Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úvahy o odchodu z EU? Lehkovážný hazard, varuje kandidát na prezidenta Fischer. A není jediný

Úvahy o odchodu z EU? Lehkovážný hazard, varuje kandidát na prezidenta Fischer. A není jediný

Česká republika by podle většiny kandidátů na prezidenta republiky měla zůstat v Evropské unii. Část si odchod z EU nedokáže představit a požaduje, aby se Česko účastnilo i další integrace, další by ale přivítali výrazné změny unie. Uchazeči o Pražský hrad to ČTK sdělili v odpovědích na anketní otázku.

Otázka: Měla by ČR patřit do hlavního proudu evropské integrace, nebo by měla opustit EU?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Varianta "opustit EU" je pro mne nepředstavitelná. Znamenalo by to vyměnit vlastní bezpečí a prosperitu za izolaci. Naopak bychom měli patřit k hlavnímu proudu - právě proto, abychom aktivní kritikou a vlastními návrhy řešení přispěly k odstranění nedostatků, které toto společenství má.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Velmi vážná situace, kterou dnes vidíme v Londýně po tzv. brexitu, celou otázku staví do nového světla. Už jen připouštět debatu o vystoupení ČR je lehkovážný hazard! To není cesta. Naše země se naopak musí aktivně zapojit do úsilí o reformování Evropské unie. Protože její reforma je potřeba jako sůl.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera naleznete zde>>>

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

EU se musí vrátit před Lisabonskou smlouvu, aby státy měly právo veta. Jinak referendum o vystoupení z EU. Nechci, abychom byli novodobou kolonií velkých států původní patnáctky EU, které se na nové státy EU dívají s určitým přezíráním a despektem. Nové státy nedosáhnou v podstatě nikdy na tzv. kvalifikovanou většinu a jsou tudíž vydány na blahovůli velkých států EU, jako je Německo či Francie.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga naleznete zde>>>

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Česká republika leží v srdci Evropy. Naše přirozené ekonomické a kulturní vazby spočívají v demokratické Evropě a jsme její součástí. Vystoupení z EU by znamenalo zpřetrhání těchto vazeb, a tedy naši dobrovolnou ekonomickou, kulturní a morální sebevraždu. Nezapomínejme, že demokratická Evropa bez nás přežije, ale nám se bez ní bude dařit špatně. Už jednou jsme takovou zkušenost učinili. Je to jen na nás, jakou budoucnost si připravíme.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Marka Hilšera naleznete zde>>>

Michal Horáček, podnikatel a textař

Jako český vlastenec chci pro Českou republiku to nejlepší, a tím je pevné a sebevědomé partnerství s ostatními členy EU. Jednoznačně a důrazně proto říkám: opustit EU ne, připojit se k těm nejsilnějším - tedy do "hlavního proudu integrace", který zmiňujete - ano. Chci, abychom svou národní hrdost mohli opřít o své úspěchy v prostředí těch nejlepších. Máme na to.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka najdete zde>>>

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Česká republika by především měla umět sdělit EU, jaké jsou její zájmy a tyto zájmy hájit. Musíme si zachovat suverenitu, ale musíme komunikovat jasně a nikoli něco jiného říkat doma a něco jiného v EU. To je pro partnery matoucí a nic nám to nepřinese.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Hynka najdete zde>>>

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Pokud jsme členem nějakého uskupení, nemůžeme si přece naplánovat, že budeme hrát druhou ligu. To mi jako celoživotnímu sportovci připadá nelogické a nesmyslné.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Vratislava Kulhánka najdete zde>>>

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Otázce úplně nerozumím. Jestli myslíte hlavním proudem evropské integrace tzv. integrační jádro, tak si myslím, že je to trochu umělý problém. Já si myslím, že bychom měli zůstat v Evropské unii a tvrdě hájit svoje národní zájmy a hledat pro tyto zájmy spřízněné menšiny pro blokaci a spřízněné většiny pro prosazení našeho názoru. Nehystericky, věcně a tvrdě.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde>>>

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek