Volby 2018: Výhra Zemana z pohledu zahraničí: Vyhrál proruský odpůrce migrace, který narušil vztahy se Západem | info.cz

Články odjinud

Vítězství Zemana z pohledu zahraničí: Vyhrál proruský odpůrce migrace, který narušil vztahy se Západem

Jedni slaví, druzí jsou zklamaní, výsledek prezidentských voleb, ve kterých svůj post obhájil Miloš Zeman, ale sleduje celá republika. A nejen ona – výhra Zemana neunikla ani pozornosti zahraničních médií. Podívejte se, jak těsný výsledek voleb hodnotí novináři ze Spojených států nebo Velké Británie. 

Mezi prvními o výhře Miloše Zemana informovala britská televize BBC, která o něm píše jako o „proruském a hlasitém odpůrci imigrace“, o jeho protikandidátovi Jiřím Drahošovi zase jako o „proevropském akademikovi bez politických zkušeností“. Volby podle BBC odráží rozdíly mezi „nízkopříjmovými voliči s nižším vzděláním, kteří žijí na venkově“ na jedné straně a „bohatšími a vzdělanými obyvateli větších měst“.

Výsledku prezidentských voleb si však všímají také v zámoří. Americký deník The New York Times si nebere servítky a píše, že „po volební kampani zaměřené na otázku zdvořilosti v politice a na místo České republiky v Evropě se voliči rozhodli držet se prezidenta Miloše Zemana i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušení vztahů země k jeho spojencům na Západě.“

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Podobně o Zemanově vítězství informuje i americký deník Washington Post, který se o staronovém prezidentovi vyjadřuje jako o „populistickém proruském“ politickém veteránovi. „Výsledek znamená velkou porážku pro pro-západní síly v zemi, které se mobilizovali za 68letým chemikem Jiřím Drahošem,“ píše americký list a připomíná také Zemanovy úzké vazby na Moskvu. 

Ty zmiňuje i francouzský zpravodajský web France 24, který konstatuje, že „Zemanův proruský, pro-čínský a anti-muslimský postoj v České republice rozesel hluboké rozkoly“. Server také píše, že „je Zeman považován za hlavní proruský hlas v politice EU a jeho pohled na konflikt na Ukrajině nebo migrační krizi se výrazně liší od evropského hlavního proudu“. France 24 přitom připomíná Zemanova slova o Krymu, podle kterých je anexe ukrajinského poloostrova nevratná. 

Volby v Česku neopomenul ani bruselský zpravodajský web Politico.eu. „Výsledek bude v Bruselu pravděpodobně považován za špatnou zprávu, protože Zeman s EU téměř neustále v něčem nesouhlasí, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku,“ píše Politico. 

Zemanova výhra samozřejmě neunikla pozornosti zahraničních agentur, od kterých pak zprávu přebírají další média z celého světa. Agentura DPA například uvádí, že Zeman zvítězil s „protipřistěhovaleckou kampaní“ a AFP o Zemanovi píše s přívlastkem „proruský“. Podobně také agentura AP uvádí, že v předchozích pěti letech Zeman „rozděloval národ svým proruským postojem a podporou užších vazeb s Čínou“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Premiér Andrej Babiš ve vysílání Radia Z uvedl, že vláda na začátku příštího týdne uvolní některá sportoviště a umožní opět provoz vybraných obchodů, zavřených v rámci nouzového stavu kvůli pandemii.

„My bychom chtěli už před svátky uvolnit, to znamená v pondělí na vládě, přijít s uvolněním venkovních sportovišť například pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví, kanoistiku a další,“ uvedl Babiš ve vysílání.

Volnější pravidal se dotknou i některých obchodů. „Protože rodiče si to vyžadují z hlediska školy – papírnictví nebo obuv, protože samozřejmě děti rostou, takže my už ten příští týden budeme chtít uvolnit některé tyto věci,“ uvedl předseda vlády. Většina dalších omezení dopadajících na ekonomiku ale zůstane dál v platnosti. „Samozřejmě ty Velikonoce budou s těmi omezeními, ale přece jenom si myslím, že toto může pomoci,“ řekl Babiš.

Přejít na stránky Radia Z >>>

Link