Zeman hulvátstvím a omluvami extremismu bojuje o voliče. Nemá na tom poli soupeře, říká politolog | info.cz

Články odjinud

Zeman hulvátstvím a omluvami extremismu bojuje o voliče. Nemá na tom poli soupeře, říká politolog

Česko má za sebou týden, ve kterém se Pražan afrického původu stal obětí drsného rasistického útoku a kdy vyšlo najevo, že přímo na půdě sněmovny pronášel tajemník jedné z nejsilnějších parlamentních stran –SPD – skandální rasistické výroky. K překvapení mnohých prezident Miloš Zeman při komentování těchto incidentů kličkoval a zlehčoval je. Politolog Josef Mlejnek k tomu pro INFO.CZ uvádí, že Zeman chce hulvátstvím a omlouváním extrémně pravicových postojů získat voliče do nadcházející prezidentské volby.

„Miloš Zeman pokračuje v linii, kterou si nastavil již před dlouhou dobou – vzpomeňme například, jak se postavil na pódium vedle šéfa protiislámského bloku Martina Konvičky, který chtěl namlít muslimy do masokostní moučky. Prezident tímto chováním sází na to, že si získá hlasy skupiny lidí sympatizující s takovýmto jednáním pro prezidentské volby, doufá, že tuto část elektorátu jeho rétorika zaujme,“ říká politolog Josef Mlejnek.

Zeman v rozhovoru pro web Parlamentní listy zlehčoval rasistické napadení muže tmavé pleti v pražské tramvaji dvacetihlavým davem, ke kterému došlo tento týden. „K obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti, protože fotbaloví fanoušci jsou lidé, kteří se nekontrolují,“ řekl Zeman. Tím srazil celou událost na obyčejnou fotbalovou šarvátku a naopak fanoušky paušálně „povýšil“ na zběsilé rasisty.

Fištejn: Bojím se Zemanova vítězství. Po volbách udělá cokoliv autor: INFO.cz

Podle politologa se mu však, bráno čistě pragmaticky, může takový postoj vyplatit. „Zeman zde v tomto ohledu nemá protikandidáta, který by cílil na tu samou část elektorátu – tedy na ty voliče, kteří takovéto konfliktní a vyhrocené jednání schvalují. A tato část lidí bude v prezidentských volbách hlasovat pro Zemana. Ještě ovšem počkejme, jak se vybarví ve své rétorice Mirek Topolánek, který, se mi zdá, v poslední době silně akcentuje velkou nedůvěru k Evropské unii,“ dodává politolog.

Zeman se rovněž v rozhovoru vyjádřil ke stavu hnutí SPD Tomia Okamury, zejména k incidentu, kdy tajemník hnutí v jedné ze sněmovních restaurací podle svědků posílal „Židy, homosexuály a cikány do plynu“.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

„Je možné, že fašistické výroky mohou pronášet jednotliví poslanci tohoto hnutí. Totéž se ostatně stalo i jiným poslancům nebo kandidátům jiných politických stran. Jeden náměstek z ČSSD zase před časem použil srovnání s medúzami. Také ale neoznačíme celou sociální demokracii za fašistickou,“ uvedla namísto jednoznačného odsouzení česká hlava státu.

Babiš a Zeman nejsou Hitler a Gottwald. Politici jsou přecitlivělí, říká Tomáš Sokol autor: INFO.CZ

„To, že Zeman svým politickým vystupováním srazil politickou kulturu velmi nízko je mu jedno, on si potřebuje udržet a zajistit tu specifickou část voličů. Tím, jak prohlásil, že nebude dělat kampaň a neúčastnit se politických diskusí – což je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nejspíše moudré rozhodnutí – jsou pro něj tito voliči zásadní,“ dodal Mlejnek.

Nejspíše i proto se Zeman čílil, když Česká televize neodvysílala tiskovou konferenci z jeho předvolební návštěvy po Olomouckém kraji. Hodlá to osobně řešit se šéfem veřejnoprávního média Petrem Dvořákem, ačkoli ten žádal o setkání se Zemanem ze zcela jiných důvodů – mimo jiné, aby probrali jeho účast v předvolebních debatách.

„Generální ředitel ČT sám požádal o setkání se mnou. Jsem člověk velkorysý a po mém návratu z Ruské federace ho zřejmě přijmu, abych mu řekl, že podle mého názoru není mužem na svém místě a jako jeden z argumentů uvedu právě tento neodvysílaný přímý přenos," uvedl na toto téma Zeman. Postavil se tak do čela fronty kritiků České televize a Českého rozhlasu, která s úspěchem Andreje Babiše a Tomia Okamury ve sněmovních volbách dostala nový impulz.

Všechny tři muže spojuje jedno: veřejnoprávní média jsou k nim na rozdíl od Parlamentních listů či vlastních novin (v případě Babiše) kritická a důsledně kontrolují například jejich svévolné nakládání s fakty.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

Zeman je nemocný stařec a kolaborant. Měli by ho soudit za velezradu, říká Štětina autor: INFO.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Pražská TSK má nově sídlit v obchodním centru, přesun ale budí pochyby

Pražská TSK má nově sídlit v obchodním centru, přesun ale budí pochyby

Pražskou společnost Technická správa komunikací (TSK), která spravuje a udržuje vozovky a chodníky v metropoli, čeká akce kulový blesk. Její centrála se z Řásnovky na začátku příštího roku přestěhuje do nově vybudovaného obchodního Centra Stromovka na Praze 7. Podle radního pro dopravu a zároveň předsedy dozorčí rady TSK Adama Scheinherra (Praha Sobě) umožní nové prostory sestěhování několika detašovaných pracovišť TSK pod jednu střechu, což by dle jeho slov mělo přinést městu úspory. Někteří radní však v souvislosti s výběrem nového sídla TSK hovoří o „podezřelé shodě náhod“. 

Na pražském magistrátu zaznívají kvůli stěhování centrály TSK do Centra Stromovka obavy, zda se nejedná o „malou domů“ Prahy Sobě obchodnímu centru, jehož kanceláře se potýkají s nízkou obsazeností. Právě Praha Sobě totiž ovládá jak radnici Prahy 7, má náměstka pro dopravu a stejně tak má i nezanedbatelný vliv v představenstvu TSK, které se po nástupu současné magistrátní koalice obměnilo.

Radní pro dopravu a zároveň předseda dozorčí rady TSK Adam Scheinherr (Praha Sobě) stěhování odůvodnil tím, že je třeba pod jednu střechu sjednotit několik detašovaných pracovišť společnosti. „Dnešní stav, kdy je TSK rozdělená do dvou budov na Praze 1 a Praze 9, není vyhovující,“ uvedl pro INFO.CZ. „Zároveň TSK nemusí být úplně v centru. Proto proběhla standardní soutěž, bylo nám nabídnuto asi 13 různých budov a vypadá to, že nakonec bude sídlo TSK na Praze 7 v Paláci Stromovka. Přesun dvou budov do jedné bude ve výsledku stát město méně peněz. Důležité je i to, že se spojí dvě pracoviště a práce úředníků se zrychlí,“ vypočetl Scheinherr přínosy nového sídla TSK. 

Trochu jiné důvody ke stěhování pak popisuje mluvčí TSK Barbora Lišková: „Důvodem jsou nevyhovující stávající prostory, které zejména v budoucnu nebudou kapacitně dostatečné. Zároveň by v nových prostorech mělo vzniknout klientské centrum, které bude soustředit veškerou agendu kontaktu s občany na jedno místo.“

Link

Ať tak či onak, pro Pražany je nejpodstatnější, na kolik je taková akce vyjde. Radní Scheinherr sice slibuje, že TSK bude platit za nájem ve výsledku méně peněz, jde však o optiku pohledu. Dům na pražské Řásnovce, kde TSK nyní sídlí, totiž patří městu a nájem tak zůstává „doma“. V Centru Stromovka bude společnost podle všeho platit běžné komerční nájemné. To podle webu OfficeMap začíná na 14,7 eurech (necelých 400 korun) za metr čtvereční a měsíc, další náklady pak představují servisní poplatky, případně garážová místa. 

Nově otevřenému centru se nový nájemník hodí. Půl roku po otevření totiž jeho kanceláře zejí prázdnotou, z 5600 nabízených metrů čtverečních je podle již zmíněného serveru stále volných přes čtyři tisíce metrů. „V tuto chvíli máme obsazeno cca 25 procent kanceláří,“ připouští i zástupce developera Lordship Markéta Janatová. Podle informací INFO.CZ z trhu jsou přitom standardní úrovně obsazenosti obchodního centra půl roku po otevření výrazně vyšší, jistě nad 50 procenty, běžně okolo 70 či 80 procent. 

INFO.CZ se dotazovalo, jakým způsobem probíhal výběr nového objektu pro TSK. Naše dotazy radní Scheinherr přesměroval na pražský magistrát, ten nás odkázal na mluvčí TSK, která na tuto otázku do uzávěrky článku neodpověděla. 

Link

Někteří pražští radní považují přesun městské společnosti do obchodního centra za podezřelou shodu náhod. Tím spíše, když v roce 2018 hnutí Praha Sobě, které má na TSK výrazný vliv, podpořili významnými finančními částkami i někteří developeři či provozovatelé obchodních center. 

„Budu věřit tomu, že se o žádnou malou domů nejedná, i když to tak na první pohled vypadá,“ uvedl pro INFO.CZ jeden z oslovených zastupitelů Jan Wolf (Spojené síly pro Prahu). „Praha Sobě má náměstka primátora odpovědného za dopravu a TSK a.s., ale nedovedu si představit, že management této firmy by jednal na základě nějakých not získaných od Prahy Sobě, náměstka Scheinherra, nebo z radnice Prahy 7 jimi ovládanou. Na druhou stranu chápu, že to, že dané obchodní centrum má obsazeno pouze 25 % kancelářské plochy tyto myšlenky navozuje,“ dodal Wolf.