Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákaz tlumočení, ticho kolem lživého článku a nadbíhání Kremlu. 5 momentů Zemanovy cesty

Zákaz tlumočení, ticho kolem lživého článku a nadbíhání Kremlu. 5 momentů Zemanovy cesty

Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu Ruska. V Soči se setkal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. První den jeho cesty se však neobešel bez kontroverzí. O ty se postaral nejen tím, že odmítl tlumočení z ruštiny, ale i laxní reakcí na scestný článek o okupaci z roku 1968, který zveřejnil web spadající pod ruské ministerstvo obrany. Jaké momenty Zemanova návštěva přinesla?

Tlumočit se nebude

Když Zeman s Putinem usedli ke krátkému brífinku s novináři, požádal ruský prezident tlumočníka, aby jeho slova překládal. „Překlad není nutný. Já i novináři musíme ruštině rozumět. Pokud novináři nerozumí, je to jejich chyba,“ citovala Zemanova slova Česká televize.

Prezident tak spojil dvě své záliby – jízlivost vůči novinářům, které opakovaně kritizuje a vyjadřuje se o nich bez důvodu s nejvyšším opovržením, a demonstrativní používání ruštiny, ke které se neváhá uchýlit ani při svých vystoupeních v Česku. 

Rusko desetkrát významnější než Francie

Zeman avizoval, že do Ruska zamíří se svým dlouhodobě opakovaným poselstvím o škodlivosti sankcí, které na zemi uvalil Západ. V tomto tématu se prezident dostává do rozporu s politikou Evropské unie a to se symbolicky stalo i dnes.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ve svém projevu prohlásil, že Rusko je pro české podnikatele desetkrát významnější zemí než Francie. Usoudil tak na základě počtu lidí v delegaci. „Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet,“ zopakoval již poněkolikáté, že s ním do Ruska letělo tolik podnikatelů, že se muselo pronajímat třetí letadlo. Jak média v uplynulých dnech informovala, na cestu zamířilo i mnoho Zemanových „věrných“.

To hlavní ovšem je, že tvrzení o významnosti Ruska na úkor Francie neodpovídá faktům. Obrat obchodní výměny s Francií roste a je vyšší, než obrat výměny s Ruskem, který naopak dál klesá, jak vyplývá z veřejně dostupných čísel. Export z Česka do Francie činil loni přes 7,7 miliardy dolarů, opačným směrem šlo téměř 4,5 miliardy dolarů. Dovoz z Ruska i vývoz do něj se pohyboval kolem tří miliard dolarů.

Článek o okupaci

Ruská armádní televize Zvezda – řízená přímo ministerstvem obrany – v době příletu prezidenta publikovala na webu článek, v němž tvrdí, že Češi by měli být vděční za okupaci ze srpna 1968. Zachránila je prý před státním převratem. Kontroverzní text odsoudil mj. ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo šéf obrany Martin Stropnický. Postupně se přidala řada dalších tuzemských politiků i někteří prezidentští kandidáti, část reakcí dokonce volá po tom, aby Zeman návštěvu neprodleně ukončil.

Reakce Hradu ale mnohé zaskočila. Byla totiž z počátku prakticky nulová. Mluvčí prezidenta se vyjádřil jen na Twitteru, kde připomněl starší prohlášení. „Názor pana prezidenta je neměnný. Okupace v roce 1968 byla zločinem,“ napsal k odkazu na dva roky starý text.

Až později se začaly objevovat informace, že Zeman je článkem rozhořčený a chce se proti němu během cesty ohradit. Tyto informace se do světa ovšem dostávají skrze nejmenované členy prezidentské delegace, oficiálně Hrad mlčí.

Bez velvyslance, zato s Nejedlým

Český prezident na první setkání s ruským protějškem v užším kruhu nepřizval končícího českého velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka. U jednání s Putinem naopak nechyběli prezidentovi věrní – kancléř Vratislav Mynář nebo bývalý jednatel české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý považovaný za Zemanovu spojku na ruské prostředí.

Setká se Zeman s Gorbačovem?

O setkání Zemana s někdejším vůdcem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem se před cestou čile spekulovalo. O víkendu však přišla zpráva, že je Gorbačov v nemocnici. Dnes publikované snímky na sociální síti Instagram ale ukazují Gorbačova v dobré kondici. Je tak stále možné, že se Zemanem mluvit bude.

Пообедали

Příspěvek sdílený Алексей Венедиктов (@aavst),Lis 21, 2017 v 6:49 PST

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek