Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volte Drahoše, vyzývají evangelíci své stoupence. Chtějí slušnost a prozápadní Česko

Volte Drahoše, vyzývají evangelíci své stoupence. Chtějí slušnost a prozápadní Česko

Čeští představitelé evangelické církve doporučují svým stoupencům, aby v druhém kole prezidentské volby volili Jiřího Drahoše. Vyzývají také všechny občany, aby šli volit. Stojí to v prohlášení, které ČTK dnes za vedení Českobratrské církve evangelické zaslala Jana Vondrová. K českobratrské církvi se hlásí asi 50 000 obyvatel naší země, což z ní činí naši největší protestantskou církev. Církve a náboženské společnosti, pokud dávají svým členům a příslušníkům doporučení, koho volit, se vyjadřují spíše pro Drahoše, než pro současného prezidenta Miloše Zemana.

„Chceme prezidenta, který usiluje o slušnost a spravedlnost, zastává demokratické hodnoty a záleží mu na důstojnosti a hodnotě každého člověka. Přejeme si, aby naše země byla i v dalších letech součástí západního světa a měla své místo v evropské i světové politice. Ve druhém kole prezidentských voleb proto dáme hlas Jiřímu Drahošovi,“ uvedli dnes v prohlášení členové Synodní rady Českobratrské církve evangelické.

Generální sekretář Ekumenické rady církví a duchovní Starokatolické církve Petr Jan Vinš ČTK sdělil, že v prvním kole volby ocenil, jak neúspěšní kandidáti přijali svůj neúspěch čestně a férově. „Jejich podpora pro kandidáta, který podle jejich názoru reprezentuje ty samé hodnoty, které oni sami zastávají, je důležitým symbolickým gestem, ale i znamením vysoké politické kultury, která je v poslední době spíše zřídkavá,“ uvedl. „O to výrazněji bije do očí skutečnost, že se bezprostředně po oznámení výsledků prvního kola volby dala do pohybu mašinérie deflamačních, mystifikačních a zavádějících útoků proti profesoru Drahošovi,“ zmínil.

„Obávám se, že se v následujících dvou týdnech dočkáme z kruhů, které mají zájem na setrvání současného prezidenta v úřadě, ještě mnoha podobných kroků, které patří k tomu nejnižšímu, co lze v politické kultuře nalézt,“ dodal. Ekumenická rada církví sdružuje především nekatolické křesťanské církve v ČR.

Česká biskupská konference (ČBK), která reprezentuje české katolíky, vyzývala k účasti v prezidentské volbě před prvním kolem a činí tak znovu i před kolem druhým. Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl ČTK po prvním kole sdělil, že je rád, že pozice dosavadního prezidenta Miloše Zemana se ukázala být ne tak silná, jak by se zdálo. To podle něj umožní v druhém kole vyrovnanější souboj s možností prezentovat nějaký pozitivní program. Podle kněze a teologa Tomáše Halíka, který je dlouhodobým kritikem současné hlavy státu, „padl mýtus neporazitelného Zemana“.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Radikálně se před volbou hlavy státu vyjádřil na webu českých dominikánů provinciál Benedikt Mohelník. Uvedl, že si prezident Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané dali hlas. Zeman jako prezident podle něj svými vystoupeními zpochybňuje základní občanské ctnosti tím, že v lidech probouzí nízká hnutí a sobecké zájmy. Dominikánem je i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který zatím volby nekomentuje, ale k Miloši Zemanovi má dlouhodobě blízko.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek