovým zaměstnavatelem je Eustream a EOP – pozn. red.). Plní se mi kalendář. Ortéza neortéza.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Jak hodnotíte svůj výsledek 4,3 procenta hlasů?

Určitě to je zklamání pro celou řadu lidí, kteří si uvědomovali, o co v této volbě jde. Jsou z toho nyní rozhození více než já. Naskočil jsem do kampaně skutečně pozdě. Nechal jsem si tak vnutit styl kampaně, mj. ploché debaty v osmi lidech. Přestože jsem v nich neprohrával, tak mi nepřinesly žádné body. Ztratil jsem čas, během něhož jsem mohl jezdit do regionů, mluvit s lidmi a vysvětlovat staré i nové pomluvy a hoaxy. Spousta lidí mi ale píše, že mi děkují, že jsem do toho šel a že jsem jim dal naději. Přispěl jsem také určitě k tomu, že se vůbec koná druhé kolo!

Myslím si navíc, že jsem „mistr světa druhé volby“. Mnoho lidí, kteří se rozhodovali, zda volit mě, nebo Jiřího Drahoše; mě, nebo Michala Horáčka; mě, nebo Pavla Fischera či Marka Hilšera si nakonec řekla: „Topolovi to hodím v druhém kole“. Někde se vytratil volební potenciál, který nám vycházel až 17 procent. Rozdíl tedy vypadá daleko drastičtěji, než byla skutečná míra volitelnosti.

Celou kampaň jsem vedl extrémně korektně, možná až moc. Nemám z ní žádnou pachuť. Spíše mě mrzí, že jsem zklamal lidi, kteří očekávali lepší výsledek.

Vidíte to tedy jako prohru?

Prohra je to poměrně drtivá. Po intuitivní reakci musí následovat analýza. Jinak se pro mě nic nemění, zkusit jsem to musel. Byl jsem právě proti tomu, aby byl ve druhém kole tandem Zeman – Drahoš. Do kampaně jsem kvůli tomuto riziku vlastně nastoupil. Vítězem voleb je tak Babiš.

I v případě zvolení Jiřího Drahoše?

Jiří Drahoš je nepochybně v určitých ohledech pro Andreje Babiše přijatelnějším partnerem pro příští období, než Miloš Zeman. Miloš ve druhém období nebude nikomu nic dlužit, nebude limitován snahou o znovuzvolení a bude si dělat, co bude chtít. V posledních dnech je dobře vidět, jak se Babiš a Zeman drží vzájemně pod krkem. Když odešel Zeman ze sněmovny (v minulém týdnu vystoupil prezident Zeman ve sněmovně na podporu Babišovy vlády – pozn. red.), tak vzkázal Babišovi: „Pokud mě nepodpoříš, tak po tobě budu chtít stojedničku (101 hlasů poslanců, tedy většinu ve sněmovně pro případ sestavování další vlády – pozn. red.)“. Pár minut po vyhlášení výsledků prvního kola mu Babiš vzkázal zpět: „Už Tě Miloši moc nepotřebuji. Možná abolici. Zbav se ale svého okolí“. Naznačil svým voličům, že Drahoš pro něj není žádná prohra. Z tohoto pohledu se mi tedy nepodařilo to, co jsem chtěl. Rozbít předem připravenou hru. Představa, že Jiří Drahoš do situace vnese nezávislost a bude protiváhou oligarchických struktur a premiéra, je velkou iluzí. Kleindienst je nepochybně srovnatelný s Mynářem. Lid chce být ale klamán...

I přesto jste ale jako první z neúspěšných kandidátů vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi v druhém kole.

Přikulhal jsem do štábu a viděl průběžné výsledky. Pozdravil jsem příznivce a okamžitě udělal tiskovku. Ve slušné společnosti se konstatuje prohra předtím, než se dopočítá. Trend byl jasný. Jiřího Drahoše jsem jako první podpořil především proto, že jsem nechtěl získat nálepku Jana Fischera z minulých voleb, který provedl účelový kotrmelec mezi prvním a druhým kolem. Za příslib místa ve vládě byl ochotný popřít, co říkal předtím.

Ve všech debatách se mě ptali, koho bych podpořil v případě, že nebudu ve druhém kole. Vždy jsem odpovídal, že kohokoliv proti Miloši Zemanovi. Doufal jsem, že může dojít k pozitivní změně. Pro mě osobně je to velmi těžká volba. Nicméně doporučení svým voličům jsem dát musel, přestože to řada z nich nepochopila. Řada pravicových voličů si z těch dvou kandidátů vybrat nemůže. Jsou ale dospělí a rozhodnou se sami za sebe.

Co si podle vás tedy vaši voliči mysleli? Že nevyzvete k podpoře žádného kandidáta pro druhé kole? Že oni sami volit třeba vůbec nepůjdou?

To netuším. Elektorát Miloše Zemana je poměrně homogenní a stabilní. Možná že tam není takový potenciál růstu. Proto ty hysterické reakce lidí z hradního týmu. Třeba ošklivé SMS, které jsem dostal. Pro mě je to volba mezi špatným a ještě horším. Ale to je v politice standardní. Nyní si každý musí definovat, co je pro něho to menší zlo.

Ty SMS, které zmiňujete, přišly od lidí v bezprostřední blízkosti Miloše Zemana?

Samozřejmě. A nejenom.

Vyčítali vám, že jste podpořil Jiřího Drahoše?

Jasně.

Jak už jste zmiňoval, Babiš řekl Zemanovi, aby se zbavil lidí jako Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Jak vy toto sdělení čtete?

Je to půjčka za oplátku. Nejsou to žádní Babišovi kamarádi. Je tam poměrně zřetelná a dlouhodobá animozita. Je to ovšem součástí hry, o které jsem mluvil. Jasný vzkaz.

Čekáte před druhým kolem ošklivou kampaň?

Myslím, že za oběma kandidáty stojí „temná strana síly“, takže to bude souboj spíše mediální a marketingový. Už to začalo. Zkušenosti týmu Miloše Zemana jsou v tomto neskonale větší. Půjde spíše o to, kdo udělá jaké chyby. Myslím, že Drahošova první mediální chyba byla už jeho vyhýbavá reakce na Zemanovo vyjádření o účasti ve čtyřech debatách.

Chybou bylo i to, že se vyhýbal debatám se mnou. Dělal bych mu dobrého sparing partnera na diskuse s Milošem Zemanem. Jestli jsem něco do kampaně přinesl, tak to byla politika a skutečná témata. Reálný souboj. Předtím to byla velká selanka, kde se antizemani postavili jako králíčci do fronty proti Zemanovi. Tvrdil jsem – a nikdo to moc nepochopil – že nejsem ani antizeman ani jeho klon. Byl jsem spíše antibabiš. Ovšem nejhorší pomluva, která mě poškodila, byla řízená kampaň o dohodě se Zemanem. S nálepkou, že jsem „béčko“ Zemana, se velmi špatně bojovalo.

Michal Horáček nebo Marek Hilšer nabídli Drahošovi i aktivní podporu. Vy mu nechcete třeba radit na základě svých politických zkušeností? Prezidentská volba pro vás skončila?

Nezavolal, nenapsal, neozval se. Ani mne to nepřekvapilo. Formálně mi poděkoval na Facebooku. Pro mě to skončilo. To není o zklamání, ale o zanedbané práci. Kalendář už se mi plní.

Jakub Horák, který vám radil s kampaní, váš výsledek v rozhovoru pro média zhodnotil tak, že se v politice zvyšuje touha po nových tvářích. Vidíte to také tak?

Jakub naskočil do týmu později. Nebyl šéfem kampaně ani hlavou kreativy, ale přinesl celou řadu dobrých nápadů a moc mu děkuji. Problém byl ten, že já jsem chtěl prodávat Topolánka 2.0. U upgradu využíváte minulých výhod a eliminujete nedostatky. Nám se ale nepodařilo prodat to pozitivní a potlačit to negativní. Spíše jsme pořád bojovali kromě starých i s novými problémy, které jsme nebyli schopni během tak krátké doby vysvětlit. Jakub tedy pracoval se „špatným produktem“. S nálepkou „ležák ze secondhandu“ to neměl jednoduché.

Chtěl jsem navíc oslovit obě skupiny rozdělené společnosti. Tu spíše maloměstskou, venkovskou, méně vzdělanou, chudší, se všemi jejími obavami, s tou městskou, liberální, vzdělanější, proevropskou. To se mi nepodařilo. V závěru kampaně jsem i v rozhovorech přiznal, že existuje velké riziko: první skupina mě nebude volit proto, že preferuji tu druhou, a naopak. Musel jsem ale riskovat. S pouhým oslovením pravice bych sice dosáhl na lepší výsledek, ale zaručeně nevyhrál.

Řešením jsou nové tváře?

Touha po nových tvářích je v politice tak trochu protimluv. Že to jde, je pouze marketingová záležitost. Je to o formě, ne o podstatě. Vytratilo se řemeslo, ideologie, vize. Virtuální reality show zhuštěná do tupých hesel a velkých gest.

Zmiňujete otázku času. Byla chyba, že jste do kampaně nastoupil až tak pozdě?

Nemohl jsem odmítnout debaty a tím jsem ztrácel čas. Do toho Vánoce a Silvestr. Na začátku jsem neměl připravenou kampaň, takže jsem jezdil trochu ad hoc. Když jsem měl zcela cíleně jezdit za svými voliči, tak jsem absolvoval několik debat denně. Tím mě soupeři utahali a neumožnili mi soustředit se na mou nejsilnější stránku. Osobní kontakt. Odmítat debaty jsem i kvůli Zemanovi nemohl. Nazval jsem to soutěskou smrti, a to se potvrdilo. Rozhodnout dříve jsem se nedokázal. Chyběl mi smysl a motivace. Byla to určitě trochu sebevražedná mise.

Opravdu tedy stálo na počátku impulsivní rozhodnutí?

Nebylo to úplně spontánní rozhodnutí, ale zafungoval tam spouštěč, kterým byl hrozící tandem Zeman – Babiš a nulová naděje na pozitivní změnu.

Měl jste tehdy k dispozici nějaká data, průzkumy?

Ne. Neměl jsem data, peníze, tým ani připravenou kampaň. První čtyři týdny jsme řešili intuitivně. Neměli jsme fotografie ani vizuály. To byla má největší chyba. I tým jsem sestavoval z lidí, kteří byli v tu chvíli v dispozici. Nakonec byl ale skvělý. Fakticky jsme většinu doby improvizovali nebo se přizpůsobovali ostatním kandidátům či médiím. Týmu děkuji. Velká jízda!

Překvapila vás reakce ODS na vaši kandidaturu? O úplné podpoře se mluvit nedá.

Tak to mne trochu mrzí. Dostal jsem velkou podporu v zázemí, ale nikoli přímou výzvu voličům. Nevím, čeho se báli. Nikdy bych se nesnažil je poškodit. Na druhé straně mě podpořila spousta jednotlivců z ODS. A to i ti, s nimiž jsem měl v minulosti řadu sporů: Saša Vondra, Ivan Langer, Jana Černochová… Bez nápadů Ivana bych se ani nerozjel. Mnoho lidí po celé republice spontánně pomáhalo a bojovalo na sítích, v práci, v hospodě. Ale zapojili se i Soukromníci, lidovci, sociální demokraté nebo Svobodní. Akorát to málokdo sdělil svým voličům. To mě u ODS mrzí dvojnásob. Jenom ona sama má 500 tisíc voličů. Kdyby mě volili oni, tak to nemohlo dopadnout tak, jak to dopadlo.

Jednal jste s předsedou ODS Petrem Fialou o veřejné podpoře?

Samozřejmě.

Ale nedočkal jste se pozitivní reakce?

Ne. Kdybych o tom chtěl hodně žertovat – a berte to jako velkou nadsázku - tak bych řekl, že Drahoše volil už v prvním kole. Typickým nevoličem Mirka Topolánka v prvním kole je tak „lékař z ODS“, který stavovsky volil Marka Hilšera a chtěl mi to hodit v druhém kole...

Politické strany obecně nenasadily vlastní kandidáty. Je to chyba?

Ano. Já jsem nikdy nebyl pro přímou volbu. Je to cizorodý prvek, který přináší silný mandát od voličů, jenž jde proti původnímu smyslu ústavy a systému vah a protivah. Nepřímá volba Parlamentem jasně deklaruje, že nejvyšším hráčem na politické scéně jsou ti, kteří mají mandát od voličů. Od něho je odvozený mandát vlády a prezidenta, který je součástí exekutivní moci. Přímou volbou se to narušilo. Systém si musí sednout.

Do politiky jste se vrátil po osmi letech v byznysu. Překvapilo vás něco? Změnila se v mezičase politická kultura?

To pro mě bylo asi největším překvapením a nepochybně jsem to podcenil. Osm let je velmi dlouho. Je to celá jedna politická generace. Neuvědomil jsem si, že mladí voliči ve věku 18 až 26 let mě v podstatě neznají. Pouze skrze zkreslený mediální obraz. U nich jsem měl poměrně malou šanci. U lidí, kteří šli v těch osmi letech do důchodu, jsem také ztrácel. To je dnes elektorát Miloše Zemana. V roce 1989 cinkali klíči. Měli obrovská očekávání a nyní se domnívají, že se jim život úplně nepovedl. Mají nezaslouženě nízké důchody, všichni je stále něčím děsí. Jsou zklamaní. To je generace, která mě mohla volit v roce 2006. Nyní už pro to ale nevidí žádný důvod. Jsem pro ně člověk z minulosti, problematická až toxická osobnost. Člověk, kterého si spojují se svým neúspěchem, se svými frustracemi, s dobou, kterou vidí negativně.

Já jsem se také nikdy nebránil a nesoudil. A nyní se velmi špatně vysvětluje: to se nestalo, to bylo jinak… Batoh, který si nesu z minulosti, nakonec u lidí rozhodoval při zvažování, zda volit Topolánka, nebo Drahoše, Topolánka, nebo Fischera a tak dále. Toto emotivní rozhodování jsem nedocenil. Při výjezdech do regionů jsem také zjistil, že společnost je více rozdělená, než bývala. A to má více důvodů. Je to na samostatnou studii. Vzhledem k tomu, že to přednáším, mám dost materiálu pro studenty (smích).

Jako občan volit půjdete?

Nepochybně ano.

Končí pro vás politika prezidentskou volbou a vracíte se do byznysu?

Politika pro mě nikdy neskončila. V zahraničí mě stále slušně a tradičně oslovují „pane premiére“. Působím v energetice a speciálně v plynárenství se jedná minimálně o evropskou politiku či geopolitiku. Nepochybně budu pokračovat jako občasný glosátor. Než jsem začal kandidovat, tak jsem měl rozdělanou knihu. Nyní se k ní vrátím.

Nezužitkujete knižně své zkušenosti z prezidentské volby?

Myslím, že to je ještě příliš živé. Ale proč ne?

A co se týče mandátu, který jste získal?

Nejde o malý mandát. Na to, jak s ním naložím, potřebuji pár měsíců čas. Souvisí to také s tím, že můj zaměstnavatel by si nepřál, abych v politickém prostoru zůstal déle, než je nezbytně nutné. Ty dva měsíce intenzivní a náročné kampaně mě určitě obohatily. Lidsky, vztahově, mentálně. Dělal jsem to naplno a teď naplno navážu pracovně tam, kde jsem přestal a těším se na nové pracovní výzvy.

Napíši knihu, budu přednášet na jedné univerzitě. Mám nabídku jít do jedné nadace. To jsou vše věci, které jsem kampaní přerušil.

Otázka na závěr: jak podle vás dopadne druhé kolo?

Řekl bych, že mi to je téměř jedno. Drahoš představuje alespoň nějakou šanci na změnu. Když si ale vyhodnotím síly, které stojí za ním a které za Zemanem, tak vidím, že jde o válku dvou mně cizích světů. Na druhé straně, tak trochu obrazně, Karel Janeček toho má se Zdeňkem Zbytkem společného více než by si oba připouštěli a my tušili. O vlastních kandidátech to až tolik není. Někteří „velcí kluci“ udělali portfoliovou investici a vsadili si na oba. Jedním z nich je nepochybně Andrej Babiš. Nepatřím ani do jednoho z těchto světů a ani do nich patřit nechci. Doufám, že až to pochopí současně kavárna i hospoda, tak ještě nebude pozdě a jedni nebudou bez svobody a druzí bez bezpečí. Z „vůdce smečky“ tak bude na nějaký čas zase „vlk samotář“. Nový kopec před sebou ještě nevidím, ale on tam někde určitě je.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud