Zeman je jako šílenec s ragbyovým míčem na fotbalovém hřišti, říká Michael Romancov | info.cz

Články odjinud

Zeman je jako šílenec s ragbyovým míčem na fotbalovém hřišti, říká Michael Romancov

Zcela mimo prostor ústavních pravidel se podle Michaela Romancova ocitl prezident Miloš Zeman při vyjednávání o vládě. Politickému geografovi vadí především Zemanova slova o tom, že kabinet může vládnout bez toho, aby dostal důvěru od Poslanecké sněmovny. Kriticky se staví i vůči premiéru Andreji Babišovi. Šéfa hnutí ANO považuje za mimořádně nevyzpytatelného nejen v otázce zahraniční politiky. Vadí mu jeho styl vyjednávání a varuje před jím navrhovanými jednoduchými řešeními. „Babiš Česko nespasí, on, ani nikdy jiný,“ říká Romancov, který se dlouhodobě věnuje také geopolitickým otázkám kolem Ruska. Největší země světa podle něj pod Putinem strádá, navzdory velikášským slibům prezidenta. Proč Putin promeškal příležitost zapsat se zlatým písmem do ruské historie? Co má šéf Kremlu společného s Andrejem Babišem? A jak Rusko zneužívá návštěvy Miloše Zemana ve svůj prospěch? Podívejte se na rozhovor. Všechna interview Pavla Štrunce najdete TADY.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Chytne se opozice do Čapího hnízda? Zemanův verdikt ji může ztrestat hůř než Babiše

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Už se zdálo, že se opozice probírá ze zlé kocoviny ze zrušení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, s nímž se pořád nemohla vyrovnat. A že konečně začíná chápat, že Babiše prostě bude muset porazit politicky, protože to za ni neudělá ani jedna padesátimilionová dotace, ani „kluci“ z Milionu chvilek pro demokracii. Opoziční střízlivění teď ale může paradoxně zastavit rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana obnovit Babišovo trestní stíhání.  

Na první pohled se samozřejmě zdá, že poslední týden Babiš schytal vánoční nadílku, jakou si úplně nepřál: nejdřív z Bruselu do Prahy dorazil audit Evropské komise o jeho střetu zájmů, který se hned „vyšvihl“ na mimořádný bod jednání sněmovny. Načež státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že se Babiš znovu stává trestně stíhaným. Opozice si proto znovu štědře dopřála adventní punč. Její lídři hned Babiše vyzvali k rezignaci, zatímco nová šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hodila na svůj twitter přání dalšího hlasování o nedůvěře vládě. Rychleji by to nestihl snad ani Donald Trump.

Politika miluje ironie a tohle může být další z nich: obnovení Babišova trestního stíhání může nakonec hůř ztrestat opozici než samotného premiéra a šéfa hnutí ANO. Ostatně nejlíp to demonstroval – byť jako obvykle v jeho případě nechtěně – poslanec ODS Marek Benda, právník s poněkud „řidším“ titulem z plzeňských práv. Ten v České televizi řekl, že zatímco zastavení kauzy Čapí hnízdo zanechalo „pachuť“, její obnovení je určitě to správné rozhodnutí. Přání otcem myšlenky, říká se a Benda jakoby mluvil i za opozici: Zeman jí teď vrátil její velké téma, které nonstop těží už dva roky.

Link

A z něhož za dva roky nevytěžila vůbec nic. Volební preference ODS, TOP 09, STAN i lidovců zůstávají přesně na hodnotách ze sněmovních voleb 2017. Tedy přimhouříme-li oko zvlášť nad TOP 09 a STAN, které některé průzkumy osvobozují od řehole ve sněmovně. Žádný z lídrů těchto stran taky s oblíbeným „antiBabišem“ za celé ty dva roky nepronikl ani mezi nejpopulárnější politiky, oblíbenější než šéf ODS Petr Fiala dokonce zůstává i kápo KSČM Vojtěch Filip. To naopak Babiš, který i jako čerstvě stíhaný poslední sněmovní volby bezprecedentně vyhrál, stále vévodí hitparádě osobní politické popularity. A volební preference ANO drží kolem třiceti procent.

Takhle úplně nevypadá správná medicína, to spíš choroba. A nic na tom nezměnila ani dvakrát plná Letná, jejímž leitmotivem byl taky Babiš. A kde si mimochodem opozice vyslechla i od šéfa Milionu chvilek Mikuláše Mináře, že její „antiBabiš“ prostě nefunguje a že ANO musí porazit v demokratických volbách. Opozice se trestním stíháním i auditem logicky opíjí, protože to je nejpohodlnější: trestní stíhání za ni dělá justice a audit EU. To přijít s vítězným volebním programem, lídrem a rétorikou je mnohem pracnější.

Jak teď ostatně znovu ukázala i ODS, „lídr“ opozice. Sotva do světa vypustila svou „vítěznou“ volební vizi „Země, která vítězí“, začala se od některých vlastních slibů radši sama distancovat. A mimochodem: když teď šéfka TOP 09 volá po dalším hlasování o nedůvěře vládě, měla by nejdřív radši vystřízlivět. Ano, naoko to teď sice pro Babiše nebyly dva nejlepší dny, skutečné rozložení politických sil ale ukázalo středeční hlasování o státním rozpočtu, nejdůležitějším zákonu každého roku.

Link

Bez problémů prošel včetně všech pozměňovacích zákonů KSČM, zatímco opozice neprosadila jediný. Moc jí nepomůže ani případné vyslovení nedůvěry vládě, které nic neřeší. A navíc právě Pekarová Adamová by si měla dávat pozor, co si vlastně přeje. Opozice stále zůstává rozbitá a kdyby náhodou došla k předčasným sněmovním volbám v téhle kondici, zvlášť pro TOP 09 by to mohly být i její poslední volby. První žena v jejím čele by tak byla i první ženou, co nadobro zhasne a zamkne partajní sekretariát.  

Babiš už několikrát převedl, že se v byznysu naučil, že co ho nezabije, to ho posílí. Měla by se od něj přiučit i opozice. „AntiBabiš“ ji zabíjí už delší dobu a ani poslední Zemanův verdikt v neprospěch Babiše ji nespasí. Některé opoziční strany čekají v zimě volební sněmy, což kromě brutálních pijatyk bývá ideální příležitost i pro nepříjemné pravdy. Opoziční politici by třeba mohli začít aspoň tím, že se v rámci frontálního útoku na voliče nebudou distancovat od vlastních programů. 43816