Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA teď prý o Zemanovu návštěvu u Trumpa nestojí. Hrad přesto jedná dál

USA teď prý o Zemanovu návštěvu u Trumpa nestojí. Hrad přesto jedná dál

Týdeník Respekt v aktuálním vydání přináší nové podrobnosti o dění kolem návštěvy prezidenta Miloše Zemana u šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Američané podle něj oznámili, že v dohledné době s něčím takovým nepočítají. Zemanovi lidé, především nový velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, se ale přesto nevzdávají a o cestě dál jednají.

Hrad už loni oznámil, že Trump během telefonického rozhovoru se Zeman pozval českou hlavu státu do Bílého domu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pak upřesnil, že by se cesta měla uskutečnit do konce dubna. Postupně ale - například v rozhovoru, který pořadu Štrunc! poskytl šéf Zemanovy kanceláře Vratislav Mynář - vycházelo najevo, že Hrad vlastně neví, zda a kdy se cesta uskuteční. 

Podle Respektu se proto o ni začal zajímat i úřad premiéra Bohuslava Sobotky.  Zástupce americké ambasády v Praze James Merz pak při jednání se šéfporadcem předsedy vlády Vladimírem Špidlou uvedl, že si Američané nejsou jistí, zda se návštěva vůbec bude konat. 

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

O jednání vznikl záznam, který byl později na žádost Hradu zařazen do tajného režimu. Existenci dokumentu potvrdil šéf prezidentova zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Míní ale, že ambasáda USA v Praze nemá o dění ve Washingtonu relevantní informace. Jednání o Zemanově cestě podle Jindráka dále pokračují. Návštěva se řeší primárně s Bílým domem,“ řekl k tomu zároveň Kmoníček. 

Podle Respektu může americký vlažný postoj k Zemanovi mít několik příčin. Pozvání během rozhovoru s Trumpem mohlo například být jenom zdvořilostní. USA a Česko v současnosti také neřeší žádnou závažnou otázku a americká administrativa tak má v zahraniční politice zcela jiné priority. Důvodem ale může být také to, že Trump kritizovaný kvůli příliš velké náklonosti k Rusku teď nechce být viděn se zaníceným příznivcem šéfa Kremlu Vladimira Putina, kterým Zeman je. 

Zemanovi se tak podle týdeníku komplikuje jeho ambiciózní záměr sejít se letos se šéfy hned tří velmocí - Ruska, Číny a USA. Do voleb by tak šel s aureolou muže, který dělá úspěšnou diplomacii. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.