Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční média vnímají volby jako referendum o Zemanovi a nechápou, proč Češi řeší uprchlíky

Zahraniční média vnímají volby jako referendum o Zemanovi a nechápou, proč Češi řeší uprchlíky

Češi si volí svého prezidenta sami. Protože je ale republika součástí mezinárodních struktur, zajímá i politiky a čtenáře v zahraničí, jak prezidentské volby dopadnou. Média po celém světě tak referují o volbách a šancích obou kandidátů na vítězství. Z článků lze navíc vyčíst, jak oba muže vnímají v cizině. U Zemana připomínají především jeho vřelý vztah k Rusku, v Drahošovi vidí uhlazeného profesora, jehož osobnost ale možná není dostatečně silná pro prezidentský úřad.

V německém Frankfurter Allgemeine mluví o výsledku prezidentských voleb jako o rozhodnutí, zda směřovat mezinárodní politiku země na východ či na Západ. Zemana označují za „přítele Ruska“ a Drahoše profilují jako kandidáta, který chce zlepšit politickou kulturu a posílit českou pozici v NATO a Evropské unii.

V britském Guardianu definují Drahoše jako prozápadního politika a inženýra s jemným vyjadřováním. Britští novináři v textu upozorňují na sympatie současného prezidenta k extremistickým pravicovým skupinám a zároveň se podivují nad tím, že mezi hlavní témata voleb patří uprchlíci, kteří v Česku v podstatě nejsou.

Volby sledují také americké The New York Times (NYT). Také zdejší novináři vnímají hlasování o budoucí hlavě státu jako volbu občanů mezi východem a Západem. Upozorňují na vzestup populismu ve světě, což se údajně projevuje také v Česku. Redaktoři se také podivují nad migrací jako tématem voleb a upozorňují, že Česká republika před dvaceti lety bez nenávistných reakcí přijala uprchlíky z Balkánu, mezi kterými byli i muslimové. Zemana popisují jako politika, který kalkuluje, aby svými vulgárními prohlášeními naštval intelektuály z Prahy. Zároveň zmiňují jeho účast na sjezdu SPD, kterou novináři NYT označují jako neofašistickou stranu.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Rakouský Der Standart popisuje současné prezidentské volby jako „referendum o Zemanovi“. Současná země je dle rakouského deníku rozdělená na dva tábory. Drahoše popisují jako liberála, který váží slova.

Evropský web Politico publikoval na zahraniční média poměrně rozsáhlý profil Jiřího Drahoše. Popisují ho jako protiklad Zemana, který na rozdíl od něj vypadá profesionálně a fit. Zároveň by prý dokázal v úřadě být dobrou opozicí populistickému Andreji Babišovi. Redaktoři si ale nejsou jistí, zda má dostatečně silnou osobnost, aby něčemu podobnému dovedl čelit. Drahoš se prý svým vystupováním hlásí k tradici Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Drobný komentář se objevil také v italském listu La Repubblica, kde současného prezidenta popisují jako euroskeptika, rusofila a xenofoba.

O volbě píšou také slovenští sousedé. Ti se zajímají o dezinformační kampaň, která se naplno rozjela po prvním kole voleb. „Podobná kampaň zaměřená na diskreditaci protikandidátů současného českého prezidenta probíhá na sociálních sítích a proruských konspiračních webech již dlouho. Stejné metody Zeman a spol. použili i před předcházející volbou hlavy státu," uvedl Denník N.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek