Volby 2018: Typický nevolič? Středoškolák do 50 let. 38 % neaktivních občanů by mohlo rozhodnout volby | info.cz

Články odjinud

Typický nevolič? Středoškolák do 50 let. 38 % neaktivních občanů by mohlo rozhodnout volby

Zdá se, že příznivci Miloše Zemana a Jiřího Drahoše stojí na opačných stranách barikády. Dle výzkumu STEM/MARK by ale až 15 % voličů podpořilo oba kandidáty, kdyby to bylo možné. Velkou neznámou jsou před druhým kolem navíc nerozhodnutí voliči a ti, kteří nehlasovali v prvním kole. Vzhledem k tomu, že počet fanoušků Zemana a Drahoše je téměř vyrovnaný, mohou to být právě oni, kdo rozhodne o tom, kdo usedne na dalších pět let na Hradě.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro projekt Prezident 21 by až 15 % voličů chtělo podpořit oba kandidáty, pokud by to bylo možné. Ukazuje to model nazývaný Demokracie 21, který využívá platforma Prezident 21. Lidé mohli skrze něj nejen hlasovat pro svého favorita, ale mohli vybrat až tři kandidáty, kterým by rádi dali pozitivní hlas, a jednoho, kterého chtěli hodnotit negativně. Konečný součet vytvořil hodnocení, ve kterém na internetu zvítězil Jiří Drahoš.

Model udílení kladných a záporných hlasů při volbě pak využili výzkumníci, kteří se podobně dotazovali dva a půl tisíce voličů ve dnech prvního kola voleb. Zjistili, že 15 % žen a 14 % mužů by kladným hlasem podpořilo jak Zemana, tak Drahoše. Nejvíce společných voličů mají kandidáti mezi staršími lidmi mezi 50 až 69 lety (40 %).

Právě starší voliči byli při plnění své občanské povinnosti svědomitější. Mezi těmi, kteří v prvním kole nevolili, totiž převládají lidé do 50 let. Celá čtvrtině z nich je dokonce méně než 30 let. Právě dosud nerozhodnutí a nevoliči se pravděpodobně mohou významně zasadit o jméno příštího prezidenta. 

Dle dat mezi nevoliči převládají převážně lidé s výučním listem, nebo střední školou bez maturity, kterých je necelá polovina (43 %). Je otázkou, zda tito voliči tentokrát k volbám přijdou a koho si případně vyberou. Jejich věkové složení totiž nahrává spíše Drahošovi, jejich nejčastěji dosažené vzdělání naopak Zemanovi.

„Tyto nevoliče najdeme převážně mezi mladými lidmi, kolem 43 % z nich jsou ve věku do devětatřiceti let,” vysvětluje koordinátor hry Prezident 21 Ondřej Koutský. „Přidáme-li perspektivu vzdělání voličů, prvního kola prezidentské volby se nejčastěji nezúčastnili lidé bez maturity. Mezi nevoliči tvořili asi 62% skupinu.,” doplňuje Koutský.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

53 % Drahošových podporovatelů je mladších 50 let. Zeman má v této věkové kategorii 37 % voličů, silnější je naopak u seniorů. 55 % Zemanových voličů má buď základní, nebo středoškolské vzdělání bez maturity. Drahoš má v této skupině 28 % svých voličů, více ho na rozdíl od současného prezidenta naopak podporují maturanti a vysokoškoláci.

Svého práva hlasovat v prvním kole nevyužilo 38 % voličů. Průzkumy předpokládají, že ve druhém kole bude účast podobná, takže nevoliči by teoreticky neměli nijak zásadně výsledky zvrátit. Před pěti lety při první přímé volbě prezidenta v prvním kole přišlo volit 61,31 % lidí, ve druhém o něco méně – 59,1 %.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud