Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média

Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média

Volby, ve kterých si Češi zvolí svého prezidenta na dalších pět let, nejsou hlavním tématem pouze tuzemských debat. Bez povšimnutí nezůstávají ani v Bruselu, kde se rozhoduje o důležitých zákonech s dopadem na celou Evropu. Zda v úřadu zůstane současná hlava státu Miloš Zeman, nebo jej vystřídá někdo z jeho protikandidátů, zajímá europoslance z jiných členských států EU, ale i zahraniční média. 

„V Evropském parlamentu se to rozhodně diskutuje,“ říká český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V bruselských institucích se o českých prezidentských volbách, jejichž první kolo odstartovalo dnes a potrvá do zítřka, mluví jako o jedněch z klíčových volebních klání letošního roku. „Zařadil je tam i šéf naší politické skupiny evropských lidovců Manfred Weber,“ vysvětluje Zdechovský. Kromě prezidentské volby v Česku proběhnou důležité volby také v Itálii nebo třeba Maďarsku.

Prezidentské volby 2018 jsou v plném proudu. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Zájem evropských poslanců z jiných členských států o politické dění v České republice potvrzuje také další členka Evropského parlamentu Martina Dlabajová. „Kolegové v Evropském parlamentu sledují dění v Evropě a vědí, že v Česku probíhají volby. Dnes mi přáli štěstí a říkali, že by byla dobrá změna,“ řekla v rozhovoru pro INFO.CZ. Zatímco český premiér a šéf hnutí, za které byla v roce 2014 zvolena do Evropského parlamentu, Andrej Babiš, ve volbě podpoří současného prezidenta Miloše Zemana, Dlabajová jej volit nebude. „Osobně si přeji prezidenta, který dokáže společnost skutečně spojovat, nikoli naopak, a na kterého budu moci být opět hrdá. V případě současného prezidenta tomu tak bohužel není,“ uvedla. S volbou Zemana nesouhlasí ani další europoslanci hnutí ANO.

Kromě evropských poslanců z jiných členských zemí evropské osmadvacítky se o české prezidentské volby živě zajímají také zahraničí média. Například bruselský server Politico dnes píše o šancích Jiřího Drahoše.

„Kontaktovalo mne několik novinářů například z tureckých, rakouských nebo britských novin,“ potvrzuje Zdechovský. Nejvíce dotazů český poslanec zaznamenal na názory a postoje Zemanových vyzyvatelů, kteří mají největší šance postoupit do druhého kola. To proběhne na konci ledna.

„Někteří zahraniční novináři se mne třeba ptali, jestli budoucí prezident bude mediátorem v jednání o přijetí eura v Česku a zda bude hrát roli v debatách o větším zapojení země do EU,“ vysvětluje Zdechovský. Zájem podle jeho slov vzbuzovala i zdravotní kondice současného prezidenta.

Zahraniční novináři se v posledních dnech obraceli také na dalšího českého europoslance Jana Zahradila (ODS). „Zajímali se především, co se stane, pokud zvítězí nějaký konkrétní kandidát,“ uvedl.

Martina Dlabajová odpovídala na dotazy několika italských médií. „Dostala jsem prostor v rámci hodinového pořadu o Evropě,“ řekla. Novináři chtěli slyšet především o budoucím směřování České republiky v EU a také roli českého prezidenta, kterou v tom může sehrát.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Telička zvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. Připojí se k Macronovi?

Europoslanec Pavel Telička, který se před časem rozešel s hnutím ANO, zvažuje, že by znovu kandidoval do Evropského parlamentu. Řekl to dnes vybraným médiím v Praze a potvrdil, že uvažuje o připojení k subjektu, který chce do voleb do Evropského parlamentu nasadit francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Telička vyloučil, že by v nadcházejících volbách, které se uskuteční příští rok na jaře, kandidoval za nějaký existující subjekt v Česku. Naposledy by přitom zvolen jako lídr kandidátky hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Nevyloučil nicméně, že pokud by vznikl, tak by se k němu připojil.

Link

Pokud by se přeci jenom připojil k Macronovu celoevropského hnutí, které v současnosti vzniká, se Telička rozhodne až po kongresu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která má v Evropském parlamentu stejnojmenou frakci. Diplomaté spekulují, že právě Macronovo hnutí by se mělo součástí ALDE stát. V Česku je jeho součástí Babišovo ANO. 

Telička se prý rozhodne na základě programu a vizí nového hnutí. Problémem by podle něj bylo, kdyby se k Macronovi připojili třeba francouzští socialisté. "Nezáleží to jenom na mně, nemůžu říct přesný termín," uvedl. Podle něj to bude spíš v horizontu několika týdnů. 

37114