Vítězný Zeman je symbol tektonické změny v Evropě a lepších vztahů s Moskvou, hodnotí ruský poslanec | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vítězný Zeman je symbol tektonické změny v Evropě a lepších vztahů s Moskvou, hodnotí ruský poslanec

Vítězný Zeman je symbol tektonické změny v Evropě a lepších vztahů s Moskvou, hodnotí ruský poslanec

Ruský poslanec Alexej Čepa doufá, že v Česku nevznikne podezření z ruského vměšování do českých prezidentských voleb. Řekl to dnes agentuře RIA Novosti. Jeho parlamentní kolega Franc Klincevič na facebooku nevyloučil, že vítězství Miloše Zemana v prvním kole je součástí nezvratných "tektonických změn" v Evropě slibujících zlepšení vztahů s Moskvou.

Ruská média se dnes většinou zdržují komentářů k výsledkům prvního kola voleb v České republice a zaznamenávají pouze Zemanovo vítězství a výsledek jeho vyzyvatele pro druhé kolo Jiřího Drahoše. První ohlasy ale zaznívají z ruského parlamentu.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Čepa, který je místopředsedou zahraničního výboru Státní dumy, v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti označil za nejdůležitější, aby v Česku při hodnocení výsledků voleb „neměli podezření, že zasáhla ruka Kremlu". Upozornil, že Moskva s Prahou udržuje „normální" obchodní a hospodářské vztahy, které by Čepa rád dál rozvíjel.

„Chci jen doufat ve zlepšení vztahů mezi našimi zeměmi, které spojují dlouhá léta přátelství, nehledě na řekněme rusofobní akce mnoha politiků dnešního Česka," prohlásil poslanec a dodal, že svou naději chová bez ohledu na konečný výsledek českých prezidentských voleb.

První kolo voleb na facebooku komentoval i Klincevič, první místopředseda branného výboru Rady federace, horní parlamentní komory. Upozornil, že vyhrál Miloš Zeman, který se zasazuje o rozvoj rusko-českých vztahů. Konečné výsledky voleb ale nehodlá odhadovat, hovořit o jakékoli závažné korekci vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem je prý v souvislosti s českými volbami předčasné.

„Ať mě ale odborníci opraví - všechno to do jisté míry připomíná tektonické přírodní pohyby. Jakoby se nic nedělo, ale proces pokračuje. Koneckonců nemá význam, kdo v českých prezidentských volbách vyhraje. Proces nelze zastavit," napsal ruský senátor.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Pokrytectví #MeToo aneb má život nizozemské političky menší cenu? Komentář Michala Půra

Minulý týden v Nizozemsku spáchala sebevraždu politička strany PVV, kterou založil Geert Wilders. Třiapadesátiletá radní města Haag Willie Dille před smrtí natočila video, kde tvrdí, že trpí depresemi poté, co jí v březnu 2017 znásilnila skupina muslimských mužů. Ty na ní údajně poslal její bývalý stranický kolega Arnoud van Doorn, který v minulosti přestoupil k Islámské straně, jakkoliv to zní nepravděpodobně. Potud suchý zpravodajský výčet.

Je velmi pravděpodobné, že jste o tomto případu vůbec neslyšeli, přestože se prokazatelně stal. Je to totiž právě případ Willie Dille, který ukazuje na naše vlastní pokrytectví a autocenzuru. Je zřejmé, že média (až na nizozemská média či několik britských tabloidů), tento případ ignorují. I já jsem jej několik dnů pozoroval z dálky a čekal, kdy se objeví ověření její verze, případně nové skutečnosti. Ze strachu, že je to typ článku, kde se můžete snadno spálit. Dnes manžel Willie Dille zveřejnil prohlášení, kde popsal jednotlivé skutečnosti s tím, že za verzí své manželky stojí.

Link

Willie Dille je žena, která tvrdí, že jí znásilnili muslimové. My podrobně zkoumáme, zda to je pravda, zpochybňujeme její svědectví (zejména pak diskutující na sociálních sítích) a čekáme, co z toho vyleze. Schválně zkusme srovnat naše jednání s přístupem k obětem sexuálního zneužívání, jež vedlo ke vzniku globálního hnutí #MeToo.

Herec Kevin Spacey je obviněn ze sexuálního zneužívání, je zavržen, zbaven rolí a vyšetřován. K jeho obětem přistupujeme tak, že jim můžeme důvěřovat. Nic proti tomu. Nicméně. Proč nepřistupujeme k Willie Dille jako k ženě? K ženě, které můžeme důvěřovat. K ženě, která podle jejího manžela trpěla poslední rok silnými depresemi poté, co byla znásilněna.

Link

Má snad výpověď nizozemské političky menší cenu než výpověď hollywoodské herečky? A má menší cenu jen proto, že tvrdí, že jí znásilnila skupinka muslimských mužů vedená jejím bývalým kolegou? Má její život menší cenu proto, že byla členkou strany Geerta Wilderse? Skutečně naše autocenzura a politická korektnost dosáhla takového bodu, že se z nás stali pokrytci, kteří neumí pojmenovat realitu kolem sebe? Odpovězte si sami. Já jsem si už odpověděl.

-1