Prezidentské volby 2018: Zeman je v kondici a může pokračovat, tvrdí experti z jeho konzilia | info.cz

Články odjinud

Zeman je v kondici a může pokračovat, tvrdí experti z jeho konzilia. Toto řekli o rakovině

Prezident Miloš Zeman je podle svého lékařského konzilia v dobré fyzické i psychické kondici. Jeho stav mu podle odborníků nebrání v dalším výkonu funkce. Podle závěrů zveřejněných na tiskové konferenci nemá rakovinu, jak se před časem spekulovalo, jeho cukrovka se lepší a má přiznané problémy s dolními končetinami. Zemanův stav je před volbami opakovaně předmětem debat – podle kritiků se na něm podepisuje stáří, záliba v alkoholu nebo oboje dohromady.

Šéf konzilia Martin Holcát konstatoval, že Zeman je na tom po všech stránkách dobře. „Pan prezident je v dobré kondici, je schopen vykonávat tuto funkci ze zdravotního hlediska i nadále,“ řekl.

Zeman podle Holcáta je v dobré náladě a podstupuje pravidelné kontroly zhruba jednou za čtvrt roku. Jeho stav se prý dá označit za běžný.

Zemanův ošetřující lékař Miloslav Kalaš mimo jiné uvedl, že poslední léky „zkompenzovaly“ stav prezidentovy cukrovky na míru, která je „téměř normální“.

Vizitkou dobrého stavu prezidenta je podle jeho ošetřujícího lékaře fakt, že absolvoval řadu zahraničních cest. Málokdo by prý takovou zátěž zvládnul.

Zemana nicméně při delších zahraničních cestách působil unaveně a jeho problémy s dolními končetinami ho v minulosti omezovaly ve vrcholném programu.

Onkolog Luboš Petruželka přizvaný konziliem jako nezávislý expert na brífinku konstatoval, že nenalezl „žádné známky ve smyslu onkologického pohledu na přítomnost onkologického onemocnění“.

O tom, že Zeman trpí rakovinou, se opakovaně spekulovalo. Prezident to vždy radikálně odmítal. Domněnku přiživil brněnský politik Svatopluk Bartík, který o údajné rakovině psal na facebooku. Bartík sice své tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že na něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun.

Zeman je dobře známý špatnou životosprávou. Je náruživým kuřákem a před časem Čechy ujistil, že alkohol pije s „neutuchající chutí“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Pečinka: ČSSD hledá záminku pro odchod z vlády. A co se Babiš bojí vyslovit nahlas?

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKA | Až se jednou budou psát skutečné příčiny odchodu ČSSD z Babišovy vlády, zjistí se, že na nich měla největší podíl nejednotná linie této strany. Mnohem větší než ponižování ze strany prezidenta republiky Zemana, který nechtěl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury.

Stručně řečeno, na královéhradeckém sjezdu na jaře 2019 ovládli stranu zástupci krajů, kteří tři čtvrtě roku předtím vytvářeli ve vnitrostranickém referendu koalici proti vstupu do vlády. S výsledkem referenda se nikdy nesmířili a dnes jim prezident poskytl skvělou záminku nechtěnou linii změnit.

I oni sami cítí, že jejich připravovaný krok nemá dostatečnou legitimitu. Současně ví, že jejich voliči nikdy nepochopí, proč museli opustit vládní koalici zrovna kvůli ministerstvu, které nemá vliv na rozdělování sociálních dávek.

Link

V čem spočívá nedostatek legitimity pro vystoupení z vlády? Na posledním sjezdu ČSSD byly odhlasovány změny stanov. Nejvyšším orgánem ČSSD přestal být zhruba stopadesátičlenný ústřední výkonný výbor a stalo se jim třetinové předsednictvo. To okamžitě ovládli odpůrci vstupu do vlády.

Předsednictvo však bylo ustaveno shora a volby se nemohly účastnit místní organizace a okresy. O případném vystoupení z vlády by tak rozhodl polodemokratický orgán. Proti tomu stojí výsledek referenda o vstupu do vlády, v němž rozhodovala celá členská základna.

Tohoto handicapu jsou si odpůrci účasti ČSSD ve vládě vědomi, a proto část odpovědnosti na svém posledním zasedání delegovali na předsedu Hamáčka. Současně jeho vyjednávání o ministru kultury podmiňují různými ultimáty, čímž ho drží v kleštích.  

Andrej Babiš dobře vnímá, že když se podaří nějak vybalancovat krizi kolem ministra kultury, přijde možná už na podzim další pokus „stáhnout“ Hamáčka a spol. z vlády. Odtud jeho zvláštní pasivita v průběhu celé letní krize.

Ve vedení ČSSD se prostě hledá záminka. Ještě před dvěma měsíci vyhrožovala ČSSD, že vystoupí z vlády, pokud do vcelku bezvýznamné Rady ČTK bude jmenován Michal Semín. Pak jim nahrál prezident svým nejmenováním Šmardy, ale co bude dál?

Link

Celá slavná vládní krize je ve skutečnosti směšná a jen trochu empatický manažer by ji vyřešil během pár dní. Premiéru Babišovi se do toho nechce možná i proto, že si uvědomuje, že Hamáček, s nímž má dobré vztahy, se nerovná vedení ČSSD. Například když nyní udělá personální rošádu a obětuje jiné ministerstvo, půjde o řešení v rámci týdnů. Dost možná, že se už v září objeví další ultimáta ČSSD ohledně vystoupení z vlády.

Čistě z jeho pohledu to nastoluje otázku: má smysl akceptovat politiku vydírání? Nebo je lepší nechat věcem volný průběh a dát s pomocí prezidenta sociální demokracii prostor konečně vystoupit z vlády?

Vychází přitom z toho, že většinový názor v předsednictvu ČSSD je zhruba takový: spásu jsme nenašli ve vládě, tak ji pro stranu najděme v opozici. Tam budeme očekávat rozdrolení Babišovy moci a do stranické ošatky sesbíráme popadané voličské hlasy.

Specifikum této letní krize je v tom, že jak Babiš, tak vedení ČSSD se bojí nahlas vyslovit zamlčené předpoklady své politické strategie. Takže se cestuje po hradech a zámcích, bojuje se tu o ústavu, tu o Šmardu a mezitím se hledá způsob, jak to všechno vysvětlit voličům, toho času v Chorvatsku. 

Link

-1