Volby 2018: Zeman bude skvělý prezident. I díky Drahošovi. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zeman bude skvělý prezident. I díky Drahošovi. Komentář Petra Holce

Není to ironie? Prezident Miloš Zeman nám velkoryse slíbil, že se nezúčastní žádné předvolební prezidentské TV debaty, a já mu aspoň za tohle byl upřímně vděčný. Načež jako obvykle dodržel své slovo a krátce před volbou najednou slíbil dvě a poté hned čtyři debaty – údajně aby vyšel vstříc svému vyzyvateli Jiřímu Drahošovi!

Ten se TV debat, které mu úplně jedou, skutečně domáhal, tady Zeman nepoužívá alternativní fakta. Takže když teď nastal čas vyslyšet ho… Zúčastní se Drahoš pouhých dvou debat. Hned první nedělní prezidentská debata na Nově ukázala, jakou chybu znovu dělá. Nejen Michal Horáček mu sice odkázal své voliče i billboardy, to je ale přece jen něco jiného než přímý televizní duel face to face, jak se říká na ulici.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Když kvůli Drahošovi na billboardu u silnice přímo nenabouráte, tak na něj nejspíš radši rychle zapomenete. Polonahé holky prodávající u nás téměř vše jsou přece jen lepší. V Česku se volební moc billboardů historicky přeceňuje hlavně kvůli tomu, že historicky slouží k praní volebních peněz – občas je osobně předražují i šéfové předních stran. Seriózní empirická data jim ale přisuzují spíš roli koloritu. Ostatně billboardy mívá kolem D1 i Ježíš a podívejte: kostelem se dnes nechlubí ani Miroslav Kalousek, co už není lidovcem.

Pravda, debata na Nově nebyla úplně debatou – a nejen kvůli neúčasti Drahoše. Zeman potvrdil, že stále zůstává velmi slušný řečník, protože hodinu debatoval hlavně sám se sebou, což celkem obstojně svede i většina z nás. Moderátor Rey Koranteng není žádný potížista ani normálně a tentokrát jako by ho ve studiu navíc vykolejilo i to, že tam s ním místo blonďaté Lucie Borhyové, jež večer nádherně kývá, sedí mrkající Zeman. Což musí být šok, přiznávám.

Takže nejenže neuměl jasně zformulovat ani sebenevinnější otázku, ale ještě se od nich radši distancoval odvoláváním se na jakýsi nezávislý zájem veřejnosti, ten ovšem ve studiu očividně neseděl. Zeman mívá trable posedět déle na jednom místě, i díky Korentengovi ale tentokrát vůbec nemusel: moderátorova neškodnost ho přímo fantasticky nadnášela a časem dokonce přešel do jeho ponižování.

Na to jsme samozřejmě zvyklí, v tom je Zeman průhledný jako málokdo. Hlavně ale i díky Drahošově neúčasti dostal zcela nekritickou šanci prezentovat se jako perfektní prezident. A starý cynický matador ji využill bez jediného zaváhání. Zeman sám sebe vybarvil v ideálních prezidentských barvách, líp by to nesvedl ani Jiří Ovčáček. Řečeno kunsthistoricky, i neděle na Nově byla vrcholem jeho „modrého“ období, které poslední dobou tak strašidelně zraje na TV Barrandov.

Zeman velmi ochotně vysvětlil všechny své kroky v nejvyšší ústavní funkci. Ano, občas to přehrál i do bizarnosti, protože kde není sudí, tam prostě hrajete podle vlastních pravidel, která vám diktuje i nejhorší fantazie. Slova o tom, jak prezident lituje volebního masakru ČSSD, který ale „neovlivňoval“, nebo jak je prezidentem 10 milionů Čechů, což úplně nepotvrdilo ani první kolo volby, by se měla navždy napsat někam na Hrad. Nejspíš ke vchodu, protože i prezidenti chodí do práce vchodem.

Těžko říct, kdo Drahošovi poradil neúčast v televizi. Po prvním kole se nicméně veřejně pasoval na šéfa své kampaně, takže objektivně nejspíš on sám sobě. Od Zemana je neúčast logická: pět let vede intenzivní kontaktní kampaň, kterou za sebe nechá platit voliče i nevoliče. Nechal proto ostatní, ať se na Pražský hrad dobývají oni a pěkně se při tom špiní kýbly kompra, jak by řekla Kristýna Kočí. Terčem negace tak byli oni, ne on.

Jak bude vypadat první prezidentský duel v televizi? 5 věcí, které od něj můžete čekat, čtěte zde>>>

Jeho soupeřům tak do poslední chvíle zbyly vcelku neškodné střely o tom, že se Zeman náročných TV debat bojí – i kvůli svému zdraví. Takže když teď přijde šance otestovat, nakolik všechny jeho nemoci skutečně v sobotu odešly, jak on sám říká, nechá ho Drahoš v neděli v přímém přenosu ukázat, jaký rozdavač radosti stále zůstává. Doufám, že je v tom i tentokrát „kreativita kreativce“. Aspoň oficiálně.

Jaký plat má český prezident? Čtěte zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Novotného jsem vyprovokoval úmyslně. Stylem a sólohrou se podobá Klausovi, říká Zahradil

Europoslanec za ODS Jan Zahradil je v posledních týdnech v centru pozornosti kvůli konfliktu se stranickým kolegou Pavlem Novotným. V rozhovoru pro INFO.CZ Zahradil přiznává, že ho vyprovokoval záměrně. „Mám určitý problém s formou i obsahem jeho politické prezentace a myslím, že je dobré, když se to takhle propere na sociálních sítích,“ říká. Novotný podle něj v lecčem připomíná z ODS vyloučeného Václava Klause mladšího. Jak vidí Zahradil budoucnost ODS? Jaké konflikty prohloubila koronavirová krize? A jak se staví k evropskému Green Dealu?

Sporu Zahradil-Novotný si v posledních týdnech skoro nešlo nevšimnout. „Zcela bez vytáček přiznávám, že jsem se pana spolustraníka Novotného pokusil vyprovokovat tak trochu úmyslně. A myslím, že se mi to i podařilo,“ říká europoslanec Zahradil v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem a dodává, že jemu samotnému přestřelka na sociálních sítích pomohla ke zvýšení publicity. Zároveň odmítá, že by usiloval o vyloučení Novotného ze strany.

„Existuje heslo, že jen hlupák se spálí dvakrát o stejná kamna. My už se jednou spálili s jedním takovým sólistou, to je příklad Václava Klause mladšího, takže už bych to podruhé nezkoušel. Stylem, sólohrou, mediálním exhibicionismem, nedisciplinovaností a neřiditelností jsou si podobní,“ hodnotí Novotného Zahradil. Jeho kandidaturu ve sněmovních volbách komentovat nechce, ale ujišťuje, že proti němu nebude „kout pikle“.

Link

Pandemie koronaviru podle Zahradila v Evropě prohloubila spor o zesílení unijní integrace. „Tady myslím, že zastánci národních pravomocí hrají s trochu silnější kartou, protože mnohé národní státy se s krizí dokázaly vypořádat více než dobře,“ hodnotí situaci a dodává, že je tu taky unijní spor severního křídla, které vše platí, a jižního, které by chtělo čerpat. „A pak je tu ještě spor mezi starými a novými členskými státy, což je spíše o takových těch kulturně-sociálních odlišnostech, což se projevuje na útocích z Německa nebo Francie na Polsko nebo Maďarsko,“ doplňuje Zahradil.

Andreje Babiše na unijní úrovni Zahradil připodobňuje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v tom, že oba mají odlišnou rétoriku doma a v Bruselu. „Orbán je národovec, což neberu nijak pejorativně, sám bych to o sobě v trochu jiném smyslu řekl taky. Doma hraje na jednu notu, v Bruselu na jinou. A ti europoslanci evropských lidovců potřebují jeho hlasy k udržení většiny, takže mu nakonec vystaví nějaký generální pardon. Babiš své europoslance zařadil mezi třetí nejsilnější liberály, také to hraje na obě strany, ale má achillovu patu v podobě dotací. Tam se to skutečně nedá okecat,“ říká Zahradil s tím, že je podle něj dobře, že se Unie zabývá Babišovým střetem zájmů.

Link

Na domácí politické scéně Zahradil stejně jako předseda ODS Petr Fiala vylučuje koaliční spolupráci s hnutím ANO. Zároveň – opět stejně jako Fiala – věří tomu, že ODS může po sněmovních volbách sestavovat vládu. „Na Slovensku jsme byli svědky toho, že strana Vladimíra Mečiara vyhrála volby, ale vznikla proti ní široká koalice, která sestavila vládu proti Mečiarovi. Jakkoliv by to bylo obtížné, dovedu si to představit i u nás i přes názorové neshody opozičních stran,“ říká Zahradil. Babiš podle něj stylem neideologické a silně pragmatické politiky připomíná Václava Klause staršího v 90. letech. A jedním z úkolů ODS by podle Zahradila mělo být získání voličů, kteří utekli právě k ANO.