Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vítězství Zemana z pohledu zahraničí: Vyhrál proruský odpůrce migrace, který narušil vztahy se Západem

Vítězství Zemana z pohledu zahraničí: Vyhrál proruský odpůrce migrace, který narušil vztahy se Západem

Jedni slaví, druzí jsou zklamaní, výsledek prezidentských voleb, ve kterých svůj post obhájil Miloš Zeman, ale sleduje celá republika. A nejen ona – výhra Zemana neunikla ani pozornosti zahraničních médií. Podívejte se, jak těsný výsledek voleb hodnotí novináři ze Spojených států nebo Velké Británie. 

Mezi prvními o výhře Miloše Zemana informovala britská televize BBC, která o něm píše jako o „proruském a hlasitém odpůrci imigrace“, o jeho protikandidátovi Jiřím Drahošovi zase jako o „proevropském akademikovi bez politických zkušeností“. Volby podle BBC odráží rozdíly mezi „nízkopříjmovými voliči s nižším vzděláním, kteří žijí na venkově“ na jedné straně a „bohatšími a vzdělanými obyvateli větších měst“.

Výsledku prezidentských voleb si však všímají také v zámoří. Americký deník The New York Times si nebere servítky a píše, že „po volební kampani zaměřené na otázku zdvořilosti v politice a na místo České republiky v Evropě se voliči rozhodli držet se prezidenta Miloše Zemana i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušení vztahů země k jeho spojencům na Západě.“

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Podobně o Zemanově vítězství informuje i americký deník Washington Post, který se o staronovém prezidentovi vyjadřuje jako o „populistickém proruském“ politickém veteránovi. „Výsledek znamená velkou porážku pro pro-západní síly v zemi, které se mobilizovali za 68letým chemikem Jiřím Drahošem,“ píše americký list a připomíná také Zemanovy úzké vazby na Moskvu. 

Ty zmiňuje i francouzský zpravodajský web France 24, který konstatuje, že „Zemanův proruský, pro-čínský a anti-muslimský postoj v České republice rozesel hluboké rozkoly“. Server také píše, že „je Zeman považován za hlavní proruský hlas v politice EU a jeho pohled na konflikt na Ukrajině nebo migrační krizi se výrazně liší od evropského hlavního proudu“. France 24 přitom připomíná Zemanova slova o Krymu, podle kterých je anexe ukrajinského poloostrova nevratná. 

Volby v Česku neopomenul ani bruselský zpravodajský web Politico.eu. „Výsledek bude v Bruselu pravděpodobně považován za špatnou zprávu, protože Zeman s EU téměř neustále v něčem nesouhlasí, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku,“ píše Politico. 

Zemanova výhra samozřejmě neunikla pozornosti zahraničních agentur, od kterých pak zprávu přebírají další média z celého světa. Agentura DPA například uvádí, že Zeman zvítězil s „protipřistěhovaleckou kampaní“ a AFP o Zemanovi píše s přívlastkem „proruský“. Podobně také agentura AP uvádí, že v předchozích pěti letech Zeman „rozděloval národ svým proruským postojem a podporou užších vazeb s Čínou“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek