Prezidentské volby 2018: Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média | info.cz

Články odjinud

Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média

Volby, ve kterých si Češi zvolí svého prezidenta na dalších pět let, nejsou hlavním tématem pouze tuzemských debat. Bez povšimnutí nezůstávají ani v Bruselu, kde se rozhoduje o důležitých zákonech s dopadem na celou Evropu. Zda v úřadu zůstane současná hlava státu Miloš Zeman, nebo jej vystřídá někdo z jeho protikandidátů, zajímá europoslance z jiných členských států EU, ale i zahraniční média. 

„V Evropském parlamentu se to rozhodně diskutuje,“ říká český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V bruselských institucích se o českých prezidentských volbách, jejichž první kolo odstartovalo dnes a potrvá do zítřka, mluví jako o jedněch z klíčových volebních klání letošního roku. „Zařadil je tam i šéf naší politické skupiny evropských lidovců Manfred Weber,“ vysvětluje Zdechovský. Kromě prezidentské volby v Česku proběhnou důležité volby také v Itálii nebo třeba Maďarsku.

Prezidentské volby 2018 jsou v plném proudu. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Zájem evropských poslanců z jiných členských států o politické dění v České republice potvrzuje také další členka Evropského parlamentu Martina Dlabajová. „Kolegové v Evropském parlamentu sledují dění v Evropě a vědí, že v Česku probíhají volby. Dnes mi přáli štěstí a říkali, že by byla dobrá změna,“ řekla v rozhovoru pro INFO.CZ. Zatímco český premiér a šéf hnutí, za které byla v roce 2014 zvolena do Evropského parlamentu, Andrej Babiš, ve volbě podpoří současného prezidenta Miloše Zemana, Dlabajová jej volit nebude. „Osobně si přeji prezidenta, který dokáže společnost skutečně spojovat, nikoli naopak, a na kterého budu moci být opět hrdá. V případě současného prezidenta tomu tak bohužel není,“ uvedla. S volbou Zemana nesouhlasí ani další europoslanci hnutí ANO.

Kromě evropských poslanců z jiných členských zemí evropské osmadvacítky se o české prezidentské volby živě zajímají také zahraničí média. Například bruselský server Politico dnes píše o šancích Jiřího Drahoše.

„Kontaktovalo mne několik novinářů například z tureckých, rakouských nebo britských novin,“ potvrzuje Zdechovský. Nejvíce dotazů český poslanec zaznamenal na názory a postoje Zemanových vyzyvatelů, kteří mají největší šance postoupit do druhého kola. To proběhne na konci ledna.

„Někteří zahraniční novináři se mne třeba ptali, jestli budoucí prezident bude mediátorem v jednání o přijetí eura v Česku a zda bude hrát roli v debatách o větším zapojení země do EU,“ vysvětluje Zdechovský. Zájem podle jeho slov vzbuzovala i zdravotní kondice současného prezidenta.

Zahraniční novináři se v posledních dnech obraceli také na dalšího českého europoslance Jana Zahradila (ODS). „Zajímali se především, co se stane, pokud zvítězí nějaký konkrétní kandidát,“ uvedl.

Martina Dlabajová odpovídala na dotazy několika italských médií. „Dostala jsem prostor v rámci hodinového pořadu o Evropě,“ řekla. Novináři chtěli slyšet především o budoucím směřování České republiky v EU a také roli českého prezidenta, kterou v tom může sehrát.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud