Vozík budu možná potřebovat za 10 nebo 20 let. Otázky na zdraví jsou kampaň, říká Zeman | info.cz

Články odjinud

Vozík budu možná potřebovat za 10 nebo 20 let. Otázky na zdraví jsou kampaň, říká Zeman

Prezident Miloš Zeman dnes zakončí povolební schůzky se zástupci stran, které uspěly v říjnových sněmovních volbách. Na zámku v Lánech odpoledne přijme představitele hnutí Starostové a nezávislí. Zeman optimisticky doufá, že Andrej Babiš sestaví vládu nejpozději při svém druhém pokusu. Co si myslí o prezidentské kandidatuře Mirka Topolánka a jak je na tom se zdravím? Na tyto otázky odpověděl v dnešním rozhovoru MF DNES. 

Návrat Topolánka?

Miloš Zeman v dnešním rozhovoru pro MF DNES mimo jiné prozradil, co si myslí o prezidentské kandidatuře Mirka Topolánka a jaké vlastně spolu mají vztahy. „S Mirkem Topolánkem jsem se asi rok, možná rok a půl neviděl. Když u mě byl na Hradě, tak ty schůzky byly vždycky přátelské, což ale neznamená, že jsme se v názorech shodovali. Vždycky jsem mu radil, aby se do politiky nevracel a věnoval se energetice,“ řekl Zeman, který tímto jasně naznačil, že Topolánkovu prezidentskou kandidaturu nevnímá pozitivně.

Zdraví jako kampaň

V rozhovoru padla i otázka na prezidentovo zdraví, které se v poslední době v médiích často diskutuje. „Lékařské konzilium konstatovalo, že mám polyfunkční neuropatii. A pokud jde o cukrovku, tak protože je tzv. kompenzována – to jest klesla pod hodnotu 6,0, takže mám poprvé 5,8 – tak momentálně v podstatě nemám ani cukrovku. Takže jediná nemoc, kterou mám, je ta polyfunkční neuropatie,“ vysvětlil prezident s tím, že neustálé propírání jeho zdraví v médiích vnímá jako jasnou předvolební kampaň. Nic jiného na něj totiž jeho názoroví odpůrci prý nemají. „Nikdy jsem si nic nenakradl, bohužel ani sexuální delikty už se mě netýkají, takže v podstatě jediné, co může být považováno za argument, je můj zdravotní stav,“ doplnil.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Často se také poukazuje na fakt, že prezident na veřejnosti vrávorá a působí unaveně. Zemanova neuropatie se však dle jeho slov zatím nezhoršuje, a tak není nutné, aby v současné době jezdil na vozíku. „Zatím není ten vozík nezbytně nutný. Ale samozřejmě nikdy nemůžete vyloučit, že za deset, patnáct nebo dvacet let – až mi potáhne na devadesát – budu možná vozík potřebovat,“ uzavřel Zeman.

Zeman také optimisticky doufá, že Andrej Babiš sestaví vládu nejpozději při svém druhém pokusu a že se bude opírat o většinu ve sněmovně. Dnes odpoledne završí povolební schůzky se zástupci stran a přijme představitele hnutí Starostové a nezávislí.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Stehlík: Pole Agrofertu jsou časovaná bomba. Holdingy dováží cizince a tunelují venkov

Musíme zásadně změnit systém dotací, holdingy neustále navyšují množství obhospodařované půdy, venkovu to ale nepřináší nic, říká sedlák a člen předsednictva Asociace soukromých zemědělců Josef Stehlík. Řešením je podle něj zastropování dotací holdingům podobným Agrofertu. Jinak bude venkov dál skomírat.

„Když na jednom katastru o výměře 400 hektarů hospodaří dva farmáři, tak ty peníze, které dostávají jako přímé platby, tak přijdou do katastru a oni je nějak využijí. Je to svým způsobem zprostředkovaná dotace i pro vesnici,“ tvrdí Stehlík. „Na druhou stranu, když máte zemědělskou firmu, která má 15 tisíc hektarů, ty peníze odchází do jednoho místa. Vesnice z toho většinou nemají vůbec nic, ani korunu,“ doplňuje.

Link

Třeba v západních Čechách prý funguje holdingem vlastněná stáj pro tisíc dojnic. Vedle ní je ubytovna pro 30 rumunských zahraničních dělníků. „To je v pojetí holdingů rozvoj venkova,“ podotýká Stehlík s tím, že i na takové záměry šly peníze z evropských dotací.

Link

Jak je dnes těžké být zemědělcem? Proč se o ceně brambor u nás rozhoduje (mj.) až za mořem? V čem bychom se dle Stehlíka měli inspirovat ve Spojených státech? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link