Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman bude skvělý prezident. I díky Drahošovi. Komentář Petra Holce

Zeman bude skvělý prezident. I díky Drahošovi. Komentář Petra Holce

Není to ironie? Prezident Miloš Zeman nám velkoryse slíbil, že se nezúčastní žádné předvolební prezidentské TV debaty, a já mu aspoň za tohle byl upřímně vděčný. Načež jako obvykle dodržel své slovo a krátce před volbou najednou slíbil dvě a poté hned čtyři debaty – údajně aby vyšel vstříc svému vyzyvateli Jiřímu Drahošovi!

Ten se TV debat, které mu úplně jedou, skutečně domáhal, tady Zeman nepoužívá alternativní fakta. Takže když teď nastal čas vyslyšet ho… Zúčastní se Drahoš pouhých dvou debat. Hned první nedělní prezidentská debata na Nově ukázala, jakou chybu znovu dělá. Nejen Michal Horáček mu sice odkázal své voliče i billboardy, to je ale přece jen něco jiného než přímý televizní duel face to face, jak se říká na ulici.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Když kvůli Drahošovi na billboardu u silnice přímo nenabouráte, tak na něj nejspíš radši rychle zapomenete. Polonahé holky prodávající u nás téměř vše jsou přece jen lepší. V Česku se volební moc billboardů historicky přeceňuje hlavně kvůli tomu, že historicky slouží k praní volebních peněz – občas je osobně předražují i šéfové předních stran. Seriózní empirická data jim ale přisuzují spíš roli koloritu. Ostatně billboardy mívá kolem D1 i Ježíš a podívejte: kostelem se dnes nechlubí ani Miroslav Kalousek, co už není lidovcem.

Pravda, debata na Nově nebyla úplně debatou – a nejen kvůli neúčasti Drahoše. Zeman potvrdil, že stále zůstává velmi slušný řečník, protože hodinu debatoval hlavně sám se sebou, což celkem obstojně svede i většina z nás. Moderátor Rey Koranteng není žádný potížista ani normálně a tentokrát jako by ho ve studiu navíc vykolejilo i to, že tam s ním místo blonďaté Lucie Borhyové, jež večer nádherně kývá, sedí mrkající Zeman. Což musí být šok, přiznávám.

Takže nejenže neuměl jasně zformulovat ani sebenevinnější otázku, ale ještě se od nich radši distancoval odvoláváním se na jakýsi nezávislý zájem veřejnosti, ten ovšem ve studiu očividně neseděl. Zeman mívá trable posedět déle na jednom místě, i díky Korentengovi ale tentokrát vůbec nemusel: moderátorova neškodnost ho přímo fantasticky nadnášela a časem dokonce přešel do jeho ponižování.

Na to jsme samozřejmě zvyklí, v tom je Zeman průhledný jako málokdo. Hlavně ale i díky Drahošově neúčasti dostal zcela nekritickou šanci prezentovat se jako perfektní prezident. A starý cynický matador ji využill bez jediného zaváhání. Zeman sám sebe vybarvil v ideálních prezidentských barvách, líp by to nesvedl ani Jiří Ovčáček. Řečeno kunsthistoricky, i neděle na Nově byla vrcholem jeho „modrého“ období, které poslední dobou tak strašidelně zraje na TV Barrandov.

Zeman velmi ochotně vysvětlil všechny své kroky v nejvyšší ústavní funkci. Ano, občas to přehrál i do bizarnosti, protože kde není sudí, tam prostě hrajete podle vlastních pravidel, která vám diktuje i nejhorší fantazie. Slova o tom, jak prezident lituje volebního masakru ČSSD, který ale „neovlivňoval“, nebo jak je prezidentem 10 milionů Čechů, což úplně nepotvrdilo ani první kolo volby, by se měla navždy napsat někam na Hrad. Nejspíš ke vchodu, protože i prezidenti chodí do práce vchodem.

Těžko říct, kdo Drahošovi poradil neúčast v televizi. Po prvním kole se nicméně veřejně pasoval na šéfa své kampaně, takže objektivně nejspíš on sám sobě. Od Zemana je neúčast logická: pět let vede intenzivní kontaktní kampaň, kterou za sebe nechá platit voliče i nevoliče. Nechal proto ostatní, ať se na Pražský hrad dobývají oni a pěkně se při tom špiní kýbly kompra, jak by řekla Kristýna Kočí. Terčem negace tak byli oni, ne on.

Jak bude vypadat první prezidentský duel v televizi? 5 věcí, které od něj můžete čekat, čtěte zde>>>

Jeho soupeřům tak do poslední chvíle zbyly vcelku neškodné střely o tom, že se Zeman náročných TV debat bojí – i kvůli svému zdraví. Takže když teď přijde šance otestovat, nakolik všechny jeho nemoci skutečně v sobotu odešly, jak on sám říká, nechá ho Drahoš v neděli v přímém přenosu ukázat, jaký rozdavač radosti stále zůstává. Doufám, že je v tom i tentokrát „kreativita kreativce“. Aspoň oficiálně.

Jaký plat má český prezident? Čtěte zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek