Prezidentská debata: Na Primu přišel Zeman i Drahoš. Tohle v prvním duelu zaznělo | info.cz

Články odjinud

Zeman a Drahoš poprvé proti sobě. 10 nejdůležitějších okamžiků ostře sledované debaty prezidentských kandidátů

Spor o Babiše, diskuze o zákazu kouření, fake news či církevních restitucích i názorová přestřelka o držení střelných zbraní. První debata Miloše Zemana s Jiřím Drahošem se nesla v bouřlivé atmosféře. Na televizi Prima se na ni dívalo více než dva miliony lidí. INFO.CZ přináší to nejzajímavější z debaty obou uchazečů o úřad prezidenta České republiky. 

1. Malá Drahošova ťafka přišla hned na začátku. Exšéf Akademie věd během představování vstal z křesla, Miloš Zeman zůstal sedět a svému vyzyvateli zatleskal. 

2. Zeman se jednoznačně přihlásil k podpoře Andreje Babiše coby premiéra. Ostatní politici jsou podle prezidenta vzhledem k výsledku voleb „druhá liga“. Dokud Babiš není odsouzen, je nevinný, dodal Zeman. V průběhu února Zeman Babiše dle svých slov znovu jmenuje premiérem. Jiří Drahoš naopak uvedl, že by sestavování vlády svěřil hnutí ANO, nikoliv ale trestně stíhanému politikovi z tohoto hnutí. 

3. Jiří Drahoš řekl, že by byl pro výjimky ze zákazu kouření pro restaurace v malých obcích. 

4. Podle Jiřího Drahoše je česká legislativa upravující držení střelných zbraní dostačující. 

5. Miloš Zeman se vyslovil rozhodně proti omezování svobody slova na internetu. Varoval před „informačním monopolem novinářů, kteří by lidem rádi vykutali díru do hlavy“. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

6. Oba kandidáti se do sebe pustili kvůli zprávám BIS, zmiňujícím údajný vliv zahraničních rozvědek na české prostředí. Jiří Drahoš připomněl, že volby v mnoha evropských zemích byly ovlivněny zejména ruskou rozvědkou. 

7. Zdanění církevních restitucí je nesystémový krok, řekl Jiří Drahoš. Jejich zdanění by vytvořilo předpoklad pro to, aby stát látal díry v rozpočtu ad hoc vypisovaným zdaněním. 

8. Miloš Zeman se vymezil proti přijímání migrantů, z vyzývání k němu obvinil Jiřího Drahoše. Ten odmítl kvóty a řekl, že Evropa musí bránit své hranice. 

9. Pokud bych byl prezidentem, aktivně bych jednal proti evropskému systému kvót na přerozdělování uprchlíků, řekl Jiří Drahoš. Zeman tvrdí, že kvóty vymlouval přímo Angele Merkelové. Drahoš kontruje: „To, co jste Merkelové řekl, nebylo jednání, ale bonmot“. 

10. Miloš Zeman se pokusil vzít si slovo, ale neuspěl. První debata Jiřího Drahoše a Miloše Zemana skončila. 

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Čínská hra svalů! Peking ukázal světu námořnictvo, které může brzy rozdrtit Američany

Čína se vrací jako námořní velmoc. Za posledních patnáct roků takřka zdvojnásobila počet svých vojenských plavidel a vyvinula vlastní letadlovou loď. Experti odhadují, že pokud jí nastoupené tempo vydrží, předstihne Čína během dekády v počtu lodí i dosud dominantní Spojené státy. Jakkoli Peking opakuje, že mu jde jen o obranu a mír vůbec, ostatní země regionu mají jistě důvod k obavám.

I když Čína zdůrazňovala opak, včerejší přehlídka připomínající 70 let existence čínského námořnictva je demonstrací síly. Peking v těchto dnech hostujícím námořníkům z třinácti zemí (kromě jiných z Austrálie, Japonska, Indie či Vietnamu) a tak vlastně celému světu dokazuje, jak mu na moři záleží. Během velkolepého show v přístavu Čching-tao ukázal nejen nukleární ponorky, ale i torpédoborce nové generace stejně jako bezmála čtyři desítky letadel.

Ukázku svalů si nenechal ujít čínský prezident Si Ťin-pching. Státní agentura Sin-chua dokonce považovala za vhodné v krátkém textu popsat slovní výměnu mezi ním a námořníky: „Zdravím Vás, soudruzi! – My Vás také zdravíme, předsedo! - Soudruzi, děkuji Vám za Vaši namáhavou práci! - Sloužíme lidu!“

Link

Krátký komunistický rituál nic nemění na tom, že čínské vojenské námořnictvo opravdu urazilo dlouhou cestu. Média připomínají, že ještě před dvaceti roky disponoval rudý gigant méně než deseti armádními plavidly. Loni jich měl k dispozici už tři stovky. Spojené státy v téže době vlastnily na 490 vojenských lodí, z toho ale bylo k boji připraveno méně než tři sta strojů. Pokud by Čína pokračovala v nastoupeném trendu, kolem roku 2030 bude světovým mořím dominovat, a to s poměrně jasnou převahou nad USA. Jde ovšem pouze o projekci, která předpokládá nejen neměnný strategický zájem Číny, ale i trvající úroveň její ekonomické prosperity.

A jde také o dosaženou efektivitu čínského námořnictva. „Kvantita není vše. Vybavení čínských plavidel se sice rychle modernizuje, je však stále méně efektivní než to americké. I námořníci, které čínské lodě obsluhují, jsou méně zkušení než jejich kolegové z USA,“ říká pro server abc.net.au Adam Ni, expert na čínskou obrannou politiku z Macquarijské university v Sydney.

Link

Jistě, prezident Si Ťin-pching před přehlídkou zopakoval, že „čínské ozbrojené síly mají za cíl posilovat ovzduší vzájemné důvěry i rovnosti všech partnerů“. Rostoucí čínská námořní (a obecně vojenská) síla však u ostatních asijských států budí oprávněně pozornost, ba strach. Co se námořních aliancí s USA týče, ty posiluje nejen Tchaj-wan, který pevninská Čína považuje za vzbouřeneckou provincii. Zájem o vojenskou spolupráci s Washingtonem tak stále mají i Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Singapur i Indie. Strategický zájem Pekingu se nyní soustřeďuje na oblast Jihočínského moře, nenasytná asijská ekonomika hltající suroviny ale už nyní kolonizuje Afriku. A proniká do okolních stejně jako evropských států prostřednictvím v zásadě neo-imperiální iniciativy Pás a stezka.

Čína se tak pomalu stává světovou mocností, která se chystá prosazovat své zájmy třeba i na Blízkém východě, ba dokonce Latinské Americe, jmenovitě ve Venezuele, která je bohatá na ropu.

Link

Klidu asijským státům jistě nepřidává ani fakt, že si stále dominantnější čínský prezident pod sebe stáhl kromě jiného i řízení ozbrojených sil. Neváhal z armády vyhodit 300 tisíc převážně administrativních pracovníků. A drsně odstranil dokonce i zkušené a mocné generály, pokud mu stáli v cestě. A kteří se jako za nejhorších časů maoismu veřejně doznávali ze svých domnělých (či skutečných) hříchů, nyní již před kamerami. Znalci prostředí sice tvrdí, že za vlády předchůdců nynější hlavy státu se armáda poněkud vymkla státní, respektive stranické kontrole. Tomu je ale konec. „Nyní už všechnu moc nad vojáky ve svých rukou soustředil Si Ťin-pching,“ konstatoval pro agenturu Reuters singapurský specialista Li Nan.

41445