Úvahy o odchodu z EU? Lehkovážný hazard, varuje kandidát na prezidenta Fischer. A není jediný | info.cz

Články odjinud

Úvahy o odchodu z EU? Lehkovážný hazard, varuje kandidát na prezidenta Fischer. A není jediný

Česká republika by podle většiny kandidátů na prezidenta republiky měla zůstat v Evropské unii. Část si odchod z EU nedokáže představit a požaduje, aby se Česko účastnilo i další integrace, další by ale přivítali výrazné změny unie. Uchazeči o Pražský hrad to ČTK sdělili v odpovědích na anketní otázku.

Otázka: Měla by ČR patřit do hlavního proudu evropské integrace, nebo by měla opustit EU?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Varianta "opustit EU" je pro mne nepředstavitelná. Znamenalo by to vyměnit vlastní bezpečí a prosperitu za izolaci. Naopak bychom měli patřit k hlavnímu proudu - právě proto, abychom aktivní kritikou a vlastními návrhy řešení přispěly k odstranění nedostatků, které toto společenství má.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Velmi vážná situace, kterou dnes vidíme v Londýně po tzv. brexitu, celou otázku staví do nového světla. Už jen připouštět debatu o vystoupení ČR je lehkovážný hazard! To není cesta. Naše země se naopak musí aktivně zapojit do úsilí o reformování Evropské unie. Protože její reforma je potřeba jako sůl.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera naleznete zde>>>

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

EU se musí vrátit před Lisabonskou smlouvu, aby státy měly právo veta. Jinak referendum o vystoupení z EU. Nechci, abychom byli novodobou kolonií velkých států původní patnáctky EU, které se na nové státy EU dívají s určitým přezíráním a despektem. Nové státy nedosáhnou v podstatě nikdy na tzv. kvalifikovanou většinu a jsou tudíž vydány na blahovůli velkých států EU, jako je Německo či Francie.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga naleznete zde>>>

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Česká republika leží v srdci Evropy. Naše přirozené ekonomické a kulturní vazby spočívají v demokratické Evropě a jsme její součástí. Vystoupení z EU by znamenalo zpřetrhání těchto vazeb, a tedy naši dobrovolnou ekonomickou, kulturní a morální sebevraždu. Nezapomínejme, že demokratická Evropa bez nás přežije, ale nám se bez ní bude dařit špatně. Už jednou jsme takovou zkušenost učinili. Je to jen na nás, jakou budoucnost si připravíme.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Marka Hilšera naleznete zde>>>

Michal Horáček, podnikatel a textař

Jako český vlastenec chci pro Českou republiku to nejlepší, a tím je pevné a sebevědomé partnerství s ostatními členy EU. Jednoznačně a důrazně proto říkám: opustit EU ne, připojit se k těm nejsilnějším - tedy do "hlavního proudu integrace", který zmiňujete - ano. Chci, abychom svou národní hrdost mohli opřít o své úspěchy v prostředí těch nejlepších. Máme na to.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka najdete zde>>>

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Česká republika by především měla umět sdělit EU, jaké jsou její zájmy a tyto zájmy hájit. Musíme si zachovat suverenitu, ale musíme komunikovat jasně a nikoli něco jiného říkat doma a něco jiného v EU. To je pro partnery matoucí a nic nám to nepřinese.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Hynka najdete zde>>>

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Pokud jsme členem nějakého uskupení, nemůžeme si přece naplánovat, že budeme hrát druhou ligu. To mi jako celoživotnímu sportovci připadá nelogické a nesmyslné.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Vratislava Kulhánka najdete zde>>>

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Otázce úplně nerozumím. Jestli myslíte hlavním proudem evropské integrace tzv. integrační jádro, tak si myslím, že je to trochu umělý problém. Já si myslím, že bychom měli zůstat v Evropské unii a tvrdě hájit svoje národní zájmy a hledat pro tyto zájmy spřízněné menšiny pro blokaci a spřízněné většiny pro prosazení našeho názoru. Nehystericky, věcně a tvrdě.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde>>>

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Kriegel v letadle čekal na smrt, telefonát manželce ho jen utvrdil, říká Fíla o hrdinovi okupace

František Kriegel. Hrdina, kterému se nikdy nedostalo uznání. Režisér Ivan Fíla už roky mapuje osud jediného československého politika, který odmítl podepsat Moskevský protokol krátce po vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968. O život šlo jemu a nejspíš i jeho manželce, přesto neustoupil. Jen náhodou se vyhnul smrti na Sibiři, komunisté ho po návratu do vlasti pronásledovali až do jeho skonu. Fíla o Kriegelovi napsal úspěšný román, příští rok by o něm chtěl začít natáčet roky plánovaný film. Proč je důležité znát životní dráhu kdysi přesvědčeného komunisty? V čem je jeho osud důležitý pro pochopení aktuálních souvislostí? Jaký byl rozdíl mezi ním a ostatními vysoce postavenými bolševiky? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link

Link

Link