Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman, Drahoš, nebo radši Fischer? Komise na jihu Čech rozdávala voličům lístky tří kandidátů

Zeman, Drahoš, nebo radši Fischer? Komise na jihu Čech rozdávala voličům lístky tří kandidátů

Při druhém kole prezidentských voleb nabízel minimálně jeden českobudějovický okrsek asi 15 minut voličům hlasovací lístky tří kandidátů. Kromě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tak mohli podpořit i Pavla Fischera. Novinářům to potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová. Podle ní komise dostaly k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a proto nabízely všechny.

Fischer skončil v prvním kole prezidentských voleb na třetím místě a figuroval na pozici náhradníka za postupujícím Zemanem a Drahošem. Náhradníkem by přestal být ve chvíli, kdy by první nebo druhý kandidát odstoupil.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Na nesrovnalost upozornila volička - sestra z kongregace Sester Nejsvětější Svátosti Marie Serafina Bartůšková. „Přišla jsme k volbám asi ve 14:15. Divila jsem se, proč mám tři lístky i se jménem Pavla Fischera. Vrátila jsem se ke komisi a tam mi řekli, že je mezi kandidáty i náhradník, že mám vybrat jeden lístek a vložit jej do urny," řekla Bartůšková novinářům.

„Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři," uvedla Šejharová. Dodala, že do té doby, než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů.

Bartůšková kontaktovala českobudějovického senátora Jiřího Šestáka (hnutí Občané pro Budějovice), jenž nevylučuje, že pochybení může být vinou magistrátu, který členy komise školí. „Dozvěděl jsem se, že to nebyl případ jen tohoto okrsku, ale lístek se jménem Pavla Fischera nabízeli i jinde v Českých Budějovicích," řekl Šesták. Podle informací ČTK takto postupoval i volební okrsek číslo 14.

Podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody (ANO) však šlo o pochybení komise v okrsku 22, která sídlí v základní škole na Rudolfovské třídě. „Hned jak jsme se to dozvěděli, kontrolovali jsme i další volební místnosti a všude bylo vše v pořádku. Předsedkyně komise (okrsku 22) uvedla, že asi špatně pochopila instrukce. Pochybení může nastat, jsme jenom lidé. Domnívám se ale, že každý svéprávný volič ví, že se rozhoduje jen mezi dvěma kandidáty," řekl Svoboda ČTK.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek