V čem jsem lepší než Zeman? Neřeknu, na názoru kandidáta nezáleží, tvrdí Jiří Drahoš | info.cz

Články odjinud

V čem jsem lepší než Zeman? Neřeknu, na názoru kandidáta nezáleží, tvrdí Jiří Drahoš

Fíkus a kýval: výrazy, kterými Jiřího Drahoše po oznámení kandidatury častoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Vědec takové nálepky rázně odmítl, dál ale mluvčího komentovat nechce. V rozhovoru s Pavlem Štruncem také vysvětlil, proč nebude kritizovat Miloše Zemana: plánuje, že všechno nechá na voličích. Přiznal ale, že úřadování současného prezidenta bylo jedním z důvodů, proč se do boje o Hrad minulý týden rozhodl jít.

„Voliči budou rozdávat karty ve volbách a vůbec nezáleží na tom, co si jaký kandidát myslí,“ odpověděl Drahoš na otázku, v čem je lepší než Miloš Zeman. Dlouhodobě tak drží taktiku nevymezování se vůči svým soupeřům.

Zemanovo účinkování na Hradě ale v jeho rozhodování roli hrálo. „Samozřejmě nemohu nevidět současného pana prezidenta, nemohl jsem nevidět ostatní kandidáty, takže to bylo důležité,“ vysvětlil Drahoš. Definitivně ale podle něj rozhodl zvyšující se ohlas okolí. Bývalý šéf Akademie věd ČR taky odmítl, že by byl kandidátem politických stran. Právě to o něm v interview s Pavlem Štruncem minulý týden řekl Michal Horáček.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Ne, to musím důrazně odmítnout. Nejsem a nebudu. Žádnou politickou stranu jsem o podporu nežádal a žádat nebudu. Já jsem po nikom nic nechtěl,“ vymezil se ostře vůči Horáčkovu prohlášení Drahoš.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše naleznete zde>>>

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Palička: Odmítáš stávkovat s Gretou? Čeká tě šikana!

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Z šestnáctileté Grety Thurnbergové je už nějakou dobu globální celebrita. Švédská školačka objíždí kongresy a mluví k vlivným politikům, přitom pokračuje v aktivitě, která ji proslavila – v tzv. studentské stávce za klima. Ke stávkování inspirovala statisíce vrstevníků po celém světě. Ale co s těmi, kteří se přidat nechtějí? V Gretině rodném Švédsku můžou mít problém.

Ještě před rokem ji nikdo neznal. Teprve nedávno oslavila šestnáctiny a už je celosvětově známou osobností, nejspíš nejvlivnější ze své generace. Greta Thurnbergová se zapsala do povědomí tím, že v pátky přestala chodit do školy a namísto toho protestovala před budovou parlamentu za důslednější ochranu klimatu. 

Na celé hnutí studentů, které Greta inspirovala k podobné aktivitě, můžeme mít všelijaké názory. Pro některé školáky to skutečně bude jen záminka, jak se v pátek ulít z výuky, ale jistě se mezi nimi najdou i tací, kteří to s ochranou klimatu myslí vážně. Jedno je ale jisté: Stejně tak jako žáci mají právo se akce zúčastnit, měli by mít právo účast odmítnout. Ať si každý rozhodne sám, a to bez jakéhokoli stigmatu. Bohužel realita je odlišná.

Link

Švédský list Det Goda Samhället přinesl příběh dívky, která se kvůli neúčasti na stávce dostala do problémů na škole v Gretině rodném Švédsku. Jen řekla, že si nemyslí, že stávka je vhodným způsobem boje s klimatickými změnami a že raději zůstane ve škole. Za to se jí dostalo šikany ze strany spolužáků i učitelky. Ta ji údajně před celou třídou označila za „klimatickou popíračku“ a říkala jí, aby si podobná rozhodnutí do budoucna hodně dobře rozmyslela.

Když se dívčina matka proti jednání učitelky a spolužáků, které její dceru traumatizovalo, ohradila, vedení školy se kantorky zastalo a naopak obvinilo matku ze závadného chování a špatné výchovy, kvůli níž prý dcera nemá vstřícný přístup k pozitivním aktivitám.

Link

Boj za záchranu životního prostředí a jeho ochranu si dnes pro sebe usurpují aktivistické skupiny, které se často neštítí ničeho a účel pro ně světí prostředky. Namísto hledání co nejširšího celospolečenského konsenzu jsme svědky nálepkování a rozdělování lidí na ty, co jsou „s námi“ na té správné straně, a ty, co jsou proti. A jejich postoj pak aktivisté automaticky svévolně vykládají jakou touhu po zkáze planety.

Dobře do tohoto trendu zapadá třeba i rozhodnutí levicového deníku Guardian, který došel k přesvědčení, že kdo má na problematiku jiný názor než ideologicky prověření aktivisté, ten by měl nazýván „popíračem“, stejně jako třeba ten, kdo zpochybňuje holocaust.

O tom, že téma ochrany životního prostředí by pro jejich radikálnost nemělo být ponecháno environmentalistům, píše i někdejší místopředseda britských zelených Mallen Baker. Možná by skutečně bylo nejlepší nezneužívat ekologická témata pro vedení své moderní verze třídního boje a pokusit se s těmi, kterými aktivisté dnes opovrhuji, dohodnout na společném nejlepším možném řešení. A úplně nejlepší by bylo vést tento třídní boj mimo školní lavice. A když už se ho dopustí učitelka, nemělo by se jí dostat uznání, ale vyhazovu.

41755