Zeman autorem programu Občanského fóra? Asi mu selhala pamět, nepřidal do něj nic, tvrdí Kroupa | info.cz

Články odjinud

Zeman autorem programu Občanského fóra? Asi mu selhala pamět, nepřidal do něj nic, tvrdí Kroupa

Prezident Miloš Zeman se minulý týden ve svém pořadu na TV Barrandov přihlásil k autorství programu Občanského fóra. Neopomněl to učinit se stylem sobě vlastním – tehdejší kolegy označil za žvanily a konstatoval, že dokument „musel na chalupě na Vysočině napsat sám“. Teď se ovšem ozvaly další osobnosti: signatář Charty 77 Daniel Kroupa, který u zrodu programu OF před volbami 1990 byl, Hospodářským novinám řekl, že Zeman autorem není. Na Kroupu se přitom odvolával mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman si podle oponentů historické události nepamatuje. Jeho slova o tom, že v Občanském fóru byli z velké části „žvanilové“, zatímco on musel sám dělat dějiny, se setkala s odsudky. 

Já si vzpomínám, že když se psal program Občanského fóra, tak jsem ho musel na chalupě na Vysočině napsat sám, protože všichni ostatní jenom mluvili, mluvili, ale nic nenapsali,“ řekl Zeman v TV Barrandov. To však popřela řada aktérů tehdejšího dění. Zemanovo tvrzení odmítl například bývalý poslanec Ivan Gabal, kandidát na prezidenta a jeden ze zakladatelů Fóra Michal Horáček nebo jeho kolega z iniciativy Most Michael Kocáb.

„Panu prezidentovi asi selhala paměť. Na programu OF pracovaly desítky špičkových odborníků, pak jej schvaloval sněm a k samotnému programu pan Zeman nepřidal nic, jen tu předmluvu o budování nějakého domu,“ pravil pro HN politolog Daniel Kroupa, jenž v roce 1990 předsedal programové komisi OF. „Za pár dní přišel Miloš Zeman a měl předmluvu napsanou. Tak jsme si řekli, že nám ušetřil práci.“

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Na Kroupovo svědectví se odvolával mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten řekl, že Kroupa může Zemanova slova dosvědčit, jelikož o stejné věci nedávno hovořil. Ovčáček i přes Kroupovo dementi trvá na tom, že se události odehrály, jak je prezident vylíčil.

„Je mi bytostně trapné se s těmito lidmi dohadovat. Jsou jako komunisté, kteří se rafali o odkaz Vítězného února. Trvám na řečeném a na další ubohé poznámky typu 'psal předmluvu', 'nepsal nic' nebo 'psal jen něco' nebudu opravdu reagovat,“ odvětil mluvčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Bezzubá Evropa. Pokud Erdogan splní výhrůžky, EU se zhroutí, varuje generál Šedivý

Vstup tureckých vojsk na sever Sýrie podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého ukázal na neakceschopnost Evropské unie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan drží společenství v klinči díky dohodě o zadržování migrantů. „Pokud udělá to, čím vyhrožuje (tedy, že pustí 3,5 milionu migrantů), Evropa se téměř zhroutí,“ tvrdí generál v záloze. Ekonomické sankce prý ničemu nepomůžou, hrozba další migrační vlny je tak pro Evropu největším strašákem. A neklidná situace v regionu stabilitě nepomáhá. Šedivý v rozhovoru s Pavlem Štruncem kritizuje i kroky NATO a vyzývá, aby se aliance vrátila k plnění toho, čemu se zavázala. Právě turecká ofenziva totiž dle Šedivého porušuje hned první článek Washingtonské smlouvy a hrozí nebezpečný precedent. Kde jsou kořeny dnešního konfliktu na severu Sýrie? Podceňujeme význam teroristických útoků, při nichž umírají jednotlivci? Podívejte se na rozhovor.

Link

Link

Link