Články odjinud

Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média

Volby prezidenta v Česku nenechávají Brusel chladným, zajímají se o ně politici i média

Volby, ve kterých si Češi zvolí svého prezidenta na dalších pět let, nejsou hlavním tématem pouze tuzemských debat. Bez povšimnutí nezůstávají ani v Bruselu, kde se rozhoduje o důležitých zákonech s dopadem na celou Evropu. Zda v úřadu zůstane současná hlava státu Miloš Zeman, nebo jej vystřídá někdo z jeho protikandidátů, zajímá europoslance z jiných členských států EU, ale i zahraniční média. 

„V Evropském parlamentu se to rozhodně diskutuje,“ říká český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V bruselských institucích se o českých prezidentských volbách, jejichž první kolo odstartovalo dnes a potrvá do zítřka, mluví jako o jedněch z klíčových volebních klání letošního roku. „Zařadil je tam i šéf naší politické skupiny evropských lidovců Manfred Weber,“ vysvětluje Zdechovský. Kromě prezidentské volby v Česku proběhnou důležité volby také v Itálii nebo třeba Maďarsku.

Prezidentské volby 2018 jsou v plném proudu. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Zájem evropských poslanců z jiných členských států o politické dění v České republice potvrzuje také další členka Evropského parlamentu Martina Dlabajová. „Kolegové v Evropském parlamentu sledují dění v Evropě a vědí, že v Česku probíhají volby. Dnes mi přáli štěstí a říkali, že by byla dobrá změna,“ řekla v rozhovoru pro INFO.CZ. Zatímco český premiér a šéf hnutí, za které byla v roce 2014 zvolena do Evropského parlamentu, Andrej Babiš, ve volbě podpoří současného prezidenta Miloše Zemana, Dlabajová jej volit nebude. „Osobně si přeji prezidenta, který dokáže společnost skutečně spojovat, nikoli naopak, a na kterého budu moci být opět hrdá. V případě současného prezidenta tomu tak bohužel není,“ uvedla. S volbou Zemana nesouhlasí ani další europoslanci hnutí ANO.

Kromě evropských poslanců z jiných členských zemí evropské osmadvacítky se o české prezidentské volby živě zajímají také zahraničí média. Například bruselský server Politico dnes píše o šancích Jiřího Drahoše.

„Kontaktovalo mne několik novinářů například z tureckých, rakouských nebo britských novin,“ potvrzuje Zdechovský. Nejvíce dotazů český poslanec zaznamenal na názory a postoje Zemanových vyzyvatelů, kteří mají největší šance postoupit do druhého kola. To proběhne na konci ledna.

„Někteří zahraniční novináři se mne třeba ptali, jestli budoucí prezident bude mediátorem v jednání o přijetí eura v Česku a zda bude hrát roli v debatách o větším zapojení země do EU,“ vysvětluje Zdechovský. Zájem podle jeho slov vzbuzovala i zdravotní kondice současného prezidenta.

Zahraniční novináři se v posledních dnech obraceli také na dalšího českého europoslance Jana Zahradila (ODS). „Zajímali se především, co se stane, pokud zvítězí nějaký konkrétní kandidát,“ uvedl.

Martina Dlabajová odpovídala na dotazy několika italských médií. „Dostala jsem prostor v rámci hodinového pořadu o Evropě,“ řekla. Novináři chtěli slyšet především o budoucím směřování České republiky v EU a také roli českého prezidenta, kterou v tom může sehrát.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Babiš mluví pořád dokola, o ničem a pro všechny. A především proti ODS

Úvodní projev premiéra předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na nedělním sněmu připomínal ze všeho nejvíc zacyklenou gramofonovou desku. Projev adresoval tradičně celému národu, a útočil takřka na každého, hlavně ale na ODS. Nic překvapivého, natož podnětného přesto nepadlo. Mluvit mohl klidně ještě třeba čtyři hodiny. A nic by se nestalo. Spolu nesouvisející témata jako ODS, daně, vědci, hokej, živnostníci, byty, dálnice, a zase ODS, lze přece volit donekonečna. Nakonec to utnul po šestačtyřiceti minutách. Jeho projev neměl strukturu ani gradaci. Uspával, což delegáti ohodnotili velice vlažným potleskem.

Jediné, k čemu se Babiš každých asi deset minut vracel, byla právě ODS. Lze z toho usuzovat, koho aktuálně považuje za hlavního konkurenta. Kritizoval budování kapitalismu, tedy divoká 90. léta, privatizaci, tunelování, klientelismus a korupci. Je v tom paradox, neboť by bez klientelismu byl jen stěží tam, kde je. Právě tehdejší poměry mu přece umožnily nastartovat dráhu velkopodnikatele. Babiš kritizuje systém, díky kterému zbohatnul, a kterému vděčí za to, že patří mezi nejmocnější oligarchy v zemi. Logiku to přesto má: hnutí ANO svůj vznik a existenci legitimizuje selháním polistopadových politických elit. Jde o moment, kterému musí jeho voliči rozumět.

Link

Ve všem ostatním si protiřečil, byl nekonzistentní, bez vize a ideového ukotvení. Plácal páté přes deváté. Mluvil o všem i o ničem, bez ladu a skladu vedle sebe kladl témata, jejichž souvislost je nulová. Jistě, Babiš se touto metodou pokouší opakovaně promlouvat k celému národu. Ke všem jeho společenským složkám. Ke zdravotním sestrám, učitelům, penzistům, živnostníkům, anebo třeba k hokejovým fanouškům: „Dávno jsme nic nevyhráli. Je to náš národní sport. Jsou to emoce, je to Nagano, jsou to zápasy proti Rusákům po roce 1968. My potřebujeme, aby se tento náš národní sport dal do pořádku.“

Jindy se navezl do všech, kdo s ním v něčem nesouhlasí. Babiš je megaloman, který nesnese oponenturu. Nelíbí se mu kritičtí novináři, které označil za aktivisty, postěžoval si na veřejnoprávní média, odmítl podporu obnovitelných zdrojů nebo každého, kdo si utahuje z ministra dopravy Dana Ťoka. Zdůraznil také, že hnutí ANO na rozdíl od občanských a sociálních demokratů ve vládě nepožaduje za státní zakázky skryté peníze, prý šel totiž do politiky proto, aby podobný klientelismus napravil. Že je přitom ztělesněním kolosálního střetu zájmů a systémové korupce, si Babiš odmítá byť na jedinou chvilku připustit.

Link

Opět se také vrátil také k pravolevému politickému střetu, který dlouhodobě odmítá. I dneska zopakoval, že jsou schopni obhospodařovat zájmy všech společenských segmentů, co na tom, že jsou mnohdy protichůdné. Obhajoval navyšování penzí, i úsporný stát a nízké daně. Prý vlastně stačí šetřit a pracovat, a zlepšení politiky přijde tak nějak samo. A navzdory tomu, že je Babiš členem již druhé vlády, nikoho opět nenechal na pochybách, že se politikem ještě pořád být necítí. „Svět politiky je absurdní, nikdy si na něj nezvyknu. S čímkoli přijdeme, za všechno jsme kritizování,“ řekl. Ostatní totiž, a budiž mu přiznáno, že i v tom přece jen kus pravdy jeho projev měl, nemají v programu nic jiného, než antiBabiš.

40414